У Норвегії розпочався суд проти підозрюваного у збройному нападі на два бари в Осло

44-річний чоловік не визнав себе винним у тероризмі на початку судового процесу у справі про вбивство двох людей під час збройного нападу на два бари в Осло.

На початку судового засідання було показано трихвилинне відео з камер відеоспостереження, на якому зафіксовано, як розгортався напад 2022 року біля барів під час святкування Прайду в норвезькій столиці.

На відео видно, як перехожі повалили підозрюваного Заніара Матапура на землю.

Прокурори кажуть, що суд повинен буде вирішити, чи був він у той момент осудним.

Поліцейське відео з трьох камер відеоспостереження стежить за рухами нападника, одягненого в жовту футболку і кепку, коли він проходив повз бар Per pa Hjornet, а потім паб “Лондон” – обидва заклади популярні серед гей-спільноти Осло. Потім він почав відкривати вогонь по людях, які сиділи за столиками на вулиці.

Двоє чоловіків у віці 54 і 60 років були смертельно поранені, ще дев’ять осіб отримали кульові поранення. Постраждали й інші люди. Всього було випущено 19 куль.

Поліція вважає, що ЛГБТ-спільнота Осло стала мішенню для нападу з крайніх релігійних мотивів. Стрілянина сталася рано вранці 25 червня 2022 року, коли прайд-фестиваль наближався до завершення.

За словами норвезьких кореспондентів, які перебували в залі суду, під час показу відеозапису деякі з присутніх були помітно шоковані.

Коли суддя Ейрік Аасс запитав, чи винен він у висунутих звинуваченнях, Заніяр Матапур похитав головою і запитав, чому суд відбувається під час Рамадану, найсвятішого місяця в мусульманському календарі. Він поскаржився, що суд не засідав під час християнського свята Великодня.

“Я не бачу конфлікту між проведенням цього процесу і Рамаданом”, – відповів суддя.

Державний обвинувач Стурла Хенріксбо заявив на процесі в Окружному суді Осло, що незадовго до нападу підозрюваний записав присягу на вірність так званій “Ісламській державі” (ІД).

Він детально розповів, як за кілька годин до стрілянини підозрюваний відвідав мечеть, потім взяв таксі до центру Осло з передмістя Бьорндал, а потім поїхав на трамваї до місця нападу зі спортивною сумкою.

Прокурор повідомив, що 44-річний чоловік мав проблеми з поліцією, коли був ще підлітком, і в той час проходив психіатричне лікування. Потім про нього повідомили норвезькій службі безпеки поліції PST у 2016 році через побоювання, що він стає радикально налаштованим, додав він.

З моменту арешту Заніар Матапур відмовляється відповідати на запитання поліції і, як очікується, не буде виступати на свій захист під час судового процесу.

За кілька місяців до початку судового процесу він був визнаний юридично відповідальним за свої дії, хоча один з трьох експертів дійшов висновку, що це не так.

Якщо його визнають винним, йому загрожує 30 років ув’язнення. Однак його також можуть відправити до захищеної психіатричної установи,

Норвезька PST була розкритикована після стрілянини у звіті, в якому йшлося про те, що напад можна було б запобігти. Керівник PST вибачився за те, що не відреагував на попередження розвідувальної служби про можливу загрозу.

За одинадцять днів до нападу відомий норвезький ісламіст на ім’я Арфан Бхатті розмістив у соціальних мережах фотографію палаючого прапора Прайду.

Підозрюваного бачили в тій самій машині, що й пана Бхатті раніше у 2022 році, і в офіційному звіті йдеться про те, що якби PST вчасно втрутилася, стрілянину можна було б запобігти.

Наразі пан Бхатті перебуває в Пакистані і бореться проти екстрадиції до Норвегії. Він заперечує свою причетність до нападу.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар