За гордість і мир: як світові прайди підтримали Україну й чому це важливо

Щороку на початку літа по всьому світові відбуваються ЛГБТІ+ прайди, – мирні марші, куди люди виходять із гаслами проти дискримінації і – значно рідше – аби відзначити перемоги ЛГБТІ+ спільноти.

У країнах, де права людини справді є пріоритетом, ці заходи більше схожі на свята різноманітності й поваги. А от у державах, де бі-, гомо- і трансфобія досі переважають – зокрема, і в Україні, – прайди відбуваються у форматі Маршів рівності, покликаних привернути увагу до злочинів на ґрунті ненависті та дискримінації ЛГБТІ+ людей.

Завдяки наполегливій боротьбі активістської спільноти протягом кількох останніх років Марші рівності в Україні ставали безпечнішими, масовішими й помітнішими. Очевидно, що повномасштабне вторгнення росії завадило провести прайд цього літа. Але це не зупинило ЛГБТІ+ людей та їхніх союзників і союзниць висловити солідарність із Україною на маршах по всьому світу.

Брюссель, Варшава, Вашингтон, Відень, Кельн, Лондон, Рига, Париж, Тбілісі, Торонто, – усі ці міста і ще багато інших активно підтримали Україну під час місцевих прайдів. Люди виходили з закликами припинити війну, формували окремі колони українців та українок, майоріли синьо-жовтими прапорами, вигукували гасла солідарності і співали українські пісні.

Мені не вдалося побувати на всіх прайдах, де підтримували Україну, але багато моїх друзів, подруг і колег із Amnesty International та інших організацій відвідали марші ці й поділилися своїми враженнями. І в цій колонці – моя спроба їх зібрати, аби закарбувати пам’ять про єдність ЛГБТІ+ людей України та світу і вкотре нагадати, що права людини не мають кордонів і завжди на часі.

Столиця Європейського Союзу підтримує Україну

Прайд у Брюсселі відбувся 21 травня, і солідарність із Україною була одним із його символів теж. Активістки Amnesty International та харківської ГО «Сфера» вийшли на марш під гаслом «Ідемо за горду та вільну Україну» і впродовж усієї ходи привертали увагу камер та інших учасників/ць заходу, що також не лишилися байдужими до війни в Україні. Чоловік із синьо-жовтим манікюром, перехожі, що побачивши синьо-жовтий прапор кричали «Слава Україні» й купа співвітчизників та співвітчизниць, які підходили поспілкуватися, – усе це свідчить про те, що столиця Європейського Союзу відкрито підтримує Україну й розуміє, що ми – частина демократичного світу – захищаємо свободу кожної людини прямо зараз своїми життями.

Київ-Варшава

Оскільки ЛГБТІ+ активіст(к)ам не вдалося цього року пройти мирною ходою в Києві, Варшава – місто, куди вимушені були переїхати дуже багато українців та українок – стала символічним місцем зустрічі. 25 червня ГО Київпрайд організували Марш рівності разом із польськими колегами, аби привернути увагу до війни й закликати людей усього світу боротися зі збройною агресією росії. Дзвенислава Щерба, координаторка росту й активізму Amnesty International в Україні, розповіла, що українські пісні, прапори та гасла лунали на прайді у Варшаві звідусіль. І в контексті проблем із гомофобією в самій Польщі такий меседж дуже важливий, адже це символ єдності двох країн у боротьбі з дискримінацією та агресією, які часто можна поставити поруч із політикою кремля.

Прайд у Парижі відкрила українка

25 червня прайд у столиці Франції, на сотні тисяч людей, розпочали слова про війну в Україні та про солідарність із Україною! Офіційна айдентика «Inter-LGBT» на цьогорічному прайді — у синьо-жовтих кольорах, теж на знак підтримки нашої країни. А посеред ходи була оголошена хвилина мовчання у пам’ять загиблих від злочинів на ґрунті ненависті.

Ми йшли за наше майбутнє, де немає місця насиллю, де немає місця агресії. Ми йшли за себе та за представниць і представників ЛГБТІК+ спільноти, які зараз не можуть взяти участь у прайді, тому що боронять Україну на фронті, займаються волонтерською діяльністю, працюють у тилу задля нашої перемоги.

Київ-Рига

Столиця Латвії не поступилася у своїй підтримці Варшаві, – організатор(к)и прайду в Ризі закликали цього року вийти на Марш свободи й підтримати Київпрайд та Україну в нашій боротьбі за права і мир. «За нашу особисту свободу, за наше право бути тими, ким ми є, право кохати і бути коханими. За свободу слова і думки. За право жити в безпечному середовищі та країні. За нашу, наших близьких і свободу нашої країни. Разом!», – ідеться на офіційному сайті Балтійського прайду. Щиро сподіваюся, що вже влітку 2023 латвійські та польскі побратими й посестри приїдуть на Марш рівності до мирних Києва та Харкова, де ми разом святкуватимемо перемогу України і прав людини.

Прайд за мир і любов, – Відень, Австрія

11 червня у Відні пройшов місцевий марш за права ЛГБТІ+ людей, і цього року він був присвячений боротьбі за світ, у якому панує свобода й любов, а не війна. «Цьогорічний парад є найбільшою в Австрії демонстрацією всього, що ненавидить Путін: різноманітність, повага та права людини», — розповіла одному із ЗМІ Анн-Софі Отте, президентка Віденської ініціативи гомосексуальних людей (HOSI). Українські голоси та символіка на марші в Австрії були дуже помітні, і я щаслива бачити, як наша країна стає символом свободи й поваги до прав людини.

Нагадати Німеччині, якою ціною панує мир у Європі, – прайд у Кельні підтримав Україну

Більше одного мільйона людей приєдналися до прайду в німецькому місті Кельн. І всі вони бачили нагадування про Україну під час ходи за права ЛГБТІ+. Кельн прайд підтримав українську ГО Київпрайд, і це стало можливістю для українських активістів та активісток привернути увагу Німеччини до війни та вкотре закликати до послідовної підтримки нашої боротьби.

Українське гасло «наша традиція це свобода» на прайді в Торонто

Найбільше місто Канади провело свій марш за права ЛГБТІ+ 27 червня. Українські прапори, вишиванки та гасла були помітні і там.

«Ще ніколи Прайд не був таким українським. І так мало бути», – прокоментував на своїй Facebook сторінці Андрій Кушнір, один із учасників української колони на прайді в Торонто. Він також розповів, що під час заходу вдалося зібрати кошти на підтримку українських ЛГБТІ+ організацій.

Тбілісі прайд – з Україною

Навіть попри чисельні гомофобські напади, ЛГБТІ+ активіст(к)и Грузії продовжують боротися за свої права. І від цього їхня підтримка України під час прайду у Тбілісі стає ще важливішою. Спільні історії досвіду російської агресії та складного шляху до поваги прав людини міцно єднають Україну та Грузію, і я маю надію, що вже незабаром нас єднатиме свобода й повний мир у наших державах.

Українська громада Вашингтону підтримала прайд і вкотре нагадала про Україну

12 червня пів мільйона людей вийшли на прайд у Вашингтоні, США. І серед них рясно майоріли українські вишиванки, прапори та плакати про підтримку України. «Слава Україні!» лунало американською столицею на знак солідарності в нашій боротьбі з росією.

Підтримка України на прайдах – дуже яскравий, але не єдиний прояв солідарності ЛГБТІ+ спільноти із нами. ЛГБТІ+ організації та окремі люди щодня тяжко працюють, волонтерять і воюють на фронті, аби захистити нашу державу і наші права. І мені би дуже хотілося, щоб наступний прайд у мирній Україні святкував перемогу не лише у війні, але і перемогу рівності кожного та кожної з нас у вільній і єдиній державі.

Оксана Покальчук

Експертка, директорка Amnesty International Ukraine.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією