Чому «Доктор Хто» завжди був таким дружнім до ЛГБТ? Рассел Т. Девіс думає, що знає.
Для головного сценариста «Доктора Хто» Рассела Т. Девіса перегляд серіалу в середині 1980-х збігся з його почуттями щодо власної сексуальності.
“Бути геєм – це “кохання, яке не наважується назвати своє ім’я”, і “Доктор Хто” на той час також поділяв цю риску, – каже він. “Це був дешевий, старий, божевільний науково-фантастичний серіал. Не можна було сказати, що тобі хтось подобається, і не можна було сказати, що ти любиш Доктора Хто”.
“До цього, коли я був дитиною, всі любили “Доктора Хто”, – розповідає гей-письменник і творець таких шоу, як It’s a Sin та Queer as Folk, в інтерв’ю BBC перед початком нового серіалу. “Але в середній школі настає момент, коли хлопці починають грати у футбол і залицятися до дівчат.
«А я просто сидів тихо, не висловлюючи того, ким я є, поки не став дорослим, і все ще дивився “Доктора Хто”».
Рассел – лише один з багатьох ЛГБТ-людей, яких приваблював серіал протягом його 60-річної історії, від першого режисера Варіса Хусейна до останнього втілення Доктора Нкуті Гатви, який цього року очолив список гордості ЛГБТ-діячів за версією газети «Independent».
Серіал вже давно має велику ЛГБТ-шанувальницьку аудиторію, з численними фан-групами та навіть дрег-шоу, присвяченими серіалу.
Однак з останнім епізодом шоу дало ЛГБТ-шанувальникам те, чого вони ніколи не мали раніше: Негідника (Джонатан Грофф), персонажа, який супроводжує серіал «Доктор Хто: Unleashed», якого називають “новоявленим любовним інтересом Доктора”.
Деякі фанати можуть бути здивовані таким чоловічим захопленням Доктора, але це кульмінація тривалого процесу для шоу…”
Доктор Хто не може уникнути табірності
У 1995 році в ефірі орієнтованого на ЛГБТ-спільноту журнального шоу «Gaytime TV» на каналі BBC, члена ЛГБТ-спільноти «Сестринство Карна» запитали, чому серіал має таку велику кількість прихильників-ґеїв.
Він відповів: «Це дуже анти-істеблішмент… програма ніколи не була відверто гетеросексуальною, і вона неймовірно табірна… всі ці неймовірно вампірські вбрання».
Це також були елементи, які збігалися з Расселом.
«Доктор Хто був ніби як безстатевим», – каже він. “Він весь час з красивою жінкою і ніколи не дивиться на неї сексуально. І це цікаво перегукується з молодим хлопцем-геєм”.
Що ж до табірності шоу, то Рассел вважає, що вона з’явилася через намагання втілити дорогі ідеї за невеликий бюджет, не використовуючи дорогих спецефектів. “Низький бюджет означає, що вони використовували срібло і блискітки, – каже він. “Вони звернулися до когось із кумедною перукою на голові, що вдає із себе марсіанина. Програма не може не бути табірною”.
Від самого початку до команди «Доктора Хто» входили ЛГБТ, зокрема Варіс Хуссейн, режисер першого епізоду серіалу.
“Першим режисером “Доктора Хто” був азійський гей, – каже Рассел. «Я вважаю це величезною перемогою».
Тим часом, у 1996 році, ще до участі в серіалі, Рассел написав роман-спін-офф «Доктора Хто» для дорослих під назвою «Зіпсовані речі» (Damaged Goods).
“Ці книги були для дорослих, і за сюжетом цих книг мені дали сексуального супутника-блондина зростом під два метри, – розповідає він. І я подумав: «У нього точно буде гей-секс». Він з далекого майбутнього, тому ці стіни [між сексуальностями], які ми будуємо, просто не існують”.
“Я навчився бути людиною, дивлячись “Доктора Хто”
Коли Рассел вперше взявся за «Доктора Хто» у 2005 році, фанати познайомилися з першим ЛГБТ-персонажем серіалу – капітаном-пансексуалом Джеком Харкнесом (у виконанні Джона Барроумена).
Для Ріса Конноллі, актора, який разом із дрег-квін Керрот керує кабаре «Галліфрей», присвяченим ЛГБТ-тематиці «Доктора Хто», цей персонаж став «прозрінням».
“Коли ти дивишся на нього як молодий представник робітничого класу з північного сходу, який ніколи не зустрічав когось подібного в реальному житті, ти думаєш: “Ого, хто це? Це так круто”, – каже Рійс.
Введення ЛГБТ-персонажів у «Доктора Хто» викликало певний спротив. “Одного разу я був на весіллі, – розповідає Рассел, – де одна жінка заперечувала проти цього. Вона накинулася на мене, кажучи: «Не показуйте це моїм дітям, я цього не дозволю». Я розвернувся і нагрубив їй так само, як і вона мені”.
Для покоління ЛГБТ-фанатів, які виросли на сучасному «Докторі Хто», такі персонажі, як пансексуальний капітан Джек і лесбійська пара Дженні (Катрін Стюарт) і Вастра (Нев Макінтош), були не схожі ні на що інше на телебаченні.
“На початку нульових культура була безплідною для молодих квір-дітей, – каже Ріс. Тож коли «Доктора Хто» повернув хтось на кшталт Рассела Девіса, гордого гея, який безсоромно поставив це на чільне місце, ми вхопилися за нього обома руками”.
Версія Vastra – одна з улюблених пісень Carrot з їхніх кабаре-сетів, з якими вони виступали в Лондоні, Манчестері та Кардіффі. “Мила лесбійка-ящірка виконує бурлеск під Аріану Гранде. Що тут може не подобатися?”, – каже драг-виконавиця.
Для Керрота вплив «Доктора Хто» на його життя був глибоким. «Я відчуваю, що навчилася бути людиною, дивлячись цей серіал».
Створюючи такий дружній до ЛГБТ простір, як кабаре «Галліфрей», Ріс відображає одну з найулюбленіших частин серіалу «Доктор Хто». “Протягом усього життя Доктор збирає друзів і особливих людей, товаришів і компаньйонів, і вони тримають їх поруч. Нам, квір-людям, дуже близька ця ідея обраної сім’ї”.
Для Рассела «Доктор Хто» – це шоу, яке відповідає тому, що він найбільше любить у ЛГБТ-спільноті.
“Доктор Хто – це дуже, дуже розумне шоу, яке не покладається на зброю і лазери, воно покладається на дотепність і стиль. Це шоу про аутсайдера, який відвідує спільноти, де до нього іноді ставляться суворо, а іноді приймають як старого друга.
«Інша фантастика наздоганяє нас з небінарними персонажами та дивними стосунками, але мені подобається думати, що “Доктор Хто” був там раніше, краще і завжди буде там».