Верховний суд Японії визнав неконституційною вимогу стерилізації транс*людей

Верховний суд Японії визнав неконституційною вимогу пройти стерилізацію для кожної людини, яка виявила бажання юридично змінити гендерний маркер.

Про це повідомляє BBC, передає Громадське.

Верховний суд Японії задовольнив позов трансгендерної жінки після того, як її звернення раніше відхиляли суди нижчої інстанції. На суді адвокат жінки стверджував, що її репродуктивна здатність уже була знижена після років гормональної терапії, а операція тягне за собою фізичні страждання та ризик побічних наслідків.

Ухвала, яку винесли 25 жовтня скасовує рішення суду від 2019 року, згідно з яким закон про обов’язкову стерилізацію визнавали конституційним.

Як пояснює Kyodo News, законодавство Японії про гендерну дисфорію передбачає п’ять умов для тих, хто бажає зареєструватися як представник протилежної статі (на додаток до підтвердження гендерної дисфорії від принаймні двох лікарів):

  • вік не менше 18 років;
  • неодруженість;
  • відсутність неповнолітніх дітей;
  • відсутність «репродуктивних залоз або репродуктивні залози яких назавжди втратили функцію»;
  • «тіло, яке має частини, схожі на статеві органи протилежної статі».

Хоча Верховний суд Японії визнав вимогу стерилізації неконституційною, він відклав остаточне рішення у справі через необхідність додаткового обговорити пункт про хірургічне втручання для зміни зовнішнього вигляду статевих органів людини. Справу повернули до суду нижчої інстанції з проханням повторно розглянути.

Яка реакція?

Адвокат Казуюкі Мінамі, що представляє позивача, сказав, що хоча транс*чоловікам тепер може стати легше, продовження судового розгляду щодо статевих органів означає, що перешкоди для транс*жінок залишаються високими.

Тим часом деякі транс*персони та захисники прав жінок виступають категорично проти скасування положення про хірургічне втручання. Вони стверджують, що це може полегшити чоловікам, які видають себе за трансгендерних жінок, проникати в приміщення лише для жінок, такі як громадські туалети та лазні.

Попри все, директор правозахисної організації Human Right Watch у Японії Канае Доі привітав рішення суду, яке «підтримує право на здоров’я, недоторканність приватного життя та тілесну автономію транслюдей у ​​Японії».

«Минули роки адвокатської діяльності та судових процесів, щоб скасувати цю образливу вимогу», — додав він.

Як повідомляли правозахисники, ООН і Всесвітня професійна асоціація охорони здоров’я трансгендерів ще кілька років тому закликали Японію змінити дискримінаційне законодавство щодо трансгендерних людей.

За даними японських ЗМІ, з часу набрання чинності закону про людей з гендерною дисфорією у 2004 році, у японському реєстрі було затверджено 11 919 змін гендерного маркеру.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією