6 ЛГБТК+ фільмів-відкриттів Берлінале 2025

Журі 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю під керівництвом Тодда Хейнса нагородило «Золотим ведмедем» лесбійський фільм «Мрії» норвезького режисера Дага Йохана Хаугеруда. І це було не єдине захопливе відкриття кінофестивалю 2025 року…

Хоча, можливо, менш представлене, ніж на попередніх фестивалях, квір-кіно, тим не менш, змогло продемонструвати своє велике розмаїття в різних секціях Берлінського фестивалю 2025. Так, журі під головуванням американського режисера-гея Тодда Хейнса (Керол) вирішило присудити свій найпрестижніший приз – «Золотого ведмедя» – норвезькій стрічці «Мрії» Дага Йохана Хаугеруда, яка розповідає про перші лесбійські емоції молодої школярки, зачарованої своєю вчителькою французької мови. Що стосується Teddy Awards, квір-призів фестивалю, то несподівано австралійський анімаційний фільм «Космічна принцеса-лесбійка» отримав приз за найкращий ігровий фільм. А ось огляд цьогорічних відкриттів Берлінале!

«Мрії», Даґ Йохан Хауґеруд (Норвегія)

Як і перші дві частини цієї інтимної трилогії, «Секс» та «Любов» (прем’єра відбулася у вересні у Венеції), «Мрії» пробуджують почуття кохання, фантазій та сексуальності у прямому, сучасному та безкомпромісному тоні. 17-річна Йоханна таємно закохується в Йоганну, свою вчительку французької мови. Для цього вона веде щоденник, який ми відкриваємо для себе завдяки закадровому голосу, де детально описує свій новоявлений потяг до в’язання – улюбленого заняття жінки, яке займає її думки вдень і вночі, її надії та спроби створити між ними певну близькість, а також плотські фантазії підлітка, яка переживає потрясіння.

Але точне відчуття тональності та часу норвезького режисера перевертає історію з ніг на голову, коли до Йоганни приходить її бабуся, поетеса, яка шукає визнання, і її мати, яка дуже сучасно ставить питання, читає її твори, а фільм сіє маленькі камінчики правди через надзвичайно майстерні флешбеки та флешфорварди. Легко зрозуміти, чому голова журі Тодд Хейнс, майстер чутливого, химерного і точного оповідання, вирішив нагородити фільм «Золотим ведмедем».

Космічна принцеса-лесбійка, Емма Хоф Гоббс і Ліла Варґез (Австралія)

Вона може бути принцесою планети Клітополіс, найкращого безпечного місця для лесбійок у далекій-далекій галактиці, але у Саїри все погано. Її кохана Кікі, нав’язлива вбивця жінок з досить егоцентричною рисою, яка була її кращою половиною протягом останніх 15 днів і яку вона уявляла собі як жінку свого життя, покинула її назавжди. Але коли Кікі викрадають «натуральні білі малійці», вид прибульців з майбутнього, принцеса Сайра вирушає в міжгалактичну пригоду, щоб врятувати свою колишню і, чому б і ні, свою любовну інтрижку. Але технічні проблеми з її кораблем і зустріч з Віллоу все змінять…

Колоритні персонажі, веселі діалоги, кілька пісень і вихор відсилань… Цей анімаційний фільм з його дивакуватим, химерним всесвітом завдячує двом режисерам, австралійці Еммі Хоф Гоббс та Лілі Варгезі, лауреатам премії «Тедді» за найкращу фантастичну стрічку.

День Пітера Худжара, Айра Сакс (США)

76-хвилинна реконструкція інтерв’ю з фотографом Пітером Худжаром, який помер від СНІДу в 1987 році, яке його подруга, журналістка Лінда Розенкранц, взяла в нью-йоркській квартирі в четвер 19 грудня 1974 року, коли вона працювала над книжковим проектом, що передбачав прохання до митців розповісти про те, як пройшов їхній день напередодні… Результат викликає справжнє захоплення!

Протягом одного дня Хуяр розповідає про своє життя як фотографа, свої сумніви, невизнання, стосунки з митцями, чиї портрети він фотографує або з якими співпрацює (Аллен Гінзберг, Сьюзен Зонтаг, Вільям С. Берроуз…), а також про своє інтимне життя гея в Нью-Йорку 1970-х років. На екрані чудові Бен Вішоу та Ребекка Голл, а за камерою Айра Сакс демонструє свій чистий режисерський геній. Режисер винахідливо обходить обмеження камерних умов, варіюючи декорації, ракурси та освітлення, перетворюючи «День Пітера Худжара» на кінематографічний об’єкт великої краси, пронизаний вражаючою людяністю.

Нічна сцена, Марсіо Реолон та Філіпе Мацембахер (Бразилія)

Юний Матіаш ділить рахунок за участь у сучасній театрально-хореографічній постановці зі своїм сусідом по квартирі Фабіо. Коли приїжджає кастинг-директор, який шукає майбутню зірку телесеріалу з блискучим майбутнім, суперництво між двома молодими акторами набуває нового оберту. Саме в цей момент Матіаш знайомиться з Рафаелем, який щойно приїхав до міста, щоб балотуватися на місцевих виборах. Між цими двома героями, геями на порозі публічного життя, зароджується плотська пристрасть, яка веде їх до найглибших глибин спільних фантазій…

Через сім років після здобуття премії «Тедді» за фільм «Тінта Брута» бразильський режисерський дует Марсіо Реолон і Філіпе Мацембахер повертаються з еротичним трилером великої наративної та естетичної сили. Тут вони знову стверджують свій безсоромно квір-підхід, ставлячи фантазії Матіаша та Рафаеля про секс у публічних місцях у центр фільму і за межі сюжету. Це хвилюючий і засадничо політичний фільм!

Квір-панорама, Джун Лі (Гонконг)

Знятий у чорно-білих тонах на задвірках центру Гонконгу, «Квірпанорама» чимось нагадує прості, балакучі, урбаністичні гей-фільми, що заполонили екрани фестивалю «Санденс» та Берлінале у 1990-х роках, такі як «Разом наодинці» Пі Джея Кастелланетти (премія «Тедді», 1991), але у пост-ґриндрівській версії. Завдяки додатку в жовтій масці безіменний герой «Квірпанорами» матиме низку сексуальних зустрічей з низкою дуже різних хлопців.

Кожен етап його сексуальної подорожі – це можливість дослідити місце, чоловіка, його повсякденне життя і його фантазії, а також, для цього молодого міського мандрівника, перевтілитися в нове вбрання, нову особистість. Під час цих зустрічей він переосмислює себе, запозичуючи у своїх попередніх коханців ім’я, зовнішність, професію, історію, жест… Чергуючи моменти усамітнення, прогулянки в громадському транспорті та спільні моменти, фільм простежує елегантний і розкутий шлях істоти, яка шукає себе.

Дамба з мішків з піском, режисер Чеєн Чернич Чанак (Хорватія)

Фільм хорватського режисера Чеєна Чернича Чанака – це відхід від звичних історій про навчання до наслідків, але без показу минулого. У хорватському селі, Марко, чемпіон з армреслінгу, кидає навчання і починає працювати механіком разом зі своїм батьком, а Славен приїжджає поховати батька після кількох років вигнання в Берліні. Коли ці двоє зустрічаються знову, вони ледве наважуються подивитися одне одному в очі чи заговорити, віддаючи перевагу армрестлінгу, ризикуючи, що їхні тіла запам’ятають… Не потрібно жодних спогадів, щоб зрозуміти, що пов’язувало їх кілька років тому, так само, як і те, що змусило розлучитися. Різкий і глибокий фільм «Дамба з мішків з піском» дуже економно дозує емоції і відкриває захоплюючого актора Лава Новосела в ролі Марко.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар