Disney прибирає транс* сюжетну лінію з серіалу Pixar, побоюючись реакції батьків
Побоюючись негативної реакції з боку батьків, компанія Disney вирізала сюжетну лінію про трансгендерів з майбутнього оригінального анімаційного спортивного серіалу Pixar «Переможеш або програєш» (Win or Lose), що розповідає про жіночу команду середньої школи з софтболу. Співробітники Pixar раніше звинувачували Disney у цензурі ЛГБТК+ контенту в своїх анімаційних проектах. LGBTQ Nation звернулася до Disney та Pixar за коментарями.
Видалення сюжетної лінії з мультсеріалу відбувається на тлі того, що республіканці все частіше блокують доступ трансгендерних дітей до гендерно-підтверджуючої медицини та їхню участь у спортивних командах, що відповідають їхній гендерній ідентичності. Очікується, що нападки на права трансгендерів посиляться за нової адміністрації новообраного президента Дональда Трампа.
Восьмисерійний серіал, прем’єра якого відбудеться 19 лютого 2025 року, розповідає про досвід різних персонажів, пов’язаних з командою, за межами поля. 14-річний персонаж, який ідентифікував себе як транс*персона, залишиться в серіалі, але репліки діалогу, що стосуються гендерної ідентичності, були вилучені, пише The Hollywood Reporter. Рішення було прийнято кілька місяців тому.
«Коли мова йде про анімаційний контент для молодшої аудиторії, ми розуміємо, що багато батьків вважають за краще обговорювати певні теми зі своїми дітьми на їх власних умовах і в їх власний час», – сказав представник Disney в інтерв’ю виданню.
Disney і раніше цензурував ЛГБТК+ контент у роботах Pixar
У листопаді Disney відклав на полицю епізод «Місячної дівчини і диявольського динозавра», в якому йшлося про однокласницю-трансґендерку, яка отримує підтримку від своїх товаришів по команді після того, як тренер виключає її з дівочої волейбольної команди.
Представник Disney заявив: «У даному випадку це рішення ґрунтувалося на цьому конкретному епізоді, а не на тому, що персонаж був трансгендерним», додавши, що епізод не був «заборонений» як такий, а скоріше «призупинений».
У березні 2022 року в листі, написаному «ЛГБТКІА+ працівниками Pixar та їхніми союзниками», стверджувалося, що Disney вирізає «майже кожен момент відвертої гомосексуальної прихильності… незалежно від того, коли є протест як з боку творчих колективів, так і з боку виконавчого керівництва Pixar».
У листі критикувалася відмова тодішнього генерального директора Disney Боба Чапека публічно виступити проти законопроекту Флориди «Не кажи “гей”, який забороняє викладання ЛГБТК+ у державних школах.
«Навіть якщо створення контенту про ЛГБТКІА+ було б відповіддю на виправлення дискримінаційного законодавства у світі, нам забороняють його створювати», – написали працівники Pixar.
Disney вирізала одностатевий поцілунок у приквелі «Історії іграшок», «Світлячок», але відновила його незабаром після того, як співробітники Pixar опублікували свій лист. У фільмах Pixar ніколи не з’являвся явний транс-персонаж, однак у фільмі «Елементал» 2023 року з’явився небінарний персонаж на ім’я Лейк Ріппл, водний елементал, чиє тонке тіло зроблене з блакитної напівпрозорої рідини.
У 2020 році на стрімінговій платформі Disney+ вийшла короткометражка Pixar «Out» про замкнутого чоловіка, який розкривається перед батьками, коли випадково міняється тілами зі своїм собакою.
Трансфобія посилиться за Трампа 2.0 – як відреагує Дісней?
Питання доступу трансгендерних дітей до гендерно-підтверджуючого догляду та занять спортом набули політичного забарвлення за останні кілька років. Станом на грудень, 26 штатів заборонили гендерно-підтверджуючу опіку для неповнолітніх трансгендерів і заборонили транс*дітям грати в спортивних командах, що відповідають їхній гендерній ідентичності.
Новообраний президент Трамп пообіцяв зробити більше для обмеження прав трансгендерів під час свого другого президентства. На додаток до того, що в перший же день він знову заборонив трансгендерам служити в армії, Трамп пообіцяв заборонити гендерно-підтверджуючий догляд за неповнолітніми по всій країні і заборонити федеральним агентствам «просувати концепцію статі і гендерного переходу в будь-якому віці». Його Міністерство юстиції заявило Верховному суду, що дискримінація трансгендерних працівників є законною. Його адміністрація також домагатиметься релігійних винятків для роботодавців, які дискримінують за ознакою ЛГБТК+ ідентичності.
Він також пообіцяв скасувати директиви часів Обами, що захищають доступ трансгендерних студентів до туалетів відповідно до їхньої гендерної ідентичності, а також скасувати інші політики в галузі транс-інклюзивної освіти.
Тепер уже колишній генеральний директор Disney Чапек заявив, що зустрінеться з губернатором Флориди Роном ДеСантісом, щоб обговорити, як запобігти використанню законопроекту “Не кажи “гей” як зброї проти ЛГБТК+ людей. Чапелк також зазначив, що Disney приєднався до більш ніж 150 інших компаній у національній заяві бізнесу проти анти-ЛГБТК законодавства штату, організованій Кампанією за права людини та організацією «Свобода для всіх американців».
Після цього Disney заявила, що пожертвує 5 мільйонів доларів Human Rights Campaign (HRC) та іншим організаціям, що захищають права ЛГБТК. HRC відхилила цю пожертву і заявила, що Disney має вжити більш прямих заходів для боротьби з законопроектом. Зрештою Чапек вибачився перед працівниками за те, що не засудив законопроект.
«Я був вам потрібен як сильний союзник у боротьбі за рівні права, а я вас підвів. Мені шкода», – сказав Чапек у наступному повідомленні до співробітників. Відтоді Disney відновила пожертвування політикам, які підтримали кампанію «Не кажи “гей”.
Disney зробила й інші кроки на користь ЛГБТК+ спільноти
Компанія почала пропонувати медичне страхування домашнім партнерам ЛГБТК+ працівників у 1996 році, а її тематичний парк «Діснейленд» став місцем проведення неофіційного щорічного заходу «Дні геїв», на який фанати ЛГБТК+ приходять у червоних футболках.
У 2019 році Disney запустив свій перший в історії офіційний прайд-захід – Disneyland Paris Pride, а в 2023 році Disney оголосив про проведення першого прайду в США в своєму каліфорнійському парку Disneyland під назвою Disneyland After Dark: Pride Nite. Обидві події включали тематичні заходи, паради та сувенірну продукцію на тему Прайду.
У 2022 році Disney повідомив, що частина коштів від продажу прайдівської атрибутики піде на підтримку численних ЛГБТК+ організацій, зокрема GLSEN, PFLAG, The Trevor Project, Zebra Coalition, ЛГБТ-центру Лос-Анджелеса, ЛГБТ-центру округу Орандж, ЛГБТ-центру Сан-Франциско та Центру Алі Форні. Виручка від продажу прайдів в інших частинах світу була спрямована на користь місцевих ЛГБТК+ організацій.
Хоча численні лиходії в ранніх анімаційних фільмах Діснея були квір-кодованими, багато з них з тих пір знову стали іконами ЛГБТК+, що мають руйнівну та підривну силу.
В анімаційних фільмах Діснея лише одного разу з’явився персонаж з явною ЛГБТК+ ідентичністю – гей-підліток-еколог Ітан Клейд у фільмі «Дивні світи» (Strange Worlds) 2022 року. У фільмі Клейд зізнається у своєму потязі до іншого хлопчика.
Телевізійні пропозиції Disney загалом були більш інклюзивними до ЛГБТК+. У 2014 році в епізоді «Щасливого Чарлі» на каналі Disney Channel з’явилася пара лесбійок як другорядні персонажі, а в епізоді «Доктора МакСтаффіна» на каналі Disney Junior у 2017 році – пара матерів-лесбійок.
У фіналі надприродного пригодницького серіалу «Гравіті Фоллз» 2016 року було показано, що двоє надмірно завзятих поліцейських були парою, але творець серіалу Алекс Хірш звинуватив Дісней у неодноразовому видаленні ЛГБТК+-контенту з серіалу протягом усього часу його створення.
В одному з епізодів «Зірки проти сил зла», що вийшов у 2019 році, на задньому плані однієї зі сцен був показаний одностатевий поцілунок. Того ж року Майкл Коллінз, персонаж анімаційного серіалу «Горда родина: Голосніше і гордіше», оголосив себе геєм і гендерно неконформним.
У травні 2022 року в мультсеріалі Disney «Совиний дім» був показаний одностатевий поцілунок між Луз Носедою та Еміті Блайт, а також романтичний потяг між відьмою Едою Клоуторн та небінарним бардом Шепіт Дощу. Бісексуальна героїня серіалу Дана Террас сказала, що їй довелося боротися за включення ЛГБТК+ в серіал.