Дискримінація людей через те, кого вони кохають — це не Православ’я, архієпископ Американський Елпідофор
«Дискримінація людей через те, кого вони кохають — це не Православ’я», — заявив архієпископ Американський Елпідофор в інтерв’ю виданню LiFO, яке також було опубліковане на офіційному сайті очолюваної ним церкви — Грецької православної архієпархії Америки, передає Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”. Це найбільша православна церква США, що налічує близько півтора мільйони вірян і входить до складу Вселенського патріархату.
Починаючи з 2019 року, коли він очолив структуру Константинопольського (Вселенського) патріархату в США, архієпископ Елпідофор своїми словами та справами відкрито виступає проти пануючої в православній церкві гомофобії та захищає людську гідність і рівність ЛГБТК людей. Після того, як два роки тому він, без узгодження з місцевим церковним начальством, охрестив в Афінах дітей геївської подружньої пари, він піддавався жорсткій критиці та образам з боку своїх одновірців та інших консервативних християн, але ні на йоту не відступив від своєї позиції.
Він добре розуміє, що світ змінюється, і православна церква не може не пристосовуватися до цих змін, якою би консервативною вона не була — інакше їй в цьому світі місця не залишиться: «З роками Церква змінювалася і треба сказати, що вона розвивалася. Очевидно, що принципи Віри залишаються незмінними. Все інше, однак, можна модернізувати.
[…] Інакше ми ризикуємо маргіналізувати Церкву та ізолюватися від суспільства. Вважайте, що сьогодні 70% наших шлюбів у Сполучених Штатах включають осіб, які не є православними, а в багатьох випадках навіть не є християнами. Тому, якщо ми приймемо культуру відчуження, то з кожним роком наша отара буде зменшуватися. Проте Церква завжди обіймала і обійматиме всіх людей. Кожен приймається і вітається.
[…]
Ми не можемо зробити чиюсь сексуальну поведінку та те, кого вони кохають, єдиним критерієм для їхнього прийняття чи відкидання. Це безпрецедентні явища, і я би сказав, що в Греції вони є результатом імпортованого західного пуританства.
[…]
Це екстремістське ставлення дійшло до Греції, де сексуальна поведінка людини стає критерієм будь-якої дискримінації в різних аспектах життя, включно з професійною, соціальною та політичною сферами і навіть усередині Церкви. Така дискримінація є абсолютно нехристиянською. Крім того, грецька культура ніколи нікого не засуджувала за їхню сексуальну поведінку. Ми повинні засуджувати будь-які види насильства, як словесного, так і фізичного, і вважати негідними ненависть і упередження, вкорінені у різноманітності кожної людини».
Далі архієпископ Елпідофор порівняв гомофобію з антисемітизмом і фашизмом та докорив своїм колегам, ієрархам православної церкви в Греції, тим, що вони в найкращому випадку мовчать, якщо не відверто підтримують, ці ганебні та дуже суспільно небезпечні явища: «В Церкві немає місця для фашистської поведінки. […]
Немає простих відповідей. Це залежить від нас, від нашого настрою в даний момент. Християнство нагадує нам, що багато відповідей можна знайти в любові. Це єдина ланка досконалості. І я кажу це тому, що сьогодні люди прагнуть прийняти таблетку від усього. Вони бояться болю. Проте біль супроводжує кожну людину протягом усього її земного шляху. Страх, біль і смерть відчувають усі без винятку. Тому без любові ніхто не може відкрити цілісність. Інакше ми станемо нещасними, ізольованими та не зможемо співіснувати з іншими».
Посилання на повний текст інтерв’ю –
На фото: архієпископ Американський Елпідофор (крайній зліва) благословляє українських військових під час молитви за мир в Україні, 7.02.2023, Нью-Йорк.