Високий суд Токіо визнав заборону одностатевих шлюбів неконституційною
У середу Високий суд Токіо постановив, що заборона одностатевим парам вступати в шлюб є неконституційною, а команда позивачів назвала це рішення «історичним».
Це вже друге рішення Верховного суду, яке визнає заборону на одностатеві шлюби неконституційною. Перше рішення було винесено в березні Верховним судом Саппоро.
Шість позовів щодо одностатевих шлюбів було подано до п’яти районних судів по всій країні.
У рішенні, винесеному в середу, використані більш жорсткі формулювання, ніж у рішеннях Токійського окружного суду, винесених у 2022 році та в березні, в яких зазначалося, що внутрішні закони, які забороняють одностатеві шлюби, перебувають у «стані неконституційності».
Головуючий суддя Соноє Танігучі заявив, що дозвіл одружуватися лише гетеросексуальним парам суперечить принципу рівності, що є неконституційним. Однак суд відхилив вимоги про виплату компенсації в розмірі 1 млн. єн ($6,523) кожному з семи позивачів.
Він сказав, що заборона одностатевих шлюбів порушує статтю 14, яка гарантує право на рівність, а також другий пункт статті 24, який стверджує, що закони про шлюб повинні ґрунтуватися на повазі до гідності особистості.
«Питання, пов’язані зі шлюбом і сім’єю, повинні враховувати різні фактори, в тому числі державні традиції і суспільні настрої, – йдеться в рішенні. «Але навіть якщо взяти це до уваги, не існує раціональних підстав розрізняти … чи мають вони право на правові пільги на підставі сексуальної орієнтації – характеристики, яку не можна вибрати або змінити за власним бажанням».
У рішенні також йдеться про те, як можна переглянути законодавство, щоб надати одностатевим парам такі ж права, як і гетеросексуальним парам, включаючи створення нового закону для встановлення системи, яка б надавала одностатевим парам такі ж привілеї.
Після винесення рішення позивачі заявили, що відчувають позитивний настрій на майбутнє, а їхній адвокат Макіко Терахара назвав це рішення переломним моментом.
Одна з позивачок, Хару Оно, якій за 50, сказала на прес-конференції, що вона щаслива, що судді визнали, що сім’я не обмежується “традиційною” формою і може мати різні форми.
Оно та її партнерка, позивачка Асамі Нісікава, живуть разом з трьома дітьми, які були зачаті під час їхніх попередніх шлюбів з чоловіками.
«Протягом усього процесу думка про цих трьох дітей тяжіла над моїм серцем, але сьогодні головуючий суддя визнав, що, хоча зв’язок з біологічною дитиною є чудовим і важливим, це не єдиний шлях, і що існує багато видів сімей. Я була дуже рада це почути», – сказала вона.
Одна наша дитина прийшла сьогодні з нами, щоб почути вирок, і після того, як він був винесений, (дитина) сказала: «Це крок вперед».
На виконання рішення суду пішло більше п’яти років, і позивачі висловили жаль, що Ікуо Сато, ще один позивач, помер, не дочекавшись рішення суду в середу.
«Сьогодні ми принесли фотографію Ікуо Сато, який подав до нас позов. Я дуже хотіла би, щоб він міг почути вирок разом з нами, – сказала Оно. «Поки ми говоримо, що хочемо, щоб одностатеві шлюби були дозволені, кілька наших друзів пішли з життя. Тому ми дуже хочемо, щоб наші бажання якнайшвидше були втілені в законах».
В апеляції семеро позивачів, які проживають у Токіо, префектурі Окінава та Німеччині, стверджували, що одностатеві пари, як і гетеросексуальні, живуть у відданих партнерствах і повинні мати свободу вступати в шлюб. Вони стверджували, що обмеження шлюбу на основі речей, які вони не можуть контролювати, таких як сексуальна орієнтація або гендерна ідентичність, не має раціонального підґрунтя і зазіхає на індивідуальну гідність.
Минулі рішення щодо заборони одностатевих шлюбів в Японії варіювалися в формулюваннях від рішучого «неконституційний» до слабшого «стан неконституційності», в той час як інші суди оголошували його «конституційним».