У Польщі актуалізувались питання про захист прав ЛГБТК

Перемога опозиційної коаліції на парламентських виборах у Польщі, вочевидь, поставила хрест на мріях про «консервативне відродження» Європи та актуалізувала питання про захист прав ЛГБТК спільноти в цій країні, пише на своїх сторінках у соцмережах Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”.

Нещодавно ухвалена коаліційна угода передбачає зміни до законодавства щодо криміналізації мови ворожнечі за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності, але оминає питання захисту прав одностатевих сімейних партнерів. Хоча більшість партій коаліції підтримують запровадження в Польщі реєстрованого цивільного партнерства для одностатевих пар, яке забезпечить їм основні подружні права, її деякі більш консервативні учасники не хочуть брати на себе такі зобов’язання. Зараз важко сказати, чи набере відповідний законопроєкт достатню кількість голосів для його ухвалення польським парламентом, але вже очевидно, що головною перешкодою стане нинішній ультраконсервативний президент країни Анджей Дуда, без підпису якого закон не набуде чинності, і який ще два роки обійматиме свою посаду до наступних виборів.

Однак, як і у випадку України, польські політики не можуть нескінченно ігнорувати зовнішньополітичні та правові чинники, які примушують їх до вирішення ЛГБТК питань. Якщо для нашої держави обов’язковими до виконання є рішення Європейського суду з прав людини, то держави-члени ЄС підпадають також під юрисдикцію Суду ЄС. Стратегічне судочинство — одна з ефективних методик адвокаційної роботи по захисту прав ЛГБТК, і польський ЛГБТК рух не втрачає можливості за його допомогою прискорити потрібні реформи. Днями Вищий Адміністративний суд Польщі, розглядаючи справу про визнання в цій країні шлюбу, укладеного у Німеччині між двома польськими громадянами, постановив звернутися до Суду ЄС за офіційним тлумаченням європейського законодавства: чи мають визнаватися у Польщі одностатеві шлюби, укладені згідно законодавства інших країн-членів ЄС, попри те, що польське законодавство їх не визнає?

Очікуване рішення є цілком прогнозованим, позаяк Суд Європейського Союзу вже ухвалив низку аналогічних рішень стосовно інших країн — так, одностатеві подружжя та партнери, зареєстровані в одній з держав Союзу, мусять визнаватися як такі на всій його території. Звісно, це не може примусити польських парламентарів внести відповідні зміни до національного законодавства, але робить їхній спротив цьому безглуздим, оскільки тоді одностатеві пари все одно матимуть змогу реєструвати свої стосунки в інших країнах ЄС та легалізувати їх на батьківщині у судовому порядку.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією