Суд Уганди відхилив петицію проти жорсткого антигейського закону
Конституційний суд Уганди в середу відхилив клопотання про скасування суперечливого антигейського закону, який вважається одним з найжорсткіших у світі.
“Ми відмовляємося анулювати Закон про боротьбу з гомосексуальністю 2023 року в повному обсязі, а також не будемо виносити постійну судову заборону на його застосування“, – заявив у своєму історичному рішенні суддя Річард Бутіра, заступник голови Верховного суду Уганди і голова суду, який очолює суд.
Закон був прийнятий у травні минулого року, викликавши обурення серед ЛГБТК-спільноти, правозахисників, Організації Об’єднаних Націй та західних країн.
Закон про боротьбу з гомосексуальністю 2023 року передбачає покарання аж до довічного ув’язнення за добровільні одностатеві стосунки і містить положення, які роблять “гомосексуальність за обтяжуючих обставин” злочином, що карається смертною карою.
Уряд президента Йовері Мусевені зайняв зухвалий тон, звинувативши Захід у спробі чинити тиск на Африку, щоб змусити її прийняти гомосексуальність.
Петиція була подана двома професорами права з Університету Макерере в Кампалі, законодавцями від правлячої партії та правозахисниками.
Вони стверджували, що закон порушує фундаментальні права, гарантовані Конституцією Уганди, включаючи свободу від дискримінації та право на приватне життя.
Заявники також заявили, що це суперечить зобов’язанням Уганди за міжнародним правом у галузі прав людини, в тому числі Конвенції ООН проти катувань.
Суд розпочав розгляд справи в грудні.
– Захід намагається нас “примусити” –
У серпні минулого року 20-річний чоловік став першим угандійцем, якого звинуватили в “гомосексуальності за обтяжуючих обставин” відповідно до оспорюваного закону.
Його звинуватили в “незаконних статевих зносинах з… дорослим чоловіком віком 41 рік”, що карається смертю.
Уганда, консервативна переважно християнська країна Східної Африки, відома своєю нетерпимістю до гомосексуальності.
Вона чинить опір тиску з боку правозахисних організацій, Організації Об’єднаних Націй та іноземних урядів з вимогою скасувати цей закон.
Сполучені Штати, які погрожували скоротити допомогу та інвестиції в Кампалу, в грудні наклали заборону на видачу віз неназваним чиновникам за порушення прав людини, в тому числі прав ЛГБТК-спільноти.
У серпні Світовий банк оголосив, що призупиняє надання нових кредитів Уганді через закон, який “фундаментально суперечить” цінностям, які сповідує американський кредитор.
У грудні державний міністр закордонних справ Уганди Генрі Окелло Оріем звинуватив Захід у тому, що він намагається “примусити нас прийняти одностатеві стосунки за допомогою допомоги і кредитів“.
У 2014 році міжнародні донори скоротили допомогу Уганді після того, як Мусевені схвалив законопроект, що передбачав довічне ув’язнення за гомосексуальні стосунки, який пізніше був скасований.
Але останній антигейський закон отримав широку підтримку в країні, де законодавці захищають ці заходи як необхідний оплот проти західної аморальності.
Минулого місяця угандійський суд відхилив апеляцію групи з захисту прав геїв, яка прагнула отримати державну реєстрацію, постановивши, що вона мала на меті сприяти “незаконній” діяльності.
Апеляційний суд заявив, що будь-яка реєстрація групи “Sexual Minorities Uganda” (SMUG) суперечить суспільним інтересам і національній політиці.