Вища рада правосуддя зареєструвало скаргу на бездіяльність суду у справі щодо насильства над небінарною людиною у Житомирі

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”.

Житомирський районний суд вже більше двох років розглядає кримінальну справу щодо катування небінарної людини, але навіть не дійшов до слухань по суті. Тим часом обвинувачені, яким інкримінуються тяжкі статті (катування, побої і мордування, грабіж), жодним чином не були обмежені у свободі, ухиляються від судових засідань і, навіть, виїжджають за кордон під час воєнного стану, через що засідання постійно переносяться. Правовий (адвокатський) супровід у цій справі надає потерпілій Центр «Наш світ».
Жахливий злочин стався ще у квітні 2020 р. на околиці Житомиру – тоді група озвірілих молодиків всю ніч знущалися над людиною тільки через те, що вона мала «не таку» ґендерну ідентичність. Потерпіла ідентифікує себе як небінарна людина та воліє використовувати щодо себе займенники жіночого роду, на момент скоєння злочину ідентифікувала себе як трансґендерна дівчина.

Але з початком судового розгляду у березні 2021 р., ситуація зі справою жодним чином не поліпшилася: формально відбулося лише вісім засідань, більшість із яких були зосереджені на процедурних питаннях, ініційованих обвинуваченою стороною, а ще п’ятнадцять призначених засідань взагалі не відбулися з різноманітних причин, починаючи від неявки до суду обвинувачених, їхніх представників, чи з інших дивних обставин. Таким чином, більш ніж за два роки судової тяганини справа не дійшла навіть до слухання по суті. Через це потерпіла сторона вирішила звернутися до Вища рада правосуддя зі скаргою на бездіяльність суду та обмеження права на справедливий суд через штучне затягування процесу. У скарзі наводяться конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного проступку та зазначається, що у діях і процесуальних рішеннях судді проглядається сприяння обвинуваченій стороні, що негативно позначається на правах потерпілої та її можливості отримати справедливу сатисфакцію в розумні строки.
Всі ці обставини, а також випадки відвертого глузування обвинувачених над потерпілою, як в залі суду, так і за його межами, вкрай негативно впливають на психологічний стан постраждалої та її сім’ї.

Цей та подібні йому випадки, яких, на великий жаль, чимало, викликають у представників і представниць ЛГБТ+ спільноти велику недовіру до правоохоронної та судової системи.
Нагадаємо, що з моменту початку дії нового Кримінального кодексу 2001 р., в Україні не було скеровано до суду жодного обвинувального акту за єдиною статтею (ст. 161 ККУ), яка хоча би гіпотетично передбачає відповідальність за гомофобні чи трансфобні злочини; не винесено жодного судового вироку, в якому були би відкрито вказано на мотиви нетерпимості за цими ознаками. У той же час, близько двох років Верховна Рада не може розглянути законопроєкт #5488 щодо криміналізації злочинів ненависті та розпалювання ворожнечі за низкою ознак, включаючи СОҐІ.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією