Цього навчального року в Америці вже сталося 4 000 випадків заборони книг: звіт

Новий звіт Американського ПЕН-клубу свідчить про різку ескалацію заборон книжок: лише за першу половину 2023-2024 навчального року було зафіксовано понад 4 000 випадків, що значно більше, ніж торік. Заборони, що охопили 42 штати, непропорційно націлені на книги, що стосуються сексуального насильства, ЛГБТК+ тематики та расових питань.

Сполучені Штати є свідками безпрецедентної хвилі цензури в державних школах, причому під заборону потрапляють книги, що стосуються тем ЛГБТК+( зокрема,трансгендерних людей) та сексуального насильства. За даними Американського ПЕН-клубу, цензура підживлюється здебільшого зловживанням законами про непристойність і підбурювальною риторикою, що маркує навчальні матеріали як “порнографічні” або такі, що не підходять для юних читачів.

Незважаючи на похмурі перспективи, опір цим заборонам зростає. Студенти, викладачі та автори по всій країні мобілізуються, формують коаліції для оскарження заборон у суді, організовують публічні демонстрації та читання. У Коннектикуті, наприклад, понад 100 учнів вийшли на марш протесту проти вилучення книг про ЛГБТК+ зі шкільних бібліотек.

Американський ПЕН зазначає, що заборонені книги мають вирішальне значення для того, щоб допомогти молодим людям краще зрозуміти себе та інших, і додає, що цензура позбавляє їх можливості досліджувати реальні проблеми через літературу.

У звіті висвітлюються юридичні баталії, що розгортаються у зв’язку з тим, що кілька штатів прийняли закони, які обмежують обговорення гендеру та сексуальності в освіті. Ці закони, часто нечітко сформульовані, призвели до охолоджуючого ефекту в класах і бібліотеках. Освітяни побоюються наслідків викладання матеріалів, які дехто може вважати суперечливими, обмежуючи таким чином академічну свободу і критичний пошук.

Під час прес-конференції, організованої Американським ПЕН-клубом у вівторок, Кейсі Міен, директорка програми “Свобода читання”, розповіла про останні висновки звіту, пояснивши, що ці заборони, зумовлені законодавством штатів, часто стосуються книжок, присвячених питанням ЛГБТК+ та расовій тематиці. Лейні Гоуз, співзасновниця техаського проекту “Свобода читання”, поділилася досвідом Техасу, де нещодавні закони та дії місцевих шкільних рад призвели до вилучення сотень книжок на підставі подань лише кількох осіб.

Рейган Міллер, директор з розвитку проекту “Свобода читання у Флориді”, розповів про подібні проблеми у Флориді, підкресливши, що законодавство призвело до вилучення значної кількості книг, оскільки округи діють на випередження, щоб уникнути звинувачень у недотриманні закону.

З Аляски Квінлен Шахле, президентrf Асоціації студентського самоврядування Аляски, представила студентську перспективу, зазначивши непропорційний вплив заборон на ЛГБТК+ студентів та недостатнє представництво студентів у процесах прийняття рішень. Разом ці учасники дискусії підкреслили організований характер цензурних дій та важливість громадської та студентської активності у боротьбі з освітньою цензурою та відстоюванні свободи читання.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар