ЄСПЧ ухвалив чергове рішення про те, що відсутність законодавчого визнання одностатевих сімейних партнерів є порушенням Європейської конвенції з прав людини
Вчора Європейський суд з прав людини ухвалив чергове рішення про те, що відсутність будь-якої форми законодавчого визнання і захисту прав одностатевих сімейних партнерів є порушенням Європейської конвенції з прав людини — цього разу, стосовно Польщі, сповіщує у соцмережах Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”.
У справі «Пшибишевська та інші проти Польщі» судді відхилили аргументи польського уряду, що традиційний шлюб є частиною національної спадщини, і встановили, що «польська держава не виконала свого обов’язку щодо забезпечення спеціальної правової бази, яка передбачає визнання та захист одностатевих союзів». Суд також не погодився з тим, що визнання одностатевих союзів «може завдати шкоди сім’ям, створеним традиційним способом», зауваживши, що «забезпечення прав одностатевих пар саме по собі не тягне за собою послаблення прав інших людей або різностатевих пар».
У цьому рішенні ЄСПЛ також вперше послався на своє рішення у справі «Маймулахін і Марків проти України», зауваживши, що «Суд неодноразово встановлював, що одностатеві пари перебувають у доречно схожій ситуації з різностатевими парами щодо потреби в офіційному визнанні та захисті своїх стосунків».
ЄСПЛ зазначив, що аргументи, висунуті польським урядом, «суттєво не відрізнялися від аргументів, на які посилалася Російська Федерація» в аналогічній попередній справі, включаючи твердження, що більшість поляків виступають проти одностатевих союзів. На думку суду, в будь-якому випадку суспільні настрої не виправдовують порушення прав людини, але зауважимо, що ультраконсервативний уряд Матеуша Моравецького, який вчора склав свої повноваження, банально збрехав: останні опитування громадської думки демонструють, що абсолютна більшість поляків підтримує запровадження реєстрованих цивільних партнерств або навіть повноцінних шлюбів для одностатевих пар.
Тепер рішення суду доведеться виконувати новому ліберальному уряду Дональда Туска. «Громадянська платформа», партія нового польського прем’єра, виступає за ухвалення законодавства про цивільні партнерства, а «Лівиця» — найменший член урядової коаліції — навіть за одностатеві шлюби, але про швидке виправлення ситуації поки що говорити рано. На заваді цьому стоїть наразі невизначена, але досить консервативна, позиція середнього члена коаліції — політичного об’єднання «Третій шлях», — а також непримиренно гомо/трансфобне ставлення президента Польщі Анджея Дуди, каденція якого закінчується за два роки.
Подолати президентське вето нова правляча коаліція не зможе, тому доведеться або шукати компроміс з чинним президентом, або, що ймовірніше, чекати до обрання нового. Вочевидь, новий польський уряд тим часом намагатиметься покращити становище своїх ЛГБТК співгромадян зміною державної політики з ЛГБТК питань — гомофобна політика попереднього уряду вже обернулася для Варшави зіпсованими стосунками з владою Євросоюзу та втратою мільярдів євро фінансової допомоги з боку ЄС.
Прем’єр Дональд Туск рішуче налаштований змінити цю ситуацію якнайшвидше, у чому він має підтримку нового уряду. Міністром юстиції став відомий і шанований правозахисник Адам Боднар, колишній польський омбудсмен, міністеркою у справах сім’ї, праці та соціальної політики — представниця “Лівиці”, членкиня парламентської групи з питань рівності для ЛГБТ+ спільноти Аґнєшка Дзємянович-Банк, міністеркою рівності — ще одна представниця “Лівиці” та членкиня парламентської групи з питань рівності для ЛГБТ+ спільноти Катажина Котула.