Тиждень обізнаності про трансгендерних людей

З 13 листопада розпочався Тиждень обізнаності про трансгендерних людей. В цьому пості ГО Гей-альянс Украина хоче розповісти, що таке трансгендерність та хто такі трансгендерні люди.

Трансгендерність — це явище, коли гендерна ідентичність людини відрізняється від статі, що була визначена при народженні. Гендерна ідентичність — це внутрішнє, особистісне відчуття людини приналежності до певного гендеру. Гендерну ідентичність слід відрізняти від гендерної експресії — зовнішніх проявів приналежності до гендеру: одягу, соціальної функції, займенників тощо.

Явище, зворотне до трансгендерності, називається цисгендерність. Зазвичай цисгендерні люди взагалі не роздумують про свою гендерну ідентичність, оскільки не мають ніяких невідповідностей у цьому питанні. Трансгендерні ж люди відчувають дискомфорт, що називається гендерною дисфорією.
Рівень гендерної дисфорії може відрізнятися в залежності від людини. Інтенсивна гендерна дисфорія у поєднанні з тиском суспільства може викликати такі розлади, як депресія, а в екстремальних випадках призводити до самогубства. Саме тому трансгендерні люди потребують підтримки та допомоги. Наприклад, за різними дослідженнями підтримка батьків знижує ризик самогубства на 40-50%.

Іноді можна почути думку, що чим сильніша гендерна дисфорія, тим більш людина трансгендерна. Це хибний погляд. Рівень дисфорії залежить від різних факторів та може змінюватися в різні периоди життя.

Трансгендерність жодним чином не залежить від сексуальної орієнтації: трансгендерні люди можуть ідентифікувати себе як гетеро-, бі-, гомосексуали тощо.

Відповідно до МКХ-11, трансгендерність не вважається психічним розладом, а відноситься до розділу “Гендерна невідповідність — стани, пов’язані зі статевим здоров’ям”.

Спроба змінити гендерну ідентичність людини — така ж марна справа, як змінити її сексульну орієнтацію. Дослідження показують: трансгендерні люди сприймають свій гендер як невід’ємну частину своєї особистості. Так, наприклад, в одному з досліджень трансгендерним людям був запропонований мисленевий експеримент: чарівна пігулка, що “виправить” їхню гендерну ідентичність та приведе її у відповідність до гендеру, визначеному при народженні, а також повністю позбавить гендерної дисфорії. В цьому експерименті 90-95% людей відмовляються від неї.

Трансгендерність — це парасольковий термін, під яким розуміють будь-яку невідповідність між внутрішнім відчуттям свого гендеру та гендером, приписаним людині при народженні. Для визначення приписанного при народженні гендеру використовують абревіатури AFAB (assigned female at birth — приписана жіноча стать при народженні) та AMAB (assigned male at birth — приписана чоловіча стать при народженні).

Використання цих абревіатур замість формулювань “народився жінкою” або “народився чоловіком” дозволяє зсунути акцент саме на соціальну частину гендеру, те, в якому гендері людина виховувалась та як до неї відносились інші люди. Також вони дозволяють включити в дискурс інтерсекс-людей, які не згодні з гендером, прописаним їм при народженні.

Трансгендерні люди можуть бути чоловіками та жінками, а можуть мати проміжні гендерні ідентичності. Останніх в загальному випадку називають небінарними людьми. Деякі небінарні люди можут уточнювати свою гендерну ідентичність як бігендерність (відчуття себе і чоловіком, і жінкою) або агендерність (відчуття себе ані чоловіком, ані жінкою). Інші відмовляються від будь яких уточнень, ідентифікуючи себе радше як гендер-квір.
Розрізняють два “напрями” трансгендерності: транс*фемінність та транс*маскулінність. До транс*фемінних людей відносяться як трансжінки, так і всі небінарні AMAB люди, які на гендерному спектрі знаходяться ближче до фемінного полюсу. Аналогічно для транс*маскулінних людей. Зірочка * в даному випадку означає саме всі можливі варіанти транс*фемінності та транс*маскулінності.

Трансгендерні люди можуть вирішити зробити трансгендерний перехід. Трансгендерний перехід — це процес приведення гендерної експресії у відповідність до гендерної ідентичності. Треба розуміти, що не всі трансгендерні люди роблять перехід. На це можуть впливати різні життєві фактори. Але перехід не робить людину більше або менше трансгендером, оскільки трансгендерність — це саме внутрішнє переживання.
Трансгендерний перехід можна поділити на три основні частини: соціальна, гормональна та хірургічна. Жодна з них не є обов’язковою, втім більшість все ж робить соціальний перехід.

Соціальний перехід може бути як частковим (в колі близьких друзів, родичів тощо), так і повним, включаючи юридичну зміну статі (це в свою чергу залежить від порядку зміни документів в конкретній країні).

Гормональна терапія полягає у прийомі гормонів протилежної біологічної статі. Це дозволяє набути вторинні статеві ознаки цієї статі. Гормональна терапія призначається такими лікарями, як ендокринолог, андролог та гінеколог.

До хірургічної частини належать різні операції, як косметичні (видалення грудей, фемінізація обличчя тощо), так і реконструючі (на геніталіях). Трансгендерна людина обирає такий набір медичних втручань, які відповідають її потребам. Виключення становлять країни з репресивними трансфобними законами, які можуть вимагати під час переходу, наприклад, стерилізації.

❗️❗️❗️ Не варто використовувати слово “трансгендер”, щоб називати людину. Гендерна ідентичність — це ознака людини, а не сама людина. Тому краще використовувати прикметник “трансгендерний”. Наприклад, замість того, аби казати “Макс — трансгендер”, варто казати “Макс — трансгендерний хлопець” або “Макс — трансгендерна людина”.

Трансгендерні люди можуть говорити про себе, використовуючи один або кілька термінів, що визначають гендерну ідентичність. Завжди використовуйте саме той термін, який вживає людина.

👍 Крім того, аби ставитися до трансгендерної людини з повагою, поводьте себе у відповідності до її гендерної ідентичності, а не статі, що була визначена при народженні. Трансгендерна людина, яка живе сьогодні як чоловік, має називатися чоловіком. Те саме стосується й жінок.
Що стосується займенників, то ситуація може бути різною. Тому варто використовувати той займенник, що його використовує людина.
Якщо ви сумніваєтесь який займенник використовувати, можна просто запитати у людини, як до неї краще звертатися. У випадку, якщо ви помилились, краще за все будет вибачитись та виправитись.

Аби дізнатися більше про трансгендерних людей, можете відвідати наступні ресурси:
🔹 https://www.wpath.org/
🔹 https://www.glaad.org/transgender/transfaq
🔹 https://transequality.org/
🔹 https://www.plannedparenthood.org/learn/gender-identity/transgender
🔹 https://transequality.org/about-transgender
🔹 https://www.youtube.com/playlist?list=PLw0lBK4PlwF7VnrDr1MQGJoMrOFo1Uv-4

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією