В Албанії відбувся перший одностатевий релігійний шлюб як виклик сімейному кодексу для ЛГБТ-пар

Дві албанки стали першою парою в історії країни, яка оскаржила закони про шлюб відповідно до статті Конституції, одночасно беручи участь у релігійній шлюбній церемонії, як заявив посол ЄС в Албанії Сільвіо Гонзато, Албанія повинна розглянути питання про рівність громадян перед законом.

Альба Ахметадж і Едліра Мара подали заяву на укладення законного шлюбу в місцевому муніципалітеті в п’ятницю (17 травня). Сімейний кодекс Албанії визначає шлюб як союз між чоловіком і жінкою. Однак стаття 53 Конституції говорить, що “кожен має право на шлюб і створення сім’ї”.

Мара стверджує на своїй сторінці у Facebook, що Сімейний кодекс порушує Конституцію, “дискримінуючи за ознакою сексуальної орієнтації і порушуючи конституційні гарантії проти будь-якої іншої пари”.

“Наше прохання про визнання шлюбу символізує першу ланку в довгій і важкій, але перш за все справедливій боротьбі. Ми сповнені рішучості йти законним шляхом і поважати процедури та інститути нашої країни, оскаржуючи дискримінаційний зміст Сімейного кодексу, домагатися визнання нашого права на шлюб, нарівні з кожною іншою парою в Албанії”, – написала вона.

Тепер заява буде розглянута відділом реєстрації актів цивільного стану, який вирішить, чи може шлюб відбутися і коли саме.

У неділю, 19 травня, пара взяла участь у релігійному шлюбі на даху муніципалітету Тирани, резиденції мера Еріона Веляя.

Пара написала, що вони вибрали це місце, оскільки це “громадське середовище, доступне для використання платниками податків міста для проведення різних заходів. Ми одружимося перед Богом і в присутності наших найкращих друзів”.

Однак пара не змогла знайти місцевого священика, який би їх обвінчав, тому вони запросили двох з Великої Британії, які погодилися приїхати спеціально з цієї нагоди.

Пара попросила громадськість не сприймати цей крок як провокацію, а розглядати його як прояв їхньої любові, волі та відданості після 15 років спільного життя.

Боротьба за реєстрацію дочок

Окрім боротьби за законний шлюб, пара також намагається належним чином зареєструвати своїх доньок-близнючок. Близнючки з’явилися на світ близько трьох років тому за допомогою ЕКЗ, але вони не змогли зареєструвати дітей, батьками яких є Мара та Ахметадж.

Оскільки албанське законодавство визнає лише матір і батька, єдиний спосіб зареєструвати дівчаток – це записати їх на Мару як матір-одиначку.

У разі смерті або серйозної хвороби однієї з матерей, інша не мала би жодних прав на дітей, і вони ризикували б потрапити під опіку або навіть бути всиновленими.

Подружжя подало на уряд до суду і програло його, перш ніж подати справу до Високого суду. Справа досі не розглянута, і матері кажуть, що готові звернутися до Страсбурзького Європейського суду з прав людини, якщо це буде необхідно.

Албанське суспільство обурене

Однак ця справа викликала значні суперечки в албанському суспільстві, яке здебільшого розглядає шлюб як союз між чоловіком і жінкою і суттєво відкидає одностатеві стосунки та шлюби.

Нещодавнє опитування, проведене Euronews Албанія, показало, що 94,2% людей відмовилися б від члена сім’ї ЛГБТ, 81,1% – від вчителя дитини, 63,8% – від сусіда і 61% – від колеги. Ще 86,3% населення заявили, що ніколи не стикалися з представниками ЛГБТ-спільноти.

ЗМІ країни також опублікували статті, в яких весілля називали “скандалом” і критикували Веляй за те, що вона дозволила провести шлюб у приміщенні муніципалітету. Соціальні мережі також були переповнені образливими і ненависницькими коментарями на адресу пари.

Пара також зазнала серйозних погроз смерті в соціальних мережах, що змусило їх звернутися зі скаргами до місцевої поліції.

На питання, чи повинна Албанія дозволити одностатеві шлюби після того, як прем’єр-міністр Косова Альбін Курті пообіцяв їх легалізувати, посол ЄС в Албанії Сільвіо Гонзато відповів, що це не є частиною законодавства ЄС.

Він продовжив, що держави-члени мають різні підходи, але “я думаю, що фундаментальним принципом є принцип недискримінації. Тобто всі громадяни є рівними перед законом“.

Безумовно, є прогрес, який необхідно досягти в цьому напрямку“, – сказав він.

Джерело

 

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар