Минулого тижня київській книгарні “Збірка” погрожували представники праворадикальних організацій — через презентацію фотокниги Fragile as Glass (“Крихкі, як скло”) Сітари Талії Амброзіо. Видання висвітлює життя ЛГБТК+українців під час повномасштабної війни. Попри ризики, 11 жовтня захід пройшов мирно.
Про це розповіла власниця книгарні Наталка Кузьменко в
Наталка Кузьменко переконана: презентація пройшла добре саме тому, що команда оголосила про готовність відстоювати свої права та захищати локацію.
Перед проведенням події “Збірка” вжила безпекових заходів: написала заяву, щоб поліція приїхала в день заходу для забезпечення правопорядку, а також замовила приватну охорону.
“Ми сподіваємося, що надалі не будемо отримувати погроз, і що всі герої книги, які були на презентації, теж відчувають себе в безпеці”, — сказала Наталка Кузьменко.
Також засновниця книгарні поділилася, що протягом тижня “Збірка” отримувала хейт в інтернеті.
“В Енді Воргола є така фраза, що у XX сторіччі ми всі отримаємо свої 15 хвилин слави. Мені здається, у XXI всі будуть мати свої 15 хвилин хейту. Треба просто це пережити”, — зазначила Кузьменко.
Також вона висловила вдячність усім, хто підтримали книгарню в цій ситуації:
“Я дуже вдячна ком’юніті довкола «Збірки», яке нас тепло підтримало й максимально долучилось з усіх боків. Нам допомогли з юридичними консультаціями, порадили контакти приватної охорони, яка тут вчора була. Це свідчить про те, що нам вдалося влитися в цей район. Це дуже приємно. Також я дуже вдячна поліції, яка швидко відреагувала”.
Позиція книгарні щодо ЛГБТ
Наталка Кузьменко прокоментувала, що книгарня обрала фотокнигу Сітари Талії Амброзіо для презентації насамперед через талановиті фотографії авторки, хороший дизайн та якість друку у виданні.
Вона зазначила, що “Збірка” не спеціалізується на літературі про ЛГБТ: в книгарні є сотні видань про війну в Україні — і одна з них про ЛГБТ, адже це теж частина українського суспільства.
“Деякі люди кажуть, що не на часі говорити про ЛГБТ. Представники ЛГБТ-спільноти так само захищають Україну, як і всі інші. Чому ж не на часі говорити? На часі. Мені здається, що в книгарні, як і в житті, як і в нашій країні, є місце будь-яким верствам населення і аудиторіям”.
Команда книгарні не очікувала, що презентація викличе такий резонанс. За словами власниці, в книжці немає нічого провокативного — тож погрози могло спровокувати хіба що використання абревіатури “ЛГБТ” в анонсі.
Untitled
Кузьменко наголосила, що “Збірка” — це майданчик для всіх верств населення, де команда готова говорити про різні проблеми та аудиторії.
“Ми готові говорити і з представниками правої позиції. Будь ласка — давайте проведемо вашу презентацію, якщо це буде якісний, хороший твір. Я не проти, я тільки за. А ще я думаю, що люди, які писали погрози, просто ніколи не були в нашій книгарні. Нам закидали, що в цій книгарні точно немає видань про ОУН, УПА, українську визвольну боротьбу. Та є в нас такі книги! І такі, тобто про ЛГБТ, теж є. Стоять на полицях і одне одному не заважають. Я сподіваюся, що колись українське суспільство теж зможе бути різним, але при цьому не заважати одне одному. Бо наразі у нас одна мета — це боротьба з ворогом”, — підсумувала вона.
Зазначимо, що Наталка Кузьменко — колишня військоослужбовиця ЗСУ, яка добровільно мобілізувалася у квітні 2022 року.