У Непалі проходить міжнародна конференція з прав ЛГБТІК+
Учасники конференції обговорюють кричущі протиріччя у просуванні прав квір-спільноти в Азії.
На тлі мінливого глобального політичного клімату, коли анти-ЛГБТКІА+ настрої відроджуються в різних регіонах, близько 600 квір-активістів і правозахисників з усієї Азії зібралися в Катманду на 10-ту Азійську конференцію Міжнародної асоціації квір-активістів (ILGA).
За словами організаторів, п’ятиденна конференція, яка розпочалася в понеділок у готелі Soaltee, є найбільшою міжнародною ЛГБТКІА+ зустріччю, яка коли-небудь проводилася в Непалі.
Конференція, організована ILGA Asia, регіональним відділенням Міжнародної асоціації лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсекс (ILGA), глобальною федерацією, що захищає права ЛГБТІК+, та товариством «Блакитний діамант», що виступає в ролі приймаючої сторони, відбувається у критичний момент.
Експерти кажуть, що квір-спільнотам у всіх регіонах необхідно терміново об’єднатися, щоб протистояти зростаючій хвилі антиґендерних та антиквір-рухів, які підживлюються соціально-політичним кліматом.
«Проведення цієї конференції в Катманду – це заява світові про те, що права ЛГБТКІА+ лежать в основі наших суспільств, – сказала Маніша Дхакал, виконавча директорка «Blue Diamond Society». «Для Непалу це можливість очолити дискусії, які формують політику по всій Азії».
Виступаючи на заході, Генрі Кох, виконавчий директор ILGA в Азії, метафорично розповів про організацію заходу в Катманду. «У цьому місті, оповитому Гімалаями, ми пам’ятаємо, що гори – це не просто ландшафт. Вони є символами витривалості – стояти на висоті, незважаючи на час і припливи», – сказав Кох. «І чи не це означає бути квір-людиною в Азії? Існувати у світі, який намагається розмити нас, але залишатися непохитним?»
Ця думка знайшла відгук серед учасників конференції, адже під час дискусій обговорювалися питання шлюбної рівності, впливу політичних репресій та стратегій протидії антиправозахисним рухам. Інша увага була зосереджена на адвокації під керівництвом молоді, яка має забезпечити молодих лідерів повноваженнями для продовження боротьби за справедливість.
Виступаючи на пленарному засіданні в середу, міністерка у справах жінок, дітей та людей похилого віку Наваль Кішор Сах Суді підтвердила прихильність уряду до захисту прав ЛГБТКІА+.
«Кожна людина має право говорити про свою ідентичність, сексуальну орієнтацію, бути вільною від дискримінації та насильства і досягти рівності», – сказала Суді.
Але такі активісти, як Дакал, вказують на ключові сфери, в яких Непал все ще відстає.
За їхніми словами, багато одностатевих пар все ще намагаються отримати доступ до шлюбних ліцензій через бюрократичний опір місцевих органів влади, додавши, що процес юридичного визнання гендеру в Непалі залишається обмежувальним.
«Наша політика щодо юридичного визнання гендеру ще не відображає принцип самовизначення, – сказав Дакал. Люди повинні надати медичний висновок, щоб отримати доступ до посвідчення громадянина – незалежно від того, чи обирають вони категорію «Інші», чи ідентифікують себе як «Чоловік» або «Жінка». Це має змінитися».
Конференція висвітлила кричущі протиріччя в просуванні прав ЛГБТКІА+ в Азії.
Таїланд нещодавно став першою країною Південно-Східної Азії, яка легалізувала одностатеві шлюби: у перший же день понад 1800 пар зареєстрували свої союзи. У Непалі спостерігається прогрес завдяки знаковому рішенню Верховного суду, що підтверджує права трансгендерів, та урядовій директиві, що підтримує реєстрацію одностатевих шлюбів.
Однак, в інших країнах регіону продовжують спостерігатися невдачі. У Південній Кореї спостерігаються поступові юридичні перемоги, але консервативна опозиція залишається сильною. У Центральній Азії уряди посилюють обмеження, згортаючи важко завойовані свободи.
Активісти кажуть, що прогрес, досягнутий у такій маленькій країні, як Непал, може надихнути інші країни світу наслідувати цей приклад.
«Це доводить, що нас не слід розглядати як простих отримувачів благодійної допомоги, а скоріше як творців змін, гідних інвестицій та партнерства», – сказав Дакал.
Для низових активістів конференція є рідкісною можливістю поділитися своїм досвідом та дізнатися про глобальні адвокаційні стратегії.
«Те, що ця конференція зібрала 600 учасників в той час, коли гомофобні настрої зростають у всьому світі, є політичною заявою, – сказала Неха Лама, квір-жінка з провінції Коші. «Рух за права квір-людей не зупиниться… ми будемо чинити опір на знак солідарності».
Вона також підкреслила, що проведення заходу в Непалі дозволило залучити до участі маргіналізовані спільноти.
Радж Чаудхарі, трансгендерний чоловік з провінції Судурпашім, розмірковує про недоліки Непалу у сфері охорони здоров’я та правового захисту трансгендерів.
«Ми не можемо вічно задовольнятися тим, що Непал є відносно більш прогресивним [у порівнянні з багатьма іншими країнами Азії], – сказав Чаудхарі. «Ми повинні рухатися вперед більш рішуче».
Оскільки права ЛГБТКІА+ знаходяться на перехресті в Азії, проведення цього заходу в Непалі є потужним сигналом, кажуть учасники.
«Ця конференція – це декларація. Обіцянка. Опір. Вона про можливість, – сказав Кох. «Про те, що ми можемо побудувати, коли ми різноманітні, динамічні та об’єднані».