Перша в Європі трансгендерна персона

У День видимості трансгендерних людей, ГО “Інсайт” підготувала розповідь про першу в Європі трансгендерну персону, яка була дійсно видима.

Адже в Середньовіччя та Новому часі через трансфобну політику церкви та пов’язані з цим соціальні упередження, більшість транслюдей прагнули приховати свій статус. Виклик цьому в XVIII ст. кинула француженка Женев’єва-Луїза д’Еон де Бомон. Хто ж була ця відважна, імовірно, небінарна трансжінка? Читайте далі!

Народилася д’Еон 5 жовтня 1728 року в містечку Тоннерр. Перше ім’я їй дали Шарль і виховували, відповідно, як хлопчика. З відзнакою закінчила паризький коледж Мазаріні. Працювала в міністерстві фінансів. Потім – стала секретним агентом французької служби «Королівський секрет». Все це, у гендерній ролі чоловіка. Але вже тоді час від часу вона переодягалася у Парижі в жіночий одяг, ведучи потайки друге життя.

У 1755 році її направили, як агентку, до російської імперії, аби за завданням короля зібрати секретні дані, які б «усунули росію від європейських справ якнайдалі». Саме там вона вперше публічно жила як жінка – Луїза де Бомон. Була наближеною до придворного кола імператриці Єлизавети. У 1762 році відізвана з російської імперії назад до Франції. Радила королівському двору боротися з росією проти її імперських амбіцій в регіонах Балтики та Чорного моря: це актуально, до слова, й нині.

У Франції якийсь час змушена була знову виконувати гендерну роль чоловіка. Як шевальє д’Еон воювала в Семирічній війни: була поранена, отримала за хоробрість хрест святого Людовіка. Але 27 серпня 1777 року виборола право змінити документи з чоловічих на жіночі. Король Людовік XVІ видав указ, за яким до шевальє Шарля д’Еон де Бомон мали тепер офіційно звертатися мадемуазель Женев’єва.

Після цього королева Марія-Антуанетта навіть прислала д’Еон для оновлення її жіночого гардеробу свою власну кравчиню мадемуазель Бертен. У 1779 році д’Еон опублікувала мемуари «Воєнне, суспільне і приватне життя мадемуазель д’Еон» у яких стверджувала, що вона, насправді, від самого народження жінка, а чоловічу роль її змусили грати з дитинства, аби вона успадкувала статки родини. Це було зроблено, аби заспокоїти суспільство, якось «прийнятніше» пояснивши зміну документів, що тоді не мало юридичних прецедентів.

У 1785 році виїхала до Англії. Коли ж у Франції відбулася революція, у 1792 році д’Еон запропонувала республіканцям дозволити їй сформувати жіночий «батальйон амазонок». Але їй відмовили. В Англії ж, як одна з найвидатніших фехтувальниць того часу, д’Еон продовжувала регулярно перемагати на турнірах, чим заслужила популярність: жінка перемагає чоловіків!

Померла Женев’єва-Луїза д’Еон 21 травня 1810 року. Лікар, який зробив її посмертний огляд, виніс офіційну постанову, що «незважаючи на припухлість грудей, сер Бомон має цілком сформовані чоловічі статеві органи, а тому визнається чоловіком». На жаль, посмертно англійська влада фактично скасувала французьку постанову від 1777 року. Тому ховали д’Еон, всупереч її самоідентифікації, як чоловіка.

Деякі трансфобні дослідники (особливо на росії) всерйоз пишуть, що, мовляв, через обов’язок розвідника та із страху перед ексцентричним королем Людовіком XVI, д’Еон десятиліттями «вдавав» із себе жінку залишаючись «в душі» чоловіком. Це при тому, що 21 січня 1793 року в Парижі республіканці відрубали Людовіку XVI голову: на той час д’Еон уже 8 років як жила в Лондоні та, після страти короля Франції, у тій же англійській столиці прожила, як жінка, ще 17 років.

Женев’єва-Луїза д’Еон є однією з перших видимих трансфемінних персон. На початку ХХ ст. англійський лікар-сексолог Гевлок Елліс навіть застосував на честь д’Еон термін еонізм, який початково позначав трансгендерність у найширшому розумінні. Ну а в популярній культурі д’Еон, зрештою, стала легендарною постаттю: про її життя було поставлено вистави, знято фільми і серіали (навіть японське аніме), написано кілька художніх книг.

Підготувала текст координаторка ГО «Інсайт» у Луцьку, трансфеміністка Яна Лис (Лишка)

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією