У Казахстані депутати хочуть заборонити журналістам писати про ЛГБТ
Такі поправки вони запропонували внести до законопроєкту “Про мас-медіа”.
Сьогодні стало відомо, що в законопроєкт “Про мас-медіа” на засіданні робочої групи в мажилісі Казахстана депутати фракції партії AMANAT Асхат Аймагамбетов і Жанарбек Ашимжанов запропонували внести поправки, які забороняють ЗМІ писати про ЛГБТ. Юристка громадського фонду “Правовий медіацентр” Гульміра Біржанова прокоментувала inbusiness.kz цю ініціативу.
Гульміра Біржанова нагадала, що сьогодні законодавчо існують кілька причин, згідно з якими діяльність ЗМІ та журналістів буде припинена.
“Чинний Закон “Про ЗМІ” у нас передбачає підстави для призупинення (діяльності. – Прим.), якщо ви розповсюджуєте різний заборонений контент – це розпалювання ворожнечі, пропаганда екстремізму, тероризму, суїциди тощо та несанкціоновані мітинги. Це все те, що є в законодавстві – у Кримінальному кодексі, у КпАП. І з’явилася пропозиція розширити цей перелік підставою “пропаганда нетрадиційної орієнтації”, – розповіла вона.
Юристка уточнила, що ініціатором цієї ідеї виступив екс-міністр освіти і науки, депутат Асхат Аймагаметов і його колега Жанарбек Ашимжанов.
Як вважає Гульміра Біржанова, робити таку пропозицію неправильно з юридичного погляду.
“У нас немає цієї підстави взагалі, терміна немає, у жодному законі. Усе, що є в законі, – це реально заборонена інформація, передбачена Кримінальним кодексом. Наприклад, якщо ви, телебачення, будете показувати голлівудські фільми, а фільми бувають різні, і що, тепер вас припиняти, вашу трансляцію? І не тільки фільми, це пісні та інше, все, що можна до контенту віднести. Це все може на практиці спрацювати, що завгодно можна призупиняти”, – переконана експертка.
На її думку, подібні заборони діють уже в певних країнах і, на її думку, це не є хорошою практикою.
“Вона (поправка. – Прим.) тільки з’явилася сьогодні, на даний момент. Поки що її депутати не ухвалили. Це тільки на цей момент. Неухвалення не означає, що вони її зняли або відхилили, прибрали. Але ми будемо сподіватися, що її не ухвалять. Це абсолютно юридично буде неправильно”, – підкреслила Гульміра Біржанова.
Законопроєкт “Про мас-медіа” мажиліс Казахстана схвалив у першому читанні в листопаді минулого року. Сьогодні документ перебуває на стадії доопрацювання. Незабаром він має увійти до порядку денного пленарного засідання мажилісу, де його розглянуть депутати в другому читанні.