Адвокатка з Камеруну ризикує всім заради захисту прав ЛГБТ

Незважаючи на те, що її паплюжать, погрожують і принижують публічно, ветеранка камерунської юриспруденції Аліса Нком сповнена рішучості відстоювати права гомосексуальних людей у своїй країні.

Діяльність правозахисної неурядової організації Redhac, якою вона керує, нещодавно була призупинена урядом, і вона має постати перед слідством, щоб відповісти на звинувачення у відмиванні грошей та фінансуванні терористичних угрупувань, які вона заперечує.

80-річна жінка каже, що влада перешкоджає її роботі, і вважає, що її переслідують через її правовий захист ЛГБТ-спільноти.

«Я завжди буду захищати гомосексуалів, тому що вони щодня ризикують своєю свободою, і їх кидають до в’язниці, як собак, – твердим тоном говорить вона ВВС, виступаючи у своєму офісі в місті Дуала.

«Моя робота – захищати людей. Я не бачу причин говорити, що я захищаю всіх, окрім гомосексуалів».

Одягнена в чорну сукню, пані Нком виголошує своє суворе послання розміреним голосом, який відображає роки вдумливої юридичної аргументації.

Згідно з кримінальним кодексом країни, як чоловіки, так і жінки, визнані винними в гомосексуальних стосунках, можуть бути засуджені до п’яти років ув’язнення і зобов’язані сплатити штраф. Члени ЛГБТ-спільноти також стикаються з остракізмом з боку своїх родин і суспільства в цілому.

Як наслідок, пані Нком вважається сурогатною матір’ю для тих, хто в своїй країні відкрито говорить про свою сексуальну орієнтацію в сім’ї.

Юристка має власних дітей, але сотні, а може й тисячі інших людей дивляться на неї як на захисницю після того, як вона понад два десятиліття захищала звинувачених у гомосексуальності.

«Вона нам як батько і мати. Вона – мати, яку ми знаходимо, коли наші сім’ї покинули нас», – каже один ЛГБТ-активіст, Себастьян, не називаючи свого справжнього імені.

Прихильниця Загальної декларації прав людини, яка включена до конституції Камеруну, пані Нком стверджує, що свобода від дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації повинна розглядатися як фундаментальне право, яке має перевагу над кримінальним кодексом.

«Ви не повинні саджати у в’язницю за фундаментальні права, ви не повинні їх репресувати – ви повинні їх захищати», – каже вона.

Ця боротьба поставила пані Нком у скрутне становище.

Меморіальна стіна на вході до громадської організації Аліси Нком «Адеффо» розповідає історії семи активістів, які загинули за останні два десятиліття.

Вона розповідає, що їй кілька разів погрожували фізичною розправою на вулиці, і розповідає, що коли вона тільки починала працювати в цій галузі права, то наймала охоронців, щоб захистити себе.

Але її шлях до того, щоб стати однією з найвідвертіших юристок Камеруну, розпочався задовго до цього.

У 1969 році, у віці 24 років, вона стала першою темношкірою жінкою-юристкою в країні, після навчання у Франції – колишній колоніальній державі – та Камеруні.

Вона каже, що її заохочував до навчання її тодішній хлопець, який згодом став її чоловіком.

Її попередня юридична робота була пов’язана з представництвом менш заможних і знедолених верств населення, але випадкова зустріч у 2003 році змусила її долучитися до боротьби за декриміналізацію гомосексуальності.

Вона була в прокуратурі в Дуалі, коли побачила групу молодих людей, попарно закутих у наручники, які не мали сміливості підняти очі.

«Коли я перевірила список судових справ, то зрозуміла, що їх переслідують за гомосексуальність», – розповідає вона.

«Спроба вчинення гомосексуальних дій»

Це образило її почуття прав людини, і вона чітко усвідомлювала, що сексуальні меншини повинні бути включені до числа тих, чиї права захищає Конституція.

«Я вирішила боротися за дотримання цього фундаментального права на свободу», – додає пані Нком.

У 2003 році вона заснувала Асоціацію на захист гомосексуалькості (Adefho).

З того часу вона брала участь у десятках справ. Однією з найгучніших за останні роки був її захист трансгендерної знаменитості Шакіро та її подруги Патриції у 2021 році.

Їх заарештували під час вечері в ресторані, а потім звинуватили у «спробі вчинення гомосексуальних дій».

Їх засудили до п’яти років за порушення кримінального кодексу та образу суспільної моралі.

«Це удар молотком. Це максимальний термін, передбачений законом. Послання чітке: гомосексуалам немає місця в Камеруні», – цитувала тоді пані Нком.

Пізніше Шакіро разом з Патрісією були звільнені до розгляду апеляції і з тих пір втекли з країни.

З того часу ситуація для ЛГБТ не покращилася. ЛГБТ-активіст Себастьян, який керує благодійною організацією на підтримку сімей з гомосексуальними дітьми, вважає, що останнім часом ситуація погіршилася.

Минулого року була випущена пісня, заснована на популярному ритмі мболе, з назвою і текстом, які заохочували людей переслідувати і вбивати гомосексуалів. Вона досі широко поширюється і регулярно звучить у наймодніших місцях у великих містах країни.

«Люди нападають на нас через цю пісню, яка прославляє злочинність», – каже Себастьян.

ЛГБТ змушені приховувати свою сексуальну ідентичність, але «деякі люди розставляють пастки, щоб наблизитися до нас і напасти на нас або заявити в поліцію», – каже він.

Минулого року дочка президента Камеруна Бренда Бія (ліворуч) поділилася цим знімком, на якому вона цілує бразильську модель Лейонс Валенсу

Пані Нком каже, що коли минулого року Бренда Бія, донька президента Поля Бія, публічно заявила, що вона лесбійка, вона думала, що це може допомогти змінити закон.

Пані Бія, яка проводить більшу частину свого часу за межами Камеруну, сказала, що сподівається, що її відкритість може змінити ситуацію вдома.

Пані Нком відчуває таку можливість. «Я використовую справу Бренди як прецедент. Тепер у мене є справа, за якою я можу кинути виклик президенту», – каже вона.

Адвокатка також попросила пані Бія робити більше для захисту ЛГБТ-спільноти в Камеруні.

«Бренда ще не відповіла мені, після того, як я зробила заяву в ЗМІ, але я знаю, що вона відповість».

А поки що вона продовжуватиме свою юридичну роботу.

Вона розглядає останню спробу обмежити її зусилля як ще одну перешкоду – звичайно, недостатню, щоб змусити її припинити боротьбу, яку вона веде з 2003 року.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар