У Швеції збираються визначитися щодо суперечливого закону про гендерну ідентичність

Швеція має намір знизити мінімальний вік для легальної зміни гендерного маркеру з 18 до 16 років, і очікується, що ця пропозиція буде прийнята парламентом у середу, незважаючи на суперечки та опозицію з боку більшості шведів.

Швеція була першою країною, яка ввела законну зміну гендерного маркера в 1972 році, але пропозиція про зниження мінімального віку з 18 до 16 років, яку мають проголосувати в парламенті в середу, викликала суперечки, пише УНН з посиланням на France 24.

Деталі

Голосування за закон про гендерну ідентичність, за даними Svenska Dagbladet, заплановане на 16:00 за місцевим часом (17:00 по Києву).

“У той час як терпимість до ґендерного переходу вже давно висока в прогресивній та ліберальній країні, політичні партії з усіх напрямків роздираються внутрішніми розбіжностями щодо нової пропозиції, а вчені, фахівці охорони здоров’я та коментатори виступили з обох сторін цього питання”, – пише видання.

Опитування, опубліковане цього тижня, показало, що майже 60 відсотків шведів виступають проти цієї пропозиції, і лише 22 відсотки підтримують її.

Дебати, як вказано, послабили позиції консервативного прем’єр-міністра країни Ульфа Крістерссона після того, як він зізнався, що піддався тиску з боку членів партії з цього питання.

Крістерссон, прем’єр-міністр, назвав пропозицію “збалансованою та відповідальною”. Але він також визнав, що хотів зберегти 18-річний вік, але поступився сильним силам у своїй партії. Його власний уряд розколовся з цього питання: помірковані та ліберали в основному підтримують, а християнські демократи та шведські демократи – проти. Йому довелося заручитися підтримкою лівої опозиції, щоби провести пропозицію через парламент.

Окрім зниження віку, пропозиції також спрямовані на те, щоб людині було простіше змінити свого юридичного гендеру.

“Сьогоднішній процес дуже довгий: зміна юридичного гендеру у Швеції може тривати до семи років”, – зазначив Пітер Сідлунд Понкала, президент ЛГБТКІ+ правозахисної організації RFSL у коментарі AFP.

Згідно з пропозицією, два нові закони змінять чинне законодавство: один регулює хірургічні процедури щодо зміни гендеру, а інший регулює адміністративну процедуру щодо зміни юридичного гендеру в офіційному реєстрі.

Якщо парламент Швеції ухвалить законопроект, як очікується, у середу, люди зможуть змінити свій юридичний гендерний маркер, починаючи з 16 років, хоча особам молодше 18 років знадобиться схвалення своїх батьків, лікаря та Національної ради охорони здоров’я та соціального забезпечення.

Діагноз “ґендерна дисфорія”, коли людина може відчувати дистрес внаслідок невідповідності між її біологічною статтю та гендером, яким вона ідентифікує, більше не буде потрібно.

Хірургічні процедури для переходу, як і зараз, будуть дозволені з 18 років, але більше не вимагатимуть схвалення Ради охорони здоров’я та соціального забезпечення.

Однак видалення яєчників або яєчок буде дозволено лише з 23 років, без змін.

Посилаючись на необхідність виявляти обережність, шведська влада вирішила у 2022 році припинити гормональну терапію для неповнолітніх, за винятком дуже рідкісних випадків, і ухвалили, що мастектомія для дівчаток-підлітків, які бажають зробити перехід, має бути обмеженою.

Низка європейських країн вже ухвалили закони, які полегшують людям зміну юридичного гендеру.

У Швеції, як вказано, спостерігається різке зростання випадків ґендерної дисфорії. За даними Ради охорони здоров’я та соціального забезпечення, ця тенденція особливо помітна серед дівчаток віком від 13 до 17 років, причому з 2008 року зростання становило 1500 відсотків.

У разі ухвалення новий закон набуде чинності 1 липня 2025 року.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар