Першу людину вилікували від ВІЛ після трансплантації стовбурових клітин без мутації CCR5
Новий випадок лікування ВІЛ-інфекції, названий «женевський пацієнт», якому було проведено трансплантацію стовбурових клітин з метою лікування злоякісного захворювання. На відміну від раніше відомих випадків, женевський пацієнт отримав стовбурові клітини від донора без CCR5-мутації, сповіщує Національна платформа спільнот у соцмережах.
Результати цього спостереження були представлені на XII Конференції Міжнародного СНІД Співтовариства «Наука і ВІЛ» (#IAS2023), що проходить цього тижня в Брісбені, Австралія.
Вік пацієнта становив трохи більше 50 років, а діагноз ВІЛ-інфекції йому було встановлено у 1990 році. Він приймав ВААРТ із 2005 року. У пацієнта було виявлено рідкісний та агресивний тип ракового захворювання, з приводу якого йому було проведено хіміотерапію з подальшим опроміненням всього тіла. У 2018 році йому було проведено трансплантацію стовбурових клітин.
У раніше відомих випадках лікування ВІЛ-інфекції для трансплантації фахівці використовували стовбурові клітини донорів з рідкою мутацією генів (відомої під назвою CCR5-Дельта-32). Ця мутація виявляється у відсутності у Т-лімфоцитів ко-рецептора CCR5, що запобігає проникненню ВІЛ у клітину. У нашому випадку лікарям не вдалося підібрати пацієнтові донора з ССR5 мутацією.
Трансплантація стовбурових клітин від донора без мутації пройшла успішно. Однак, у пацієнта з’явилися ознаки гострої та хронічної реакції «трансплант-проти-господаря», що вимагало проведення імунодепресивної терапії з використанням руксолітинібу. Через три роки після трансплантації у листопаді 2021 року під пильним наглядом пацієнту стали проводити перерви ВААРТ.
У пацієнта зберігається невизначений рівень вірусного навантаження (за даними стандартних аналізів) протягом останніх 20 місяців після припинення ВААРТ, причому надчутливі аналізи на вірусне навантаження також стали негативними.
Трансплантація стовбурових клітин несе на собі неймовірно високий ризик і використовується як лікування лише осіб із злоякісними захворюваннями, що загрожують життю пацієнтів, процедура відноситься до інтенсивних методів терапії та потребує величезних фінансових витрат. Але кожен новий випадок лікування ВІЛ-інфекції на тлі проведення такої терапії надає вченим, які займаються дослідженнями методів лікування ВІЛ-інфекції, ще більше інформації.