Що означає “квір”? Розбираємо історію повернення терміну ЛГБТК+ до вжитку

Що означає “квір”? Що ж, квір означає різні речі для різних людей, сповіщує The Pink News.

Слово “квір” залишається суперечливим, але, хоча дехто все ще вважає цей термін принизливим, більшість ЛГБТК+ людей з гордістю повернули собі цей антигейський термін і використовують його в позитивному світлі.

В англійській мові термін “квір” з’явився у 16 столітті і, можливо, походить від німецького слова “quer”, що перекладається як “косий” або “збочений”.

Спочатку цей термін визначався як “дивний”, “дивний” або “особливий”, але з середини 20-го століття він набув більш брудного значення, коли його почали використовувати для принизливого позначення людей з одностатевими бажаннями, особливо геїв.

Але зі зростанням активізму ЛГБТК+ у 1970-х і 1980-х роках деякі борці за права геїв позитивно сприйняли слово “квір” як загальний термін для позначення гендерних і сексуальних меншин.

Сьогодні це слово широко використовується міленіалами як інклюзивний термін для позначення всіх, хто не є гетеросексуалом та/або цисгендером.

Але для деяких людей, особливо старшого покоління, “квір” все ще має негативну конотацію.

Кілька років тому Twitter забанив деяких користувачів, які називали себе “квір”, що викликало негативну реакцію з боку тих, хто повернув собі цей термін.

LRT Отже, це сталося вчора. Твіттер вважає quéér образою, що означає, що практично всі, кого я знаю, колись заблокують. Для безпеки, мій додатковий обліковий запис @waterlostatsea

Визначення квір-культури

За словами Брайана Льюїса, чия книга “Британська квір-історія” була опублікована в 2013 році, слово “квір” сьогодні має три основні значення.

Він пояснює: “Квір” вживається у трьох основних значеннях: як акт рекультивації від гомофобів; як загальний термін для мікроподілів ЛГБТ+ спільноти; і як маркер сексуальної плинності на противагу гетеросексуальній та гомосексуальній бінарності та ідентичностям”.

Для Льюїса цей термін є “однією з найкорисніших і найсуперечливіших категорій аналізу у вивченні сексуальності”.

Алан Батлер, науковий співробітник з історії Плімутського університету, який також є секретарем ЛГБТК+ відділення Товариства усної історії, визнає це протиріччя.

“Термін “квір” мав багато значень у різні часи, – каже він. “Зараз багато хто сприймає його як загальний термін для позначення людей, які існують поза гетеронормативними гендерними нормами та нормами країн Центральної та Східної Європи. Однак для багатьох людей він був і залишається принизливим”.

Тим часом, Джастін Бенгрі, який читає лекції та організовує магістерську програму з квір-історії в Голдсмітському університеті Лондона, перший курс такого роду у Великій Британії, каже: “В академічних колах ми часто використовуємо “квір” як узагальнюючий термін.

“Як інклюзивний термін, що охоплює найширший спектр гендерної та сексуальної різноманітності в минулому та сьогоденні”.

Він продовжує: “Деякі активісти також позитивно сприйняли “квір” як інклюзивний термін, який вітає людей за межами спектру ЛГБТК+ або тих, чиї ідентичності виходять за межі цих категорій.

“Деякі люди не хочуть, щоб їх ідентифікували за категоріями ЛГБТК+ – вони відкидають катеґоризацію та навішування ярликів”.

Квір і одностатевий потяг

Серед ранніх зафіксованих прикладів того, що термін “квір” означає одностатевий потяг, є лист, написаний у 1894 році Джоном Шолто Дугласом, 9-ю маркізою Квінзберрі.

Бенґрі розповідає про лист, який він прочитав у 1930-х роках, де автор говорить про “квір”, маючи на увазі свій потяг до іншого чоловіка.

Він пояснює: “Хоча він пише в термінах, які схожі на наше сьогоднішнє розуміння поняття “гей”, в минулому все ще існували важливі відмінності. Але він, безумовно, пише про одностатеві бажання”.

Середина 20-го століття і негативне значення

Однак, починаючи з середини 20-го століття, термін почав набувати негативного значення і використовуватися для зневажливого позначення представників ЛГБТК+, зокрема, геїв та бісексуальних чоловіків.

Бенгрі каже, що до середини 20-го століття цей термін використовувався у “принизливому, отруйному та негативному значенні”.

Батлер пояснює: “У 1940-х, 50-х і 60-х роках цей термін був дуже поширений і використовувався для опису і часто приниження ЛГБТ.

“Він, як правило, найтісніше асоціювався з геями і використовувався як образа. Це тривало протягом 80-х і 90-х років, і навіть сьогодні деякі люди використовують його як образу або як термін ненависті”.

Повернення слова “квір”

Як пише Льюїс у своїй книзі “Британська квір-історія”, з 1980-х років слово “квір” почали повертати собі “радикальні низові активісти в таких організаціях, як Queer Nation, ACT UP (у США) та Outrage! (у Британії)”.

Ці люди, пише Льюїс, “почали розгортати його як продуманий і гострий акт рекультивації”.

Повернувши собі це слово, каже Бенгрі, активісти ЛГБТК+ переосмислили себе – і завдали удару у відповідь тим, хто використовував цей термін для їхньої образи.

Він каже: “З 80-х і 90-х років, з розвитком більш радикального активізму і квір-теорії, слово “квір” справді стало використовуватися на противагу отруті його використання в минулому.

“Квір-люди сказали: “Ні, це наше слово, і ми забираємо його назад … ми повертаємо його для наших власних цілей та активізму”.

Сьогодні це слово вживають з обережністю

Але Бенґрі каже, що “найсильніша асоціація”, яка все ще існує у “багатьох людей, які живуть сьогодні”, – це те, що слово “квір” використовується “загрозливо, небезпечно, як зброя, агресивно”.

Отже, каже він, ми повинні діяти з усвідомленням, використовуючи цей термін.

Він продовжує: “Багато людей зазнали фізичного насильства та емоційної травми, і саме це слово супроводжувало ці напади”.

“Ці погрози та насильство досі залишаються для них неймовірно резонансними. Це те, про що ми всі повинні пам’ятати, коли вживаємо слово [квір] сьогодні – ми можемо повторно травмувати людей, використовуючи це слово”.

Як зазначає Бенґрі, термін “корисний і складний”. Він додає: “Деякі люди сьогодні активно претендують на нього як на ідентичність. Він також визнає набагато більше розмаїття досвіду та ідентичності, ніж будь-який інший термін”.

Для Батлера “квір” є особливо табуйованим словом у Плімуті, де він викладає, через вбивство на ґрунті гомофобії у 1995 році. Після злочину на місці вбивства хтось намалював гомофобне графіті “жодного квіра тут немає” (sic).

Проте Батлер радий, що принаймні за межами Плімута це слово отримало позитивне сприйняття.

“Якщо щось, що сприймається як образа, належить вам і святкується вами, то воно втрачає свою силу з точки зору ненависті”, – каже він.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією