Нетолерантна комедія: автори Уроків толерантності розповіли про що насправді їхній фільм

В Івано-Франківську відбувся допрем’єрний показ фільму “Уроки толерантності”. Під час пресконференції творча група розповіла про ідею свого проєкту, проблеми, які вони намагалися підняти, а також чому фільм має вікове обмеження 16+.

Режисер стрічки Аркадій Непиталюк розповів “Галці“, що “Уроки толерантності” — це так звана “нетолерантна комедія”, проте вони мали на меті висміяти зовсім не ЛГБТК+ спільноту, а гомофобію та застарілі стереотипи:

“На сценарному етапі найважче було не перейти межу й не образити ЛГБТК+ людей. Особисто мене, як колишнього гомофоба, могло “занести”. Ми ж хотіли відобразити гомофобські прояви, саме первісне нерозуміння”, — говорить Непиталюк.

В основу кінокомедії “Уроки толерантності” лягла пʼєса Ігоря Білиця “Гей-парад”:

“Я послухав читання цієї п’єси на одному з сучасних фестивалів української драматургії. Одразу підійшов до автора і сказав: “Давайте знімати кіно”. Це дуже актуальна тема для сучасної України. Персонажі цікаві, об’ємні, виразні, драматичні, але водночас – комічні. Декілька років я розробляв цю історію, пропонував різним продюсерам. Хтось ніби спочатку погоджувався, а потім відмовлявся. Вони не хотіли “возитися” ЛГБТК+персонажами”, — каже режисер Аркадій Непиталюк.

За сюжетом, пересічна українська родина у період моральної та фінансової кризи погоджується на участь в державній програмі євроінтеграції “Уроки толерантності”. Згідно з умовами, додому до Найдюків поселяється гей, який протягом двох тижнів привчатиме сім’ю сприймати та вживатися з людською різноманітністю.

“Це історія не стільки про адаптацію, скільки про переосмислення. Загалом про нерозуміння своїх дітей, недосконалість виховання. Багато людей можуть впізнати у стосунках Найдюків себе і своїх родичів. Можливо, це як дзеркало, спонукатиме людей до глибоких роздумів над своїм життям. Дивлячись збоку на якісь неприємні речі, можливо, хтось матиме сміливість визнати, що мені притаманні такі неприємні якості й вони дійсно жорстокі та потворні”, — міркує акторка Олена Узлюк.

Сценарій до стрічки писав сам режисер Аркадій Непиталюк та співавторка Людмила Тимошенко. Творці пройшли конкурс кінопроєктів від Держкіно та отримали фінансування на зйомки за місяць до повномасштабного вторгнення.

“Уроки толерантності” знімали восени 2022 року. За словами режисера Аркадія Непиталюка, це відбувалося у стислі терміни й на знімальний процес вплинула війна. Це — “єдинолокаційне” кіно, тобто дія відбувається в одному помешканні:

“10 жовтня 2022 року ми скасували фільмування, бо відбувся один із перших масованих ракетних обстрілів. Потім продюсер сказав: “Давайте все ж таки знімати”. Ми все скорочували й робили фільм більш камерним, підлаштовуючись під обставини. Треба було встигнути все, але ми були щасливі, бо залишалися живими та ще й знімали кіно”, — розповідає Аркадій Непитюк.

Прем’єру фільму в Україні запланували на 14 лютого. Вікова категорія “Уроків толерантності” — 16+. Як пояснив режисер, у стрічці присутня ненормативна лексика і відверті сцени:

“Є віковий ценз для глядачів, які йтимуть в кіно на показ. У фільмі показані різні види любові, різні види закоханих. У нас є так звана ненормативна лексика, бо ми показуємо персонажів правдиво. Даємо людям можливість виговоритися, не каструючи їхню мову”, — зазначає Аркадій Непиталюк.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією