Як ЛГБТК+ спільнота Гани бореться зі смертоносним законопроектом «Про сімейні цінності»

Хтось відмовляється ховатися, а хтось знаходить силу і підтримку в підпіллі.

Як і кожна інша квір-спільнота на континенті, яка вже живе в страху через драконівські антигейські закони, ЛГБТК+ спільнота в Гані стала останньою, яка постраждала від власного екстремістського законопроекту. Законопроект про сексуальні права людини та сімейні цінності Гани 2024 року передбачає тюремне ув’язнення для всіх, хто ідентифікує себе як ЛГБТК+, а також для тих, хто захищає, організовує або фінансує групи ЛГБТК+.

Після одностайного ухвалення законопроекту парламентом Гани 28 лютого посилилися репресії проти ЛГБТК+ спільнот у Гані, значно посилилася дискримінація ЛГБТК+ людей та посилилися гомофобні настрої, оскільки і без того вороже до ЛГБТК+ середовище тепер має законодавчу підтримку.

Незважаючи на неминучу загрозу, яку несе цей законопроект, ЛГБТК+ спільнота Гани продемонструвала неабияку стійкість, рухаючись вперед з відвагою, інноваціями та глибоким прагненням до виживання у ворожому середовищі. Спільнота розробила різні стратегії, щоб орієнтуватися в небезпечному ландшафті, включаючи створення цифрових безпечних просторів на таких платформах, як X, Instagram і WhatsApp. Ці платформи стали важливими для ЛГБТК+ спільноти Гани і дозволяють ЛГБТК+ людям налагоджувати зв’язки та отримувати підтримку.

Підпільні квір-арт-сцени також стали потужними платформами для самовираження та опору. Ці мистецькі простори дозволяють ЛГБТК+ досліджувати та виражати свою ідентичність у спосіб, який є водночас і особистісно повноцінним, і політично підривним. Часто підпільні мистецькі виставки, кінопокази, театральні вистави та місця для зустрічей формують критично важливе почуття спільноти та приналежності, сприяючи стійкості перед обличчям зовнішньої ворожості.

Однак, стійкі та активні члени спільноти, такі як Райку та Деніі-Перор, сміливо виступають проти негативу, який впливає на їхні спільноти з моменту прийняття законопроекту.

«Загалом, існування ЛГБТК на континенті в Західній та Східній Африці зараз є дещо нестабільнимі», – каже Райку, захисник квір-молоді з Гани. «Через сенсаційність законопроекту і те, як він посилив насильство та напади на чорношкіру спільноту, люди повертаються у свої шкаралупи і ставляться з надмірною обережністю до ЛГБТК-активності, взаємодії та залученості».

Незважаючи на подвійне придушення і часткове каліцтво прав ЛГБТК+ та адвокації в країні, Райку використовує свою платформу для того, щоб ділитися особистим досвідом у TikTok. Він ділиться новинами про законодавство, про те, як він його сприймає, і про те, як воно впливає на спільноту.

«Я готовий документувати квір-життя, свій досвід і проливати світло на постійні порушення прав людини, коли йдеться про квір-людей, і на те, що їхнє життя не є пріоритетним. Тому що ми думаємо, що з культурних і релігійних причин їхні життя не мають значення», – додав він.

Наразі законопроект переданий на розгляд президенту, проте вже було кілька судових заборон на його прийняття, оскільки активісти та юристи стверджували, що він порушує права квір ганців.

17 липня Верховний суд Гани на чолі з головною суддею Гертрудою Торкорноо відклав рішення за двома окремими заявами, які мали на меті зупинити передачу анти-ЛГБТК+ законопроекту з парламенту на розгляд президенту.

Перша заява, подана д-ркою Амандою Одої, мала на меті заблокувати спікеру парламенту Альбан Багбін і секретарю парламенту подальше проходження законопроекту. Друга заява, подана Річардом Дела Скай, просила Верховний суд заборонити парламенту будь-які спроби проштовхнути законопроект. Зараз суд розглядає конституційність законопроекту «Про сексуальні права людини та сімейні цінності» 2024 року і вивчає потенційні процедурні порушення в його парламентському процесі.

За словами Райку, розкручування анти-ЛГБТК+ законопроекту в ЗМІ призвело до репресій і спровокувало зловживання проти спільноти.

«Я чув випадки численних зловживань проти квір-людей, які зараз відбуваються в Гані. Багато насильства і викрадень почало відбуватися відразу після того, як законопроект був прийнятий парламентом, і ми бачимо, що за останні місяці кількість зловживань збільшилася», – сказав він.

Деніі Перор, популярний користувач TikToker, який живе в Гані, розповів LGBTQ Nation, наскільки складно орієнтуватися у ворожому до ЛГБТК+ середовищі Гани, будучи фемінним чоловіком.

«Бути жіночним тут дуже важко. Тебе постійно ображають і ставляться до тебе, як до недолюдини, лише за те, що ти живеш своєю правдою. Тебе вважають слабким, що робить тебе мішенню для хуліганів, які нападають на тебе безпричинно і ставлять у незручне становище на людях», – каже він. «Тебе постійно засуджують, і, чесно кажучи, іноді це стає нестерпним, тому що незалежно від того, наскільки сильно ти намагаєшся бути сильним, ця ненависть завжди знаходить спосіб закрастися всередину і викликати неприємні думки про невпевненість у собі або заподіяння шкоди».

Останнім часом Денні також зазнає жорстокого кібер-булінгу в TikTok від своїх співвітчизників з Гани. Після прийняття законопроекту Денні опублікував відео, на якому він співає пісню Бруно Марса «Talking To The Moon». Відео набрало понад 1,7 мільйона переглядів, але також отримало майже 28 тисяч ненависницьких коментарів, деякі люди погрожували йому фізичною розправою. Один користувач TikTok написав: «Слава Богу, законопроект прийняли, тепер чекаємо, коли Акуфо-Аддо його підпише, і тоді ми назавжди зітремо таких людей, як ти, з лиця землі Гани».

Ненависть на цьому не зупинилася. За останні місяці в TikTok було опубліковано кілька відео з Денії, знятих без його відома. На одному з них він був у магазині з автоматом P.O.S. (Point Of Sale), а на іншому – на вулиці в чоботях на підборах до колін. Ці відео також викликали ненависні коментарі та погрози смерті з боку людей; один користувач написав: «Йому пощастило, що я не був тим, хто його бачив, я б переїхав його своєю машиною». Інший написав: «Слава Богу, ми тепер знаємо, де він живе».

Говорячи про нещодавній законопроект, Денії сказав LGBTQ Nation, що він його не хвилює, оскільки він не вірить, що він щось змінить для ЛГБТК-спільноти.

«Те, що зараз відбувається з громадою, було звичайним явищем у Гані. Законопроект лише підбадьорив цих злочинців, які тепер вважають, що закон їх повністю захищає. Сьогодні люди сміливо підходять до мене на людях і кажуть, що закон прийнятий, і якщо вони спіймають мене на гомосексуальній поведінці, то поб’ють мене», – сказав він.

Незважаючи ні на що, Денні залишається незворушним, повністю приймаючи свою жіночність. «Я люблю підбадьорювати себе і говорити собі, що я живу своєю правдою. Я змирився з тим, що постійно стикаюсь з негативом – це ціна, яку доводиться платити за те, що ти фемінний і квір у цій країні. Я просто намагаюся з усіх сил триматися подалі від неприємностей і уникати насильницьких ситуацій».

Денні також підкреслив необхідність для ЛГБТК+ спільноти триматися разом у такі часи і оточувати себе сильними системами підтримки.

«Моя порада кожній фемінній та квір-людині полягає в тому, що вони не повинні давати поради. Фемінні люди завжди існували в наших доколоніальних суспільствах, і їх відкрито приймали. Наше існування не є злочином, тому я не бачу причин соромитися того, ким ми є. Гана – наш дім, і він завжди ним буде, незалежно від того, що скаже хтось або парламент», – заявили вони.

Онлайн-активізм також привернув міжнародну увагу до тяжкого становища ЛГБТК+ спільноти Гани, здобувши солідарність і підтримку з боку міжнародних правозахисних організацій, таких як Human Rights Watch. Стратегічні альянси з іншими правозахисними групами та неурядовими організаціями мали вирішальне значення для посилення голосу квір-людей, які відстоюють свої права в рамках правової та політичної систем Гани.

Стійкість ЛГБТК+ спільноти Гани перед обличчям законопроекту демонструє їхню силу та рішучість. Вони створили безпечні простори, займаються цифровим активізмом і формують альянси, щоб протистояти утискам і відстоювати своє право на існування. Хоча шлях попереду залишається сповненим викликів, мужність і стійкість ЛГБТК+ спільноти Гани дають надію на краще майбутнє.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар