Польща: Останній регіон не скасовує дискримінаційну “Хартію прав сім’ї”, попри заклики до рівності
Ланьцутський повіт (Підкарпатське воєводство) досі залишається єдиною одиницею місцевого самоврядування в Польщі, на території якої діє Самоурядна Хартія Прав Сім’ї, підготовлена ультраправою організацією Ordo Iuris. Всупереч попереднім повідомленням ЗМІ, радні під час вівторкової сесії повітової ради навіть не обговорювали її скасування.
У 2019 році в Польщі почалась хвиля прийняття так званих анти-ЛГБТ ухвал. Ініціатива зародилась на Люблінщині за участю політиків PiS та консервативних кіл, зокрема Ельжбети Крук та професорки Мечислави Риби. У піковий момент, під час президентської кампанії 2020 року, понад 100 органів місцевого самоврядування оголосили себе “зонами, вільними від ідеології ЛГБТ”, деякі з них прийняли особливо радикальні положення.
Деякі органи місцевого самоврядування, такі як Ланьцутський повіт, прийняли Хартію місцевого самоврядування про права сім’ї Ordo Iuris, яка, хоча і не містила прямих посилань на ЛГБТ, була визнана дискримінаційною. На Підкарпатті ці резолюції були особливо популярними; депутати деяких муніципалітетів відкрито виступали проти сексуальної освіти і говорили про «ідеологічну загрозу».
Втручання Європейської комісії у 2020 році та заклики омбудсмена призвели до того, що більшість місцевих органів влади відмовилися від прийнятих резолюцій. До недавнього часу залишалися чинними дві: у Ланьцутському повіті та місті Дембіца. Наприкінці березня депутати міської ради Дембіци скасували цю постанову. Як вони самі тоді пояснили, вона була «надмірною».
Вони залишилися
Радники Ланькутського повіту прийняли Хартію місцевого самоврядування про права сім’ї 2019 року. Староста Адам Кшиштонь у своїй відповіді на лист Уповноваженого з прав людини стверджував, що повіт не хотів нікого дискримінувати, а лише висловити свою позицію щодо поточних суспільно-політичних подій.
Документ мав на меті підтвердити відданість радників цінностям, вираженим у польській Конституції.
– Воєводство хотіло зіграти красиво. Він знав, що з такою резолюцією буде важко отримати гроші від ЄС, тому приховав інформацію про прийняту позицію в заявках на фінансування, – коментує активіст з Ланькутського повіту, пов’язаний з ЛГБТ+ спільнотою.
– Розмовляючи з консервативними людьми, я бачу, що переважній більшості з них байдуже до цієї хартії. Вони дійсно ставляться до неї з великою повагою. Повітове правління не розуміє, що, не скасувавши її, воно стріляє собі в коліно і є таким собі «останнім селом галлів», але мені здається, що в інтересах мешканців – скасувати її. Не тільки з фінансових причин, а й з іміджевих. Остання «анти-ЛГБТ-зона» в країні. Звучить пафосно та ідіотично, – додає активіст.
Скасування ухвали не було в планах
На самому початку сесії Ланькутської повітової ради здавалося, що попередні повідомлення ЗМІ про скасування Хартії стануть реальністю. Після молитви перед початком сесії і короткого вступу, староста Адам Кшиштонь згадав про проект зміни Хартії прав сім’ї місцевого самоврядування, але тема не отримала продовження.
Пізніше, в розмові з кореспондентом TOK FM, він з подивом говорив про нібито скасування постанови СКПР.
– Таких планів взагалі не було. Порядок денний засідання був сформований ще два тижні тому, – відповів він.
– Я не знаю, чому з’явився такий розголос про те, що ми повинні цим займатися, – додає він. Районний голова також не зміг відповісти на наші запитання про те, чи повернеться це питання до порядку денного в наступні місяці.