Справа співробітника IKEA, звільненого за ЛГБТ-пост у Польщі, знову на часі. Є остаточний вирок суду
Краківський воєводський суд залишив у силі рішення суду першої інстанції, згідно з яким працівника IKEA, якого було звільно за цитування Біблії в контексті ЛГБТ+, поновили на роботі. Рішення суду є остаточним.
Суд встановив, що працівник діяв не з наміром порушити права гомосексуалів, а захищав свої права і погляди. При цьому він встановив, що розірвання трудового договору з ним не було дискримінацією за ознакою релігії.
– Суд вказав, що не можна посилатися на порушення принципів суспільного співіснування, як це зробила IKEA, в ситуації, коли сама IKEA порушує ці принципи. Суд вказав, що [працівник – PAP] захищав свої цінності”, – сказав журналістам після слухання справи адвокат Павло Шафранець.
Юрист Даніель Ксьонжек, який представляє IKEA, оцінив, однак, що вирок є незрозумілим, а в обґрунтуванні є багато суперечностей.
– Це рішення дуже сильно виходить за межі свободи слова. Фактично, свободу слова прирівняли до слова “ненависть”. Слову, яке може бути джерелом небезпеки на робочому місці”, – прокоментував він.
Постанова стосується ситуації, що склалася в травні 2019 року, коли магазин розмістив повідомлення щодо “Міжнародного дня боротьби з гомофобією, трансфобією та біфобією”. Тоді – у внутрішній мережі, призначеній для спілкування, – співробітник краківського магазину написав: “Прийняття і заохочення гомосексуалізму та інших збочень – це сіяння розпусти“, після чого процитував вірші зі Святого Письма.
Йдеться про такі уривки: “Горе тому, через кого приходить розпуста, краще було б прив’язати йому жорна на шию і вкинути його в морську безодню” і “Хто вступає в статевий зв’язок з чоловіком, як чоловік з жінкою, той чинить гидоту. Обидва будуть покарані смертю, і кров їхня впаде на них“. Через кілька днів чоловіка звільнили.
Перша інстанція
Районний суд Кракова-Нова Гута поновив чоловіка на роботі в грудні минулого року. Вердикт оскаржили як працівник, який вимагав компенсації і вказував на дискримінацію за релігійною ознакою, так і адвокати мережі, які просили не поновлювати чоловіка на роботі. Краківський воєводський суд у четвер відхилив обидві апеляції.
– Суд другої інстанції також визнав, що розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, було необґрунтованим, підкреслила речниця SSO Агнєшка Зелінська.
– У даному випадку зіткнулися індивідуальні свободи, які всі є юридично захищеними, як в національному законодавстві, так і в міжнародному праві. Це свобода совісті та віросповідання, свобода вираження поглядів, а також свобода і право на рівне ставлення незалежно від сексуальної орієнтації”, – вказав суддя, зазначивши, що найбільш актуальним питанням у цій ситуації є “питання ситуативного контексту, в якому відбувалася ситуація і в якому з’явилося висловлювання”.
Суд встановив, що співробітник компанії міг прочитати статтю “Інклюзія ЛГБТ+ – це відповідальність кожного” як порушення його прав і примус до зміни власних переконань. Також було встановлено, що саме у відповідь на статтю він розмістив власний допис. – Але в цьому дописі йшлося не про конкретну особу, а про ситуацію, що виникла, в якій позивач відчув себе зобов’язаним захищати власні переконання, зазначила в усному обґрунтуванні ССО Агнєшка Зелінська. Вона також зазначила, що, на думку суду, заява могла викликати відчуття загрози і ворожості до гомосексуалістів і сама по собі “не створює доброї атмосфери співпраці на робочому місці”.
– Однак слід підкреслити, що на порушення правил суспільного спілкування може посилатися лише той, хто сам цих правил не порушує. Тому, оскільки заява була реакцією на статтю відповідача, яка, на думку позивача, порушувала його переконання, вона не може розглядатися як обставина, що виправдовує розірвання трудового договору, зазначила суддя у своєму обґрунтуванні.
Щодо відхиленої апеляційної скарги працівника магазину IKEA, суд натомість вказав, що трудовий договір було розірвано не через цитату з Біблії, а через вибір слів.
У зв’язку з ситуацією 2019 року також велося провадження проти керівника магазину, якого звинуватили в релігійній дискримінації при звільненні чоловіка. На початку грудня минулого року Краківський воєводський суд в апеляційному порядку підтвердив рішення районного суду, який виправдав жінку. Суд встановив, що причиною звільнення працівниці була не її віра, а дискримінація інших на робочому місці.