Уганді загрожує сплеск смертності через закон проти ЛГБТК-спільноти — The New York Times

Уганда опинилася на межі кризи в галузі охорони здоров’я — через ухвалений закон про боротьбу з гомосексуальністю країні загрожує різке збільшення рівня смертності.

Про це пише газета The New York Times, журналісти якої поспілкувалися з понад 30 громадянами та медичними працівниками, передає divoche.media.

З 1990-го до 2019 року завдяки просвітницькій кампанії рівень смертності в країні знизився на майже 90%. Проте після ухвалення закону ЛГБТК-люди бояться звертатися по необхідну медичну допомогу. Вони вже, як і правозахисники та медичні працівники, що їм допомагають, зазнають погроз і насильства, зокрема з боку правоохоронців.

Згідно з нещодавнім дослідженням, опублікованим у журналі The Lancet, геї та бісексуали, які живуть у країнах, де діє законодавство про кримінальну відповідальність за одностатеві стосунки, у 12 разів частіше заражаються ВІЛ, ніж чоловіки в інших куточках світу.

Світова спільнота розкритикувала ухвалений закон, що вже завдало удару по економіці Уганди, але багато жителів країни сприймають гомосексуальність як «вплив Заходу, а закон — як засіб виправлення».

У відповідь на тиск із боку всесвітніх організацій Міністерство охорони здоров’я Уганди в червні пообіцяло, що медичну допомогу надаватимуть усім, незалежно від орієнтації чи походження. Однак без гарантій, що пацієнтам після цього не загрожуватиме кримінальне переслідування.

Нині приблизно 13% угандійських чоловіків, які мають одностатеві стосунки, живуть із ВІЛ. Десятки представників ЛГБТК-спільноти, правозахисників і постачальників медичних послуг в Уганді кажуть, що побоюються ймовірного руйнівного впливу закону на здоров’я громадян. За приблизними підрахунками клінік та лікарень, кількість людей, які бажають зробити тест на ВІЛ або задля профілактики чи лікування, зменшилася вже щонайменше вдвічі. Деякі притулки для людей, які живуть із ВІЛ, зачинилися, а низка центрів, які надають різні послуги людям із ВІЛ, тепер обмежили часи відвідування і часто приймають клієнтів лише за попереднім записом, щоб мінімізувати ймовірність рейдів.

Також новий закон вимагає від науковців, які досліджують ВІЛ та суміжні теми, розкривати особи учасників дослідження. Це ставить під загрозу майбутню розробку ліків та інструментів для боротьби з епідеміями хвороб. Окрім цього, десятки медичних працівників і пацієнтів були заарештовані. Майже всіх заарештованих звільняють приблизно через тиждень, проте можливі випадки, коли люди очікуватимуть суду місяцями, зазначають правозахисники.

Видання подає декілька історій, що сталися з ЛГБТК-людьми в Уганді після ухвалення закону торік. У березні трьох чоловіків-геїв і трьох жінок-трансгендерок, які займалися просвітою з питань ВІЛ, заарештували в Джінджі, місті на сході Уганди. За словами лікаря, який керує клінікою, де вони працювали, та їхніх адвокатів, заарештовані провели чотири місяці у в’язниці, де зазнали сексуальних домагань, побиття та примусових анальних оглядів. Одну трансгендерку так сильно били палицею, що вона два тижні не могла ні сісти, ні лягти.

У листопаді на кордоні Уганди та Кенії затримали 24-річного Муліндву Бенду, трансгендерного педагога, який мав провести семінар із сексуального та репродуктивного здоров’я. Його звинуватили в пропаганді гомосексуальності та утримували 72 години в крихітній тюремній камері з вісьмома жінками та туалетом, який не змивався. Поліцейські висміювали Муліндву за те, що він «одягався як чоловік».

До того ж у низці міст Уганди заарештували аутрич-працівників, які поширювали лубриканти і презервативи, — поліція часто асоціює цю продукцію з одностатевими стосунками.

Президент Уганди Йовері Мусевені назвав представників ЛГБТК «огидними» та «ненормальними» та сказав, що вони мають «різновид хвороби». Він також звинуватив Захід у тому, що він приніс гомосексуальність в Уганду.

Поліція Уганди закидає активістам та педагогам залучення дітей до гомосексуальності та створення порнографічних відео. Деякі урядовці також плутають гомосексуальність із педофілією.

«Якщо ви почнете ґвалтувати дітей тощо, ми вас уб’ємо», — сказав пан Мусевені торік після ухвалення закону.

Згідно з Надзвичайним планом президента США щодо боротьби зі СНІДом (PEPFAR), Уганда щороку отримувала понад 400 мільйонів доларів на боротьбу з ВІЛ. Понад 96% із них витрачають організації, що не входять до складу уряду Уганди. Тепер адміністрація Джо Байдена перенаправила п’ять мільйонів доларів, які залишилися, сказав посол США в Уганді Вільям Попп.

Також від 1 січня США вилучили Уганду із закону про зростання та можливості в Африці, який надає безмитний доступ на американський ринок, і наклали санкції на генерального комісара Служби пенітенціарних установ Уганди Джонсона Бябашайджу — за тортури та порушення прав людини. Санкції були частково впроваджені через арешт очільника клініки та притулку для людей із ВІЛ Генрі Мукібі, а також ще 19 людей у березні 2020 року. За словами Мукібі, їх утримували 52 дні, протягом яких били та катували, деяким припалювали геніталії дровинами.

У липні минулого року на організацію знову вчинили напад, і клініку закрили. Після цього Мукібі переїхав у нове безпечне місце.

  • У березні минулого року депутати парламенту Уганди ухвалили законопроєкт, який передбачає смертну кару та довічне ув’язнення за ідентифікацію себе людиною ЛГБТК+ та «підбурювання, пропаганду й фінансування одностатевої діяльності». Закон також вимагає від усіх громадян, зокрема медичних працівників, повідомляти про людей, які можуть мати одностатеві зв’язки. Згідно із законом, у разі якщо людина з ВІЛ має одностатеві стосунки, її можуть звинуватити в «гомосексуальності з обтяжувальними обставинами», що карається смертною карою. Також до 20 років ув’язнення загрожує тим, хто взяв на роботу або здав житло ЛГБТК-людину та не повідомив про це поліцію.
  • В Уганді, переважно консервативній християнській країні, рівень гомофобії є надзвичайно високим. Антигомосексуальний закон вперше був ухвалений 2014 року і передбачав довічне ув’язнення за одностатевий секс та життя в одностатевому шлюбі. Те саме стосувалося осіб, які «пропагують гомосексуальність», а також тих, хто не доніс на представників ЛГБТ до поліції. Менш ніж за пів року Конституційний суд Уганди скасував закон. Проте в березні 2023 року депутати парламенту знову криміналізували одностатеві стосунки, а наприкінці травня президент Уганди підписав закон про боротьбу з гомосексуальністю.

Фото: Christian Gutiérrez MartínezPexels

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар