Образ Мадонни в оточені янголів, змальований з трансгендерної людини

Виявляється, є картина, на якій образ Мадонни в оточені янголів (по суті, Богородиці) змальований з трансгендерної людини – Лілі Ельбе. Отакої. Авторка цього живопису – колишня дружина Лілі, мисткиня Герда Вегенер (Готліб).

Про це у соцмережах сповіщає ГО Інсайт.

Герда Марія Готліб народилася 15 березня 1886 року в селі Гаммелев, у родині священика. Після школи у 1902 році поступила до Данської королівської академії витончених мистецтв у Копенгагені. Там Герда познайомилася з художни_ком пейзажист_ом Ейнаром Вегенером. У 1904 році вони побралися. Після завершення освіти, подружжя подорожувало по Європі. У 1912 році осіли у «столиці» європейських художників – Парижі. До слова, спочатку вони зупинилися в готелі Hôtel d’Alsace: в тій же кімнаті, де у 1900 році помер відомий письменник та жертва гомофобного переслідування Оскар Вальд.

У Франції Герда Вегенер досягла великого успіху, її роботи в стилі модерну та арт-деко виставлялися на таких знаменитих виставках, як «Осінній салон», «Салон незалежних», «Салон гумористів» та ін. Крім того, вона працювала як ілюстратор на журнали Vogue, La Vie Parisienne, Fantasio, Rire і La Baïonnette. Герда Вегенер стала знаменитою і в своїй рідній Данії, де теж виставляла свої роботи.

Будучи, насправді, трансгендерною жінкою Ейнар надавала Герді послуги в якості моделі для втілення її художніх жіночих образів. Зрештою, Ейнар стала прилюдно представлятися, як жінка, взявши собі ім’я Лілі Ельбе. Ця історія, особливо завдяки популярному фільму «Дівчина з Данії» (2015), нині загальновідома. Подружжя Вегенерів переїхало до Німеччини, де Лілі була зроблена операція з корекції статевої приналежності. Коли цей факт набув розголосу, данський король Крістіан X у 1930 році анулював шлюб художниць.

У надії народити дитину, Лілі в 1931 році перенесла нові операції, метою яких була трансплантація матки. Через відторгнення організмом пересадженої матки 13 вересня того ж року вона померла. Герда на цей момент переїхала до Північної Африки. Тож про смерть своєї колишньої партнерки дізналася пізніше. Можливо, саме тому в 1935 році й була створена Гердою картина, де Лілі посмертно зображена з дитиною на руках в оточенні янголів, як вираження її мрії, про яку знала Герда. От і вийшла сумна, а все ж і світла трансгендерна Мадонна…

Герда ж вийшла заміж вдруге, за італійського майора Фернанда Порту, з яким кілька років прожила у Марокко. Другий шлюб був невдалим: «бравий» офіцер промотав її статки та довів до банкрутства. У 1936 році вона розлучилася з ним і за два роки повернулася в Данію, де у 1939-му була відкрита її остання прижиттєва виставка: і вперше роботи Герди були прохолодно сприйняті публікою. Справа тут, вочевидь, була не так у творчому спаді, як у біографії художниці. 28 червня 1940 року, в уже окупованій нацистами Данії, виснажена злиднями, Герда померла. Поховали її у данському місті Фредеріксберзі.

Трансофобія довгий час посмертно тяжіла не лише над Лілі, але й над Гердою. Ну і низка її картин із лесбійською еротикою теж, вочевидь, не сприяли її визнанню академічними колами. Новаторський вклад художниці у мистецтві визнавали, але за 75 років із моменту смерті вона не удостоїлася жодної виставки в рідній Данії.

Після того, як письменник Девід Еберсхофф написав роман-бестселер «Дівчина з Данії» (2000), про Герду та Лілі знову заговорили публічно. У 2015 році режисер Том Хупер зняв за згадуваним романом однойменну мелодраму «Дівчина з Данії». За роль Герди актриса Алія Вікандер отримала кінопремію «Оскар». Зрештою, у тому ж 2015 році в копенгагенському музеї сучасного мистецтва «Аркен» було відкрито виставку, на яку зібрали понад 200 робіт художниці. Вона стала наймасштабнішою презентацією творчості Герди за всі роки.

обре, що хоч тепер…

Авторка Яна Лис – координаторка ГО «Інсайт» у Луцьку

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар