Листопад — Transgender Awareness Month: словник термінів

Що таке трансгендерність та чому про це важливо говорити? Пояснюють експерти ЄКОМ — Євразійської коаліції по здоров’ю, правам, гендерному та сексуальному різноманіттю

Говоримо та використовуємо правильні визначення:

Транс* люди — це люди, чия гендерна ідентичність відрізняється від статі, приписаної їм при народженні.

Коректні терміни: транс* люди, транс* чоловік, транс* жінка, також у деяких джерелах можна знайти трансгендерні люди, що також є коректним терміном.

Стать це висновок, який базується на основі сукупності біологічних статевих ознак людини (вигляду зовнішніх статевих органів, хромосомного набору, гормонів, статевих залоз).

Гендер — це соціокультурний набір очікувань і вимог, який визначає роль і поведінку «чоловіків» та «жінок» у суспільстві, і задається та підкріплюється суспільством, державою та й самими людьми.

«Зміна гендерного маркера» — саме так коректно говорити про результат трансгендерного переходу.

Застарілий вираз “зміна статі” містить парадигму про необхідність медичних втручань, перелік та обмеженість варіантів процесів гармонізації трансгендерної особистості. А також суперечить ідеям транс* руху та позиції Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), відображеної у Міжнародній класифікації хвороб (МКХ) 11-го перегляду, де трансгендерність була виключена зі списку ментальних розладів з 1 січня 2022 року.

Що таке “трансгендерний перехід”: період, протягом якого людина переходить від однієї гендерної ролі, пов’язаної зі статтю, приписаною при народженні на іншу. Це може бути про навчання як жити в суспільстві в іншій гендерній ролі, або процес пошуку самовираження, яке найбільш зручне для людини. Перехід може включати або не включати фемінізацію або маскулінізацію тіла за допомогою гормонів та інших медичних процедур, операцій. Усі ці процедури не обов’язкові. Проте законодавством деяких країн передбачено обов’язкову корекцію геніталій.

Усвідомлення своєї ідентичності може статися у будь-який період життя та у будь-якому віці. У країнах Східної Європи та Центральної Азії (за винятком Росії, де сьогодні згідно з новим законодавством права транс* людей обмежені) юридично зміну гендерного маркера можна здійснювати з моменту повноліття. У деяких країнах, як Казахстан, юридична зміна гендерного маркера можлива лише з 21 року.

Важливо розуміти, що транс* люди — одна з найменш захищених категорій населення в регіоні СЄЦА. Це стосується як законодавства, що регулює зміну гендерного маркера, так і наявності окремих медичних протоколів, що описують прийом гормональних препаратів. Ситуація ще більше ускладнюється, коли транс* люди мають ВІЛ-позитивний статус. Наприклад, серед причин відмови від АРВ-терапії (лікування, яке допомагає контролювати хворобу та жити повноцінним життям), транс* люди називають побічні ефекти, які викликані сумісністю гормональної та АРВ-терапії. В умовах відсутності національних протоколів та незнання лікарів, транс* люди змушені купувати те, що можуть дістати самостійно.

Транс* люди — це в першу чергу люди, з набором таких самих прав та обов’язків як і всі інші. Говорити про проблеми транс* людей і робити їх видимими, — необхідний крок, щоб цих прав було дотримано”, — коментує Амір Мукамбетов, координатор адвокації ECOM.

Transgender Awareness Month (Місяць обізнаності про транс* людей) вперше відзначили у США у 2017 році. Місяць обізнаності про транс* людей — це важлива можливість привернути увагу до проблем, з якими стикаються транс* люди, та відзначити різноманітність трансгендерної спільноти. Він відзначається щорічно у листопаді, на який припадає День пам’яті транс* людей — 20 листопада. Корисні посилання для транс* людей:

Сервіси для транс* людей в регіоні СЄЦА https://ecom.ngo/trans-services

Юридична допомога https://ecom.ngo/legal-services

ВІЛ серед транс* людей https://ecom.ngo/hiv-trans-eeca

Карта країн, де працює ЕКОМ і в якій зібрані аналітичні дані: доступ до послуг здоров’я, законодавство, аналіз постійної допомоги у зв’язку з ВІЧ https://ecom.ngo/country-maps

ЄКОМ працює в сфері прав і здоров’я ЛГБТ-спільноти в регіоні СЄЦА. Коаліція об’єднує неурядові організації та активістів, які працюють у цій сфері в 20 країнах. У 2022 році ЕКОМ зареєстровано 99 випадків порушень прав транс* людей в регіоні СЄЦА

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією