Ще одна пряма заборона дискримінації за ознаками СОҐІ в законодавстві України

Маємо ще одну, вже другу за рік, пряму заборону дискримінації за ознаками СОҐІ в законодавстві.

Про це сповіщує Святослав Шеремет на своїй сторінці у Facebook.

Нова норма щойно набрала чинності.

Мова — державі:

«Організація та надання послуг … базується на принципах: … НЕДИСКРИМІНАЦІЇ — неприпустимість обмеження надання послуг отримувачам послуг за ознаками статі, ГЕНДЕРНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ, раси, національності, СЕКСУАЛЬНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ, місця проживання, майнового стану, соціального статусу, стану здоров’я, політичних, релігійних чи інших переконань, за мовними або іншими ознаками».

Це в нас знову сфера громадського здоров’я. В принципі, для загальної картини цього знати достатньо, але якщо маєте бажання оволодіти матчастиною глибше, то читайте до кінця.

Ідеться про Порядок надання послуг з профілактики ВІЛ серед представників деяких ключових груп щодо інфікування ВІЛ.

До числа «деяких ключових груп» зазначеним нормативним актом віднесено такі:

  • ЧОЛОВІКИ, ЯКІ МАЮТЬ СЕКСУАЛЬНІ СТОСУНКИ З ЧОЛОВІКАМИ (з 14 років);
  • люди, які надають сексуальні послуги* (з 18 років);
  • люди, які вживають наркотики ін’єкційно* (з 14 років), у тому числі ті, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Зобов’язання дотримуватися при наданні послуг принципу недискримінації за ознаками СОҐІ поширено на такі суб’єкти:

  • заклади охорони здоров’я;
  • фізичних осіб — підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики;
  • громадські об’єднання, благодійні та РЕЛІГІЙНІ організації, що працюють у сфері протидії поширенню хвороб, зумовлених ВІЛ, та наданні послуг, спрямованих на забезпечення лікування та профілактику ВІЛ-інфекції, догляду, підтримки та соціального захисту ключових груп щодо інфікування ВІЛ та людей, які живуть з ВІЛ.

Розвиваючи засади недискримінації, держава робить істотний крок уперед, констатуючи, що одним із базових принципів надання послуг виступає принцип зменшення шкоди. Це «принцип організації заходів та програм у сфері громадського здоров’я, спрямований на збереження здоров’я, націлений на зменшення шкідливих наслідків ризикованої поведінки, в тому числі ін’єкційної та сексуальної, та стимулювання поведінкових змін НА ЗАСАДАХ ПОВНОЇ НЕДИСКРИМІНАЦІЇ та всебічного доступу до послуг, а також НЕПРИПУСТИМОСТІ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ЗА ОЗНАКОЮ НАЛЕЖНОСТІ ДО ДЕЯКИХ КЛЮЧОВИХ ГРУП».

Крім того, новим документом установлено, що «відомості про режим роботи надавача послуг … мають бути доступними для осіб з інвалідністю».

Також ми маємо вельми прогресивні новації власне у переліку послуг, який держава затвердила. Перелік дуже великий, натомість уваги заслуговують такі пункти, як-от:

  •  консультування з питань репродуктивного та сексуального здоров’я;
  •  консультування з питань попередження гендерного насильства;
  •  скринінг депресивних та тривожних розладів з подальшим скеруванням до спеціалізованих програм допомоги з психічного здоров’я.

Затверджені новації мають істотні фінансово-програмні наслідки: адже на підставі затвердженого переліку послуг та принципів їх надання держава здійснює закупівлю цих послуг через систему відкритих торгів, а постачальниками внаслідок цього стають зазвичай непідприємницькі товариства чи комерційні установи, які мають «вихід» на ключові групи.

Новий прогресивний державний порядок надання послуг з профілактики інфікування ВІЛ став можливим як результат ретельної підготовки, яка тривала протягом минулого року у взаємодії між профільними державними інституціями, міжнародними партнерами та нашими неурядовими організаціями.

Дяка за чудовий результат лідерам процесу — Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я України, а також міністрові Віктор Ляшко та заступникові міністра Ігор Кузін за політичну координацію процесу.

Зазначені правила чинні з 28 березня 2024 року. Лінки на документи https://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukraini-vid-20022024–288-pro-zatverdzhennja-porjadku-nadannja-poslug-z-profilaktiki-vil-sered-predstavnikiv-dejakih-kljuchovih-grup-schodo-infikuvannja-vil – наказ, https://moz.gov.ua/uploads/10/54586-dn_288_20022024_poriadok.pdf – порядок.
———
* Слід зазначити, що згадування в новому нормативному акті таких поведінкових практик, як надання сексуальних послуг та вживання наркотиків ін’єкційним шляхом НЕ ОЗНАЧАЄ та НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ узаконення цих практик, адже в цьому сенсі новий документ не має репресивного характеру, натомість має на меті інше — впровадження «комплексу заходів у сфері громадського здоров’я, спрямованих на стримування поширення гемотрансмісивних інфекцій, в тому числі ВІЛ, серед деяких ключових груп».

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією