Справи про шантаж ЛГБТК+ через додаток для знайомств у Кенії дійшли до суду

Джо нервово посміхався з-за окулярів, коли вийшов із тісного, обшитого дерев’яними панелями приміщення магістратського суду в столиці Кенії Найробі.

Стрункий 24-річний чоловік, одягнений у чорні спортивні штани і сіру толстовку, щойно дав свідчення про те, як його та його друга побив і пограбував чоловік, з яким вони познайомилися на Facebook минулого року.

Злочинець і троє його друзів, які напали на нас, думали, що ми не підемо в поліцію, тому що ми геї”, – сказав Джо, який попросив не називати його справжнє ім’я, коли він стояв перед будівлею суду Мілімані минулого місяця.

“Якщо ми будемо одними з перших, хто шукатиме справедливості, можливо, інші теж будуть”, – сказав він.

ЛГБТК+ спільнота Кенії довгий час мовчала про шантаж і здирництво на таких платформах, як Facebook і додатки для знайомств, як Grindr, боячись бути викритими і потрапити до в’язниці в країні, де за гомосексуальні стосунки можна потрапити до в’язниці на строк до 14 років.

Ця картина повторюється і в інших країнах, де бути ЛГБТК+ небезпечно, через що люди стають жертвами дрібних злочинців, організованих банд, а іноді навіть поліції.

Зараз кілька юристів у Кенії допомагають жертвам протистояти цим злочинам і добиватися справедливості для людей, яких суспільство часто цурається.

Кенійські правозахисні групи, такі як Національна комісія з прав людини геїв і лесбійок (NGLHRC) та Іштар-MSM, які надають правову підтримку ЛГБТК+, наразі ведуть близько 10 таких справ у судах.

Кеннеді Мурунга, адвокат pro bono, який працює з двома групами над сімома справами, включаючи справу Джо, сказав, що він сподівається на винесення вироків до кінця року.

Позитивний вирок у будь-якій з цих справ буде великою перемогою”, – сказав Мурунга. “Він скаже (ЛГБТК+ спільноті): “Дивіться, суди тут для того, щоб служити і вам“.

Африканські країни мають одні з найсуворіших законів проти гомосексуальності у світі.

Кенія – одна з понад 30 африканських країн, де одностатеві стосунки криміналізовані. Покарання на континенті варіюється від тюремного ув’язнення до смертної кари.

Гомофобна риторика в Кенії різко зросла після прийняття суворого антигейського закону в сусідній Уганді минулого року. Кенійський опозиційний депутат запропонував аналогічний законопроект.

Додатки для знайомств використовують як пастку

Знайомства в Інтернеті через додатки для знайомств та соціальні мережі часто є єдиною можливістю для ЛГБТК+ кенійців. Але саме ці платформи використовуються для того, щоб заманити жертв у пастку шантажу, вимагання, фізичного та сексуального насильства.

За даними NGLHRC, минулого року вони отримали близько 100 повідомлень про такі злочини, в той час як “Іштар-MSM” заявила, що отримує близько 20 скарг щомісяця.

Ми почали стикатися з такими випадками близько п’яти років тому, але повідомляти про них було важко. Існує велика недовіра до системи, в тому числі до поліції“, – сказав Нджері Гатеру, виконавчий директор NGLHRC.

За словами юристів, спосіб дій залишається незмінним.

Злочинці представляються потенційними романтичними партнерами в Інтернеті, збираючи особисті дані жертви, такі як адреса, інформація про сім’ю та роботу.

Жертв заманюють на побачення у відокремлені місця, де їх б’ють, часто піддають сексуальному насильству і грабують.

У багатьох випадках злочинці примушують жертву до сексуальних дій, знімають на фото та відео, які погрожують використати для викриття, якщо вона звернеться до поліції.

Людей можуть шантажувати місяцями, перш ніж вони звернуться по допомогу”, – каже Мурунга, додаючи, що багато хто приховує свою сексуальну орієнтацію від сім’ї та роботодавців.

“Їм є що втрачати, якщо їх викриють”.

Небажання жертв повідомляти про злочин є найбільшою проблемою, яка заважає довести справи до судового переслідування.

Ті, хто наважується шукати справедливості, стикаються з численними проблемами на шляху до неї – від ворожої та неспівчутливої поліції до судових процесів, які можуть тривати понад два роки.

Потерпілі можуть розчаруватися, не мати змоги витрачати час і гроші на відвідування судових засідань і врешті-решт втратити надію.

Джо розповів, що щомісяця він їхав 10 годин автобусом до Найробі на судові слухання, продаючи курей зі своєї ферми, щоб заплатити за транспорт.

У мене не було коштів на життя та оренду житла, – сказав Джо. “Мені довелося повернутися до свого села біля кордону з Угандою“.

Багато з таких, як Джо, зазнали значних фінансових втрат і змушені повертатися в сільську місцевість, де їм доводиться брехати про свою сексуальну орієнтацію.

Це було дуже важко“, – сказав Джо, у якого під час нападу зламали щелепу і пограбували одяг, телефон, кілька пар взуття, які він продавав, а також понад 6 000 кенійських шилінгів ($45).

Погана модерація

Директор Murunga, Gateru та Ishtar-MSM Пітер Нджане розповів, що одні й ті ж самі зловмисники часто нападали на різних ЛГБТК+ клієнтів, і, незважаючи на те, що жертви повідомляли про кривдників компаніям, що розробляють додатки, їхні профілі часто залишалися активними.

У більшості випадків правила спільноти додатків не обов’язково розглядають повідомлення як порушення прав людини або правил спільноти“, – сказала Оквара Масафу, програмний співробітник NGLHRC, маючи на увазі погану модерацію з боку платформ.

Масафу зазначив, що судовий позов проти додатків може бути складним і ресурсномістким, оскільки в Кенії немає законів, які б безпосередньо стосувалися платформ з цих питань.

Компанія Grindr заявила, що в Кенії діють запобіжні заходи, такі як сповіщення, що інформують користувачів про те, що вони перебувають у місці, де їхня ЛГБТК+ приналежність наражає їх на небезпеку.

Ми чітко усвідомлюємо, що нещодавнє прийняття одного з найсуворіших у світі антигейських законів в Уганді призвело до збільшення кількості нападів на ЛГБТК+ людей в Кенії“, – сказав представник Grindr.

Фірма з Лос-Анджелеса заявила, що вона також створила партнерства для підтримки спільноти в Кенії, в тому числі з гарячою лінією клініки правової допомоги.

Meta, компанія, що стоїть за Facebook, також заявила, що має функції безпеки для ЛГБТК+, включаючи оповіщення про потенційних шахраїв і можливість повідомляти про прямі повідомлення з погрозами.

Ми хочемо, щоб наші платформи були простором, де ЛГБТК+ спільнота може ділитися своїми думками і будувати спільноту“, – сказав представник Meta.

Але учасники кампанії з правозахисної групи galck+ та NGLHRC заявили, що платформи могли б зробити більше, зокрема, оновити керівні принципи спільноти та мати механізм для повідомлення про шантаж і вимагання.

Платформи також могли б вимагати верифікації ідентифікаторів користувачів для створення облікового запису та запровадити суворіші покарання за порушення правил спільноти, кажуть учасники кампанії.

Джо погоджується.

“Навіть після того, що сталося зі мною і моїм другом, я все ще користуюся додатками. У Кенії у нас немає вибору, оскільки у нас не так багато місць, де ЛГБТ можуть зустрічатися один з одним”, – сказав він.

“Ми довіряємо цим платформам і покладаємося на них, і вони повинні нас захищати”.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар