“Держава каже, що наших дітей не існує” – як змінюється життя ЛГБТ в Італії

Італійська влада запроваджує нові заходи, спрямовані проти ЛГБТ-сімей, які ускладнюють для них можливість мати дітей. Багато одностатевих батьків вважають, що новий закон, який забороняє сурогатне материнство за кордоном, є особистою атакою проти них.

“У нас є два варіанти: залишитися в Італії, де нам загрожує в’язниця, або втекти”.

Подружжя Клаудіо і Давіде (не справжні імена) народили дитину за допомогою сурогатного материнства – жінка в іншій країні виносила для них їхнього сина.

Ця практика є незаконною в Італії та більшості країн Європи, тому пари їдуть до країн, де вона легальна – наприклад, до США та Канади – і привозять своїх дітей додому.

Але італійський сенат має намір схвалити законопроект, який зробить сурогатне материнство “універсальним злочином” – настільки серйозним, що його переслідуватимуть, навіть якщо воно було скоєне за кордоном, як торгівлю людьми чи педофілію.

Жодна інша країна не має подібної заборони.

Якщо законопроект стане законом, таким парам, як Клаудіо і Давіде, може загрожувати штраф у розмірі одного мільйона євро і до двох років ув’язнення.

“Я боюся, що наша дитина залишиться без батьків, тому що ми будемо у в’язниці”, – каже Клаудіо.

Подружжя боїться того, що може статися з ними та їхньою дитиною, і попросило BBC не розкривати їхніх імен. Вони бояться, що хтось в італійському уряді може дізнатися, хто вони, і почати переслідувати їх.

Сурогатна мати Клаудіо і Давіде подарувала їм плюшевого ведмедика, який відтворює ультразвуковий запис серцебиття їхнього сина

Вони готуються до втечі, шукаючи політичного притулку в більш дружніх до ЛГБТ європейських країнах. Давіде вивчає голландську та мальтійську мови, готуючись до втечі.

Я відчуваю, що мене змушують до вигнання лише за те, що я хочу стати батьком“, – каже він.

Це був би неймовірно важкий крок для пари, яка буде сумувати за своєю спільнотою, що їх підтримує.

Наші сім’ї та друзі з нетерпінням чекають зустрічі з дитиною”, – каже Клаудіо.

І їхні серця розбиває думка про те, що вони змушені будуть покинути Італію.

Я не хочу залишати свою країну. Я пишаюся тим, що я італієць“, – каже Давіде.

Я з усіх сил намагаюся бути добропорядним громадянином, а тепер зі мною поводяться як зі злочинцем – тільки тому, що я хочу мати сім’ю“.

Законопроект про сурогатне материнство є частиною соціально-консервативної програми Джорджії Мелоні – першої жінки-прем’єр-міністерки Італії, чия партія “Брати Італії” є прямим політичним нащадком руху, сформованого членами фашистської партії Муссоліні після війни.

Вона називає себе матір’ю-християнкою і твердо переконана, що дитину повинні виховувати тільки мати і батько.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні заявила, що діти заслуговують на те, щоб їх виховували мати і батько

Це країна, де вплив католицької церкви завжди був сильним – одностатеві шлюби є незаконними, а одностатеві пари мають менше прав, ніж у більшості країн Західної Європи.

Штучне запліднення або усиновлення не є варіантом для ЛГБТ-пар тут, тому для багатьох сурогатне материнство за кордоном є єдиним способом мати сім’ю.

Ця практика опинилася в центрі гострих політичних дебатів.

Мелоні описав її як “символ огидного суспільства, яке плутає бажання з правами і замінює Бога грошима“.

А віце-прем’єр-міністр Маттео Сальвіні порівняв сурогатне материнство з використанням банкомату:

“Жінка-банкомат… яка виробляє дітей… це відхилення”, – сказав він.

“Я буду боротися з цією варварською і нелюдською практикою – від однієї думки про неї мене нудить”.

Але Анджело Скіллачі, професор порівняльного публічного права римського університету Сапієнца, називає запропонований закон “ірраціональним” і каже, що немає сенсу ставити сурогатне материнство в одну правову категорію з педофілією і злочинами проти людяності.

“Цей законопроект спрямований на покарання за те, що є абсолютно законним в країнах, які є нашими союзниками, таких як США і Канада, – каже професор Скіллачі. “Це все одно, що переслідувати когось за куріння марихуани в Амстердамі після того, як він повернувся додому.

“Це дійсно проблематично, тому що це частина ширшого наступу на права ЛГБТ в Італії”, – додає він.

“Райдужні сім’ї” у Віченці протестують проти нових заходів, які їх стосуються

Кароліна Варкі, депутатка від партії “Брати Італії”, яка розробила законопроект, категорично заперечує це. “Більшість людей, які користуються сурогатним материнством, гетеросексуальні“, – каже вона.

Експерти розповіли ВВС, що 90% пар, які вдаються до сурогатного материнства в Італії, є гетеросексуальними, і багато з них приховують той факт, що вони поїхали за кордон, щоб народити дитину.

Але одностатеві сім’ї, які повертаються до Італії з дитиною, не зможуть сховатися.

Пані Варчі переконана, що новий закон “захистить жінок та їхню гідність”.

Це нестерпно. Тіла жінок перетворюються на об’єкти, які орендуються на дев’ять місяців, щоб народити дитину, яку потім виривають, щоб доставити клієнтам“.

Пані Варчі додає: “Ми не дискримінуємо дітей. Цей законопроект спрямований лише проти батьків, які замовляють дитину“.

Вона сказала ВВС, що сурогатне материнство має розглядатися як такий же серйозний злочин, як педофілія, і переслідуватися як такий. Однак вона припустила, що більшість людей отримають штраф, а не опиняться у в’язниці.

У країнах, де сурогатне материнство є легальним, правила різняться – зокрема, чи можна платити сурогатній матері більше, ніж витрати, і які кроки необхідно вжити, щоб забезпечити вільну і поінформовану згоду сурогатної матері.

Але пані Варчі вважає, що навіть у таких країнах, як США і Канада, де сурогатне материнство суворо регулюється, жінки роблять це заради грошей.

Це бізнес на мільярди, – каже вона. “У 2023 році ми повинні мати мужність сказати, що за гроші не можна купити все – за них точно не можна купити жіноче тіло, за них не можна купити людське життя“.

Але сім’ї, з якими спілкувалася ВВС, кажуть, що у них чудові стосунки з сурогатними матерями.

Сурогатна мати Карло і Давіде навіть подарувала їм плюшевого ведмедика, який відтворює звук серцебиття їхнього сина, який вона записала під час УЗД.

Коли політики говорять про сурогатне материнство, вони використовують термін “оренда матки“, – каже Мауріціо, чиї двійнята народилися у сурогатної матері в США вісім місяців тому. Він вважає, що ця фраза має на меті принизити.

І справа не лише в сурогатному материнстві – італійський уряд також використовує інші способи, щоб ускладнити створення сім’ї для ЛГБТ-батьків.

Перш ніж Мауро і Мауріціо змогли отримати американські свідоцтва про народження своїх близнюків в Італії, їхня міська рада в Мілані – як і інші місцеві органи влади по всій країні – отримала наказ від уряду припинити реєстрацію дітей одностатевих батьків.

Під час інтерв’ю BBC вони розповіли, що цей крок позбавив їхніх близнюків італійського громадянства і означає, що вони матимуть труднощі з доступом до безкоштовної системи охорони здоров’я та дитячих садків країни.

Мауро побоюється, що новий закон стигматизує їхніх дітей

“Наші близнюки не існують в очах італійської держави, – каже Мауро. “До них ставляться як до нелегальних мігрантів. Це глибока дискримінація”.

Це викликає у них величезне занепокоєння – кожного разу, коли вони виходять з дому з дітьми, Луїзою і Джорджіо, вони беруть з собою всілякі документи на випадок, якщо їм потрібно буде довести, що вони насправді є їхніми батьками.

Депутат італійського парламенту пані Варчі зазначає, що “небіологічні батьки можуть звернутися до наших судів з проханням усиновити дітей – за особливих обставин це буде визнано“.

Однак цей процес, який називається “усиновлення прийомних дітей”, є дорогим і може тривати роками.

Всиновлювати власну дитину – це принизливо, – каже Мауро. “Віра уряду в те, що батьки-геї не можуть виховати щасливих дітей, є гомофобною“.

У північному місті Падова ситуація набула більш радикального характеру. Державний прокурор зажадав анулювати 33 свідоцтва про народження дітей, народжених у лесбійських парах у 2017 році. Усіх небіологічних матерів буде вилучено з реєстру, і вони втратять права на своїх дітей.

Катерина – одна з дітей, чий світ перевернувся з ніг на голову. Вона народилася від данського донора сперми, у неї світле волосся і блакитні очі.

“Італійський уряд веде війну проти наших дітей”, – каже Валентина

Її мами, Валентина і Даніела, вирішили зареєструвати її в Падові, тому що мер міста був готовий вписати одностатевих батьків у свідоцтво про народження їхніх дітей.

Але тепер їхня донька перебуває у правовому підвішеному стані.

Всі квір-люди в Італії піддаються нападкам. Для уряду наші сім’ї не є справжніми сім’ями“, – каже Валентина, стримуючи сльози, дивлячись, як її 16-місячна донька ганяється за кроликами в парку.

Як біологічна мати своєї доньки, її статус захищений. Але за розпорядженням прокурора прізвище Даніели має бути викреслене зі свідоцтва про народження Катерини.

“Я не зможу відвести доньку до школи, не зможу приймати за неї рішення в лікарні, не зможу поїхати з нею за кордон без письмового дозволу Валентини”, – з жалем пояснює Даніела.

“Якщо Валентина помре, наша донька стане державною сиротою, і вона втратить і мене”.

Даніела і Валентина готуються до мітингу на підтримку “веселкових сімей” і ЛГБТ-батьків

Усі постраждалі матері в Падові готуються звернутися до суду, щоб оскаржити це рішення – але судді і раніше регулярно виносили рішення проти одностатевих батьків.

Ми відчуваємо, що італійський уряд веде війну проти наших дітей“, – каже Валентина.

Як і інші ЛГБТ-батьки, вони вважають, що правий уряд хоче нав’язати своє уявлення про “традиційну сім’ю”.

“Я дуже розлючена. Це повна несправедливість: наші діти стають мішенню через ідеологічний вибір”, – каже Даніела.

Поки що немає жодних ознак того, що уряд відступить.

Пропозиція зробити сурогатне материнство загальним злочином, швидше за все, стане законом, що підірве і без того крихкий статус італійської ЛГБТ-спільноти.

Ті, з ким ми розмовляли, сказали нам, що вони не хочуть, щоб до їхніх дітей ставилися як до громадян другого сорту – і вони продовжуватимуть боротися за своє право мати сім’ю.

“Ми всі розлючені, – каже Даніела. “Це змушує нашу кров кипіти, і це дає нам енергію продовжувати боротьбу. Як і всі темні періоди, ми повинні зустріти це з мужністю”.

Закони про сурогатне материнство у світі

  • Італія, Іспанія, Франція та Німеччина належать до європейських країн, які забороняють усі форми сурогатного материнства.
  • В Ірландії, Нідерландах, Бельгії та Чехії неможливо звернутися до суду для примусового виконання договору про сурогатне материнство, якщо він розривається
  • У Великій Британії третім особам заборонено організовувати сурогатне материнство з метою отримання прибутку, а сурогатна мати буде записана у свідоцтві про народження доти, доки батьківство не буде передано за рішенням суду.
  • Греція приймає іноземні пари і надає правовий захист майбутнім батькам – сурогатна матір не має юридичних прав на дитину, проте Греція наполягає на тому, що у відносинах повинна бути жінка (таким чином, виключаючи гомосексуальні пари або самотніх чоловіків)
  • США і Канада дозволяють сурогатне материнство для одностатевих пар і визнають їх законними батьками з моменту народження дитини.
  • Попередні спроби заборонити сурогатне материнство за кордоном зазнали невдачі в інших країнах, зокрема в Австралії та Гонконгу. “Закони були нездійсненними – не було бажання переслідувати, тому що це було б катастрофічно для дитини”, – пояснює юрист з питань сурогатного материнства Наталі Гембл з британської фірми NGA Law.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією