У Молдові ЛГБТ+ люди стали більш прийнятними в суспільстві. Що показує Індекс соціальної дистанції за останній рік

Люди з ЛГБТ-спільноти більш прийнятні в молдовському суспільстві, ніж минулого року. Хоча цифри все ще показують багато дискримінації, вони кращі, ніж у 2022 році. Якщо в 2022 році майже 80% молдован заявили, що не погодилися б бути сусідами з ЛГБТ, то в 2023 році цей показник знизився до 65%.

Однак у 2023 році все ще понад 80% молдован не прийняли б квір-людину як члена сім’ї. Таке ж дискримінаційне ставлення спостерігається і по відношенню до людей з ВІЛ/СНІДом та колишніх ув’язнених. Такими є дані Індексу соціальної дистанції, розробленого Центром “Партнерство заради розвитку” (PDC) у 2023 році.

В Індексі соціальної дистанції прийнятність вимірюється від 0, де 0 означає, що громадяни приймають особу з групи меншин на всі посади, в тому числі як члена сім’ї, а 6 – виключили б її з країни (що свідчить про повну неприйнятність).

Згідно з минулорічними даними, середній рівень соціальної дистанції в Республіці Молдова на 2023 рік становив 2,2.

Найнижчий рівень прийняття спостерігається по відношенню до трьох груп – ЛГБТКІ+, людей, які живуть з ВІЛ, колишніх ув’язнених. Рівень соціальної дистанції для них перевищує 3, що свідчить про те, що представників цих груп не сприймають як членів сім’ї, друзів, сусідів чи колег, а у випадку з ЛГБТ+ – навіть як громадян країни.

Позитивним моментом дослідження є те, що тенденція виключення та неприйняття зменшується з року в рік. Наприклад, загальний рівень соціальної дистанції дещо знизився з 2,4 у 2022 році до 2,2 у 2023 році. Рівень прийняття ЛГБТ+ людей знизився з 5,7 у 2022 році до 5 у 2023 році. Наприклад, у 2022 році більшість населення (79%) не погодилися б бути сусідами з ЛГБТ, а 60% не сприйняли б їх як колег.

Аналіз показує, що дуже повільний прогрес у зменшенні соціальної дистанції значною мірою пов’язаний з політичними акторами. Зусилля з моніторингу мови ворожнечі показують, що її рівень залишається високим, здебільшого через відсутність ефективного механізму покарання. Водночас багато політичних акторів вдаються до мови ворожнечі як до частої тактики в політичній діяльності.

Дослідження було проведене на вибірці 1001 особи віком від 18 років у 13 географічних регіонах. Період збору даних – 20 листопада – 10 грудня 2023 року.

Згідно з опитуванням, проведеним у травні 2023 року, кожен восьмий житель Кишинева (13%) заявив, що позитивно ставиться до людей з ЛГБТ-спільноти. Водночас 49% опитаних заявили, що ставляться до них нейтрально, а 38% – негативно або дуже негативно. Для порівняння, у 2022 році позитивно ставляться 11%, негативно – 33%, нейтрально – 56%.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар