Чи почуваються жінки з ЛГБТК спільноти захищеними від насилля і домагань. Результати опитування

Минулого тижня, Гей-альянс Україна запитали жінок з ЛГБТК спільноти чи почуваються вони захищеними від насилля і домагань

45% з них вважають, що вони не достатньо захищені на законодавчому рівні. 47% відчувають, що держава щось робить у питанні прав жінок, проте цього не достатньо для повної безпеки.

Чому ж така низька оцінка діяльності держави у забезпеченні прав жінок на безпеку та захист? Злочини насильства виникають через безкарності та відчуття влади над постраждалою. Злодій впевнений, що йому вдасться уникнути покарання, оскільки постраждала, як правило, відчуває сором і недовіру до системи правосуддя.
У випадку, якщо постраждала зважиться повідомити про насильство, злочинець може спробувати оминути відповідальність, звинувативши потерпілу або перекрутивши факти так, щоб вона сама виявилась винною у “ситуації”.

Такі історії є у будь-якій країні, але належний рівень підготовленості держави до протидії насильству упереджує подібні випадки. В одних країнах вимога тестування учнів на знання теми сексуального насильства працює превентивно, тоді як в інших наявна система, що захищає ґвалтівників. Уникнення відповідальності за насильство шкодить відчуттю безпеки жінок. “Це не одна ситуація, але з часом входить у звичку озиратися, триматися подалі від підозрілих чоловіків, іноді виходити не на своїй станції чи сідати в інший поїзд метро, якщо є ймовірність, що тебе переслідують”, – написала нам одна з жінок.

З початком воєнних дій, в Україні проблема насильства загострилась. Задля кращого розуміння ситуації, ми сформували запит до Національної поліції України щодо статистичних даних з питань запобігання протидії домашньому насильству і отримали такі результати:

  • До Національної поліції України, за 3 місяці 2023 року, надійшло 68 501 заява і повідомлення про вчинення правопорушення та інші події, пов’язані з домашнім насильством. З них було винесено тільки 16 368 термінових заборонних приписів стосовно кривдника.
  • У порівнянні, за весь 2022 рік поступило 244 381 заява та повідомлення. В 2021 до органів поліції надійшло майже у половину менше звернень – 144 394.

Також ми запитали чи можуть представники правоохоронних органів надати інформацію про кількість звернень від ЛГБТК людей, отримали відповідь, що така статистика не ведеться. Про це не так часто згадують, але сексуальна орієнтація є однією з причин зґвалтування: “Приятель моїх знайомих дізнався про мою сексуальну орієнтацію та спеціально намагався підлаштувати ситуацію так, аби мати можливість зґвалтувати мене. Так з моєю подругою лесбійкою він дочекався, поки вона сп’яніє на вечірці. і коли вони залишились наодинці, зґвалтував її. У той момент вона була непритомна. Після цього він усюди розповідав, що з ним «сплять навіть лесбійки» – розповіла наша підписниця.

Чи є якесь швидке лікування таких злочинів на державному рівні? Так, і його навіть вже ратифікували. Залишилось напрацювати механізми, які б призвели до дії Стамбульської Конвенції.

Стамбульська Конвенція, визнає різні форми насильства стосовно жінок, включаючи сексуальне насильство, таке як зґвалтування, примусовий шлюб, примусовий аборт, примусова стерилізація, каліцтво жіночих статевих органів, злочини заради так званої «честі», переслідування та сексуальні домагання. Важливою особливістю Конвенції є те, що визначені в ній види насильства розглядаються як злочини та порушення прав людини, на які держава зобов’язана реагувати. Бо саме держава є гарантом дотримання прав людини.

Стамбульська конвенція визнає, що потерпілі від насильства потребують належного рівня захисту та підтримки, який включає якість та різноманітність наданих послуг, їхню доступність для всіх категорій постраждалих, а також забезпечення відповідності стандартів щодо захисту. Це означає, що держави, які її ратифікували повинні гарантувати доступ до медичних, правових та соціальних послуг для всіх потерпілих, зокрема для жінок, дітей, осіб з інвалідністю, національних меншини, представників ЛГБТ та інших вразливих категорій.

Чи мають досі виникати питання, навіщо українському законодавству Стамбульська конвенція?

Очевидно, що ні. Ми повинні працювати над створенням суспільства, в якому кожна жінка може відчувати себе безпечно незалежно від того, як скромно одягається, чи відповідально ставиться до кількості випитого або чи приховує власну сексуальну орієнтацію!!

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією