Дональд Туск пообіцяв посилити права жінок та ЛГБТ, але йому може не вистачити сил
Серед польських активістів з’явилася іскра надії, що новий уряд покладе край багаторічному нехтуванню правами людини. Однак після восьми років правління соціально-консервативної партії “Право і справедливість” правозахисні групи побоюються, що такі питання, як аборти і дискримінація ЛГБТ, можуть не стати головним пріоритетом для нового уряду.
На виборах 15 жовтня три опозиційні групи – центристська “Громадянська коаліція”, правоцентристська “Третій шлях” і “Ліві” – отримали 248 місць у 460-місному парламенті, а уряд на чолі з Дональдом Туском прийде до влади наступного місяця.
Очікування радикальних змін є високими.
Новий уряд обіцяє згорнути судову реформу, яка відкрила багаторічний конфлікт з ЄС, очистити державні ЗМІ та підконтрольні державі компанії від лояльних до “Права і справедливості” (PiS), розслідувати і притягнути до відповідальності попередній уряд за зловживання, перезавантажити відносини з впливовою Римо-католицькою церквою, заохочувати перехід на екологічно чисту енергетику і відновити зв’язки з європейськими союзниками, такими як Франція і Німеччина.
Коаліція також обіцяє покращити ситуацію з правами жінок у Польщі, покарати за мову ворожнечі проти ЛГБТ, скасувати рішення Конституційного суду 2020 року, яке поклало край більшості прав на аборти, а також зосередитися на освіті та охороні здоров’я.
Сигналом прийдешніх змін є перший законопроект, оголошений післявиборчим парламентом на початку цього тижня, який відновлює фінансування процедур ЕКЗ, заблокованих урядом “Права і справедливості”. Ліві також представили два законопроекти, що лібералізують законодавство про аборти, які були відправлені на аналіз на відповідність законодавству Європейського Союзу.
– “Ми дуже добре усвідомлюємо, що нам потрібно розібратися з корумпованою владою, вирішити кризу в судовій системі, відповісти на питання свободи слова та ЗМІ, – сказала Антоніна Левандовська з Польського фонду підтримки жінок і планування сім’ї. – Права жінок легко реалізуються. – Про права жінок легко забути, і наше завдання – зробити так, щоб цього не сталося.
– Ми будемо залишатися пильними і тримати очі відкритими”, – заявила вона, додавши, що доступ до безпечного аборту “є питанням життя і смерті” для жінок.
Мирослава Макуховська з правозахисної ЛГБТ-асоціації “Кампанія проти гомофобії в Польщі” сказала, що є іскра надії на те, що Громадянська коаліція зможе покласти край багаторічному відставанню в питанні дискримінації за ознакою статі та сексуальної орієнтації в країні.
Однак вона додала, що також “викликає занепокоєння” і дещо “знеохочує” те, що більш консервативні члени коаліції “кажуть, що уряд повинен зосередитися на більших проблемах, а не займатися правами ЛГБТ або правами на аборти”.
– Люди голосували за інше бачення, а не тільки за те, щоб позбутися ПіС”, – сказала Макуховська.
Суперечки в новій коаліції
Туск вже звернувся до деяких з цих проблем.
Під час передвиборчої кампанії він заявив, що права жінок є “питанням №1” в країні, пообіцявши, що в разі приходу до влади запровадить політику гендерної рівності, а також спростить юридичні процедури для трансгендерних людей, розгляне можливість запровадження одностатевих партнерств і пом’якшить закони про аборти.
Ліві та Громадянська коаліція підтримують пом’якшення законодавства про аборти, а не лише скасування судового вироку 2020 року, але мають проблеми з третім партнером по коаліції “Третім шляхом” – об’єднанням ліберальної “Польщі 2050” та соціально-консервативної Польської народної партії.
Лідер “Польщі 2050” Шимон Головня, новий спікер Сейму, заявив, що голосуватиме проти лібералізації абортів після скасування вироку 2020 року, а його партія розділилася в цьому питанні.
– “Якщо такий законопроект, який лібералізує аборти до 12-го тижня без обмежень, потрапить до Сейму, я, швидше за все, буду в меншості у своєму клубі, де кожен голосує по совісті. Я буду голосувати проти”, – сказав він.
Під час свого попереднього терміну перебування при владі між 2007 і 2015 роками партія Туска трималася осторонь більшості соціальних законів – не чіпала цивільні партнерства і уникала війни з Католицькою Церквою щодо абортів. Однак останні роки правління “ПіС” змінили погляди.
– Коли Туск і його партія були при владі, вони нічого не робили для лібералізації абортів, вони повністю ігнорували їх, так само як і всілякі права жінок і ЛГБТ-спільноти, – каже Агнєшка Кощянська, доцентка, що спеціалізується на гендерних дослідженнях у Варшавському університеті. – Один з найбільших протестів в історії країни був спрямований на захист права на аборт. Це не те, що новий уряд може ігнорувати.
Вона сказала, що нова коаліція, ймовірно, запровадить “певну лібералізацію” в цих питаннях, хоча це буде важко і займе багато часу.
Крістофер Смішек, депутат від лівих сил, сказав в радіоінтерв’ю на цьому тижні, що, на його думку, може з’явитися шанс отримати більшість як щодо цивільних партнерств, так і щодо змін у законодавстві про аборти. – Я думаю, що ми будемо позитивно здивовані”, – сказав він.
Не лише тертя всередині коаліції можуть затримати роботу над соціальними законами. Будь-який новий закон має бути підписаний президентом Дудою, лояльним до консервативної партії “Право і справедливість”. Новий уряд не має достатньої кількості голосів, щоб подолати можливе президентське вето.
Заклик до дії
Прихильники змін вимагають дій, а не виправдань.
Польща є найгіршою країною в Європейському Союзі, коли йдеться про повагу та захист прав ЛГБТ, згідно з щорічною оцінкою неурядової організації ILGA-Europe.
– Це було довге очікування, і ще багато чого треба зробити, – сказав А. Чабер, виконавчий директор ILGA. – Існує дійсно чітка надія і чіткий сигнал від ЛГБТ-руху і виборців про те, що ці зміни будуть пріоритетними”.
Чабер звернув особливу увагу на рух місцевих органів влади, очолюваних ПіС, які оголошують свої міста або великі регіони “вільними від ЛГБТ-ідеології”. Це було частиною більш широких зусиль, спрямованих на активізацію правих виборців шляхом очорнення ЛГБТ, що було використано на парламентських виборах 2019 року (перемогу на яких здобула партія “Право і справедливість”) та Дудою під час його успішної передвиборчої кампанії у 2020 році.
Ці зони були засуджені по всій Європі, а Європейська комісія погрожувала припинити фінансування будь-якого органу, який запровадив такі заходи, що змусило більшість місцевих органів влади відступити.
За словами Чабера, ці резолюції сприяли “демонізації” ЛГБТ-людей і змусили їх відчувати себе небажаними в деяких частинах власної країни.
Йдеться не лише про зміну закону – активісти хотіли б, щоб уряд вибачився за минулу дискримінацію.
– Держава повинна сказати: “Ми вибачаємося”, – сказала Макуховська. – сказала Макуховська. – За останні роки було скоєно так багато злочинів, що потрібен символічний жест.