Гей-пара виграла справу у суді: конституція Польщі не забороняє одностатеві шлюби
Польська конституція говорить, що гетеросексуальні шлюби отримують «захист та турботу» держави. Але чи це означає, що одностатеві шлюби заборонені?
Верховний адміністративний суд Польщі постановив, що країна потенційно може визнавати одностатеві шлюби польських громадян, які були укладені в інших країнах.
Справа була порушена ЛГБТК-активістами та відеоблогерами Якубом Квечіньським та Давидом Мицеком, які привернули увагу міжнародної громадськості до гомофобії у Польщі.
Основою нерівності стала стаття 18 польської конституції, яка свідчить: «Шлюб, як союз чоловіка та жінки, сім’я, материнство та батьківство — перебувають під захистом та турботою Республіки Польща».
На думку прихильників ЛГБТК-рівності, хоча гетеросексуальні шлюби і отримують «захист та турботу» від уряду, але це не означає, що одностатеві шлюби не можуть бути визнані. Противники ЛГБТК-рівності, навпаки, стверджували, що ця стаття конституції забороняє уряду визнавати будь-які шлюби людей однієї статі.
Якуб Квечинський і Давид Мичек подали позов п’ять років тому після того, як одружилися в Португалії, і з того часу боролися за визнання свого шлюбу на батьківщині.
У своєму рішенні Верховний адміністративний суд Польщі погодився з вердиктом суду нижчої інстанції, в якому говорилося, що Польща не зобов’язана визнавати їхній шлюб, укладений за кордоном, але водночас ухвалив, що стаття 18 не забороняє визнавати одностатеві шлюби в принципі.
«Стаття 18 Конституції як така неспроможна бути перешкодою для переоформлення іноземного свідоцтва про шлюб, якщо інститут шлюбу, як союза осіб однієї статі, передбачен у внутрішньому правовому порядку…. Це положення конституції не забороняє законодавче регулювання одностатевих союзів», — сказано у рішенні суду.
“Вищий адміністративний суд нарешті заявив на нашому слуханні, що Конституція Республіки Польща не забороняє одностатеві шлюби”, – написали Якуб і Давид у себе в Твіттері.