Катування, шантаж, розкриття особистої інформації: звіт про порушення прав геїв в Узбекистані

ЕКОМ спільно з Асоціацією «Права людини в Центральній Азії» (AHRCA) та Міжнародним партнерством за права людини (IPHR) підготували доповідь про порушення прав людини стосовно геїв та бісексуалів в Узбекистані «Ніби на іншій планеті: геї, бісексуальні чоловіки та транс* люди зазнають насильства, тюремного ув’язнення та дискримінації в Узбекистані».

В Узбекистані досі криміналізовані сексуальні відносини між чоловіками за взаємною згодою, широко поширена громадська та релігійна гомо- та трансфобія, також на країну має політичний вплив Росія і присутні антизахідні настрої — все це впливає на якість життя гомосексуальних та бісексуальних чоловіків у країні.

У підготовленому звіті відображена реальність, з якою стикаються геї, бісексуали та транс* люди в Узбекистані. Молодий гей з Узбекистану резюмував становище ЛГБТ у його країні так: «Ми ніби живемо на іншій планеті, де нормально ненавидіти, садити у в’язницю, дискримінувати та вбивати людей просто за те, хто вони є».

Стаття 120 Кримінального кодексу Узбекистану передбачає покарання за сексуальні відносини між чоловіками за згодою на строк до трьох років позбавлення волі. Згідно з інформацією від Національного центру з прав людини Узбекистану (НЦПЛ) та Уповноваженого з прав людини Олій Мажліса Узбекистану, за 2021 рік за цією статтею було засуджено 36 осіб, 25 із них до строків позбавлення волі.

Однак ці дані лише верхівка айсберга. Звіт показує, що велика кількість геїв живуть під загрозою переслідування за статтею 120. У спільному звіті задокументовано використання поліцією статті 120 для залякування, вимагання грошей в обмін на порушення кримінальної справи. У звіті також задокументована практика застосування поліцією тортур та жорстокого поводження з геями та бісексуалами. За наказом співробітників органів внутрішніх справ лікарі проводять анальні обстеження для виявлення «доказів» гомосексуальних контактів, незважаючи на те, що такі обстеження є «ненауковими», на думку Всесвітньої медичної асоціації.

«Це перший унікальний документ, який глибоко аналізує систематичні порушення прав геїв та транс* людей в Узбекистані. У звіті зібрано та проаналізовано порушення прав у різних сферах життя. Ці історії підтверджують підтримувану державою гомофобію та трансфобію у країні. А наявність кримінальної відповідальності за гомосексуальність розв’язує руки для ворожнечі, ненависті та дискримінації.

Для ЄКОМ та наших партнерів дуже важливо продовжувати роботу з декриміналізації сексуальних контактів між чоловіками за обопільною згодою. Без скасування існуючої статті 120 неможливо ефективно розгорнути програми з профілактики та надання сервісів пов’язаних з ВІЛ для геїв, бісексуалів та транс* людей.

А наш досвід каже, що декриміналізація гомосексуальності – це лише перший крок. Після неї слідує колосальна робота щодо зменшення стигми та розробки ефективних програм з ВІЛ. Тому чим швидше ми досягнемо декриміналізації, тим раніше зможемо говорити про досягнення мети 95-95-95 в Узбекистані», – говорить Юрій Йорський, координатор з правових питань ЕКОМ

ЕКОМ закликає владу Узбекистану негайно декриміналізувати секс за взаємною згодою між чоловіками та припинити тортури геїв та бісексуалів у країні!

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією