Вважати, що права трансгендерних і небінарних людей не на часі, неправильно — Едвард Різ

17 травня 1990 року термін «гомосексуальність» був виключений з міжнародної класифікації хвороб. Саме у цю дату у світі відзначають Міжнародний день проти гомофобії та трансфобії.

Часто, говорячи про гомофобію та трансфобію, ми маємо на увазі злочини, вчинені на ґрунті ненависті. Трансфобія ж значно ширше поняття.

Про це поняття і те, яка ситуація із цим в Україні, Громадське радіо поспілкувалось з небінарною людиною Едвардом Різом, квір-активістами, блогерами.

«Останні декілька тижнів після Євробачення дуже активно несуться певні напрямки трансфобії. Такі як небажання називати трансгендерних та небінарних людей їхніми займенниками, іменами та сприймати таких людей. Оскільки Євробачення виграла небінарна людина, це стало дуже помітно. З іншого боку стало помітно й інше — підтримка, якої насправді стало набагато більше, ніж було 5 років тому, коли я починав свій шлях в активізмі. Тому є хороші новини й погані. Як завжди».

Едвард Різ/Фото: wonderzine.me

Нещодавно оприлюднили новий «веселковий» індекс — рейтинг країн за рівнем дотримання рівності. Україна має темно-помаранчевий колір, 39 сходинка з 49. У нас лише 20% у бік прав людини.

«Насправді зміни в українському суспільстві я бачу очевидні. Є багато соцдосліджень, які це демонструють. Люди стали набагато спокійніше ставитися до ЛГБТК людей. Почали нас сприймати та розуміти, що ми такі самі люди, як усі інші українці та українки. Під час повномасштабного вторгнення ця підтримка стала збільшуватися.

Але, на жаль, нашим депутатам поки що страшно приймати законопроєкти, які мають бути прийняті. Це законопроєкт про цивільні партнерства та антидискримінаційний законопроєкт. Сподіваюся, що вони будуть прийняті. Бо маємо підтримку від наших партнерів з США, від українського суспільства. Тепер важливо, щоб наші обранці перестали цього боятися».

Інна Совсун у етері Громадського радіо пояснювала чому не голосують за ці два законопроєкти. За її словами нардепи бояться слова «гендер» і підписуватися під чимось, де є це слово.

Які найчастіші помилки у лексиці стосовно транслюдей і небінарних персон? Пояснює Едвард Різ.

«Основна помилка — це використання неправильних займенників. Люди дивляться на людину та зчитують з її зовнішності як їм звично називати. Це не дуже коректно навіть до цисгендерних людей. Бо деякі «звичайні» чоловіки та жінки теж виглядають не так, як «має» виглядати жінка та чоловік за стереотипною думкою. Це може бути неприємно багатьом людям. Коли, наприклад, до хлопця з довгим волоссям звертаються «дівчина». Тому я рекомендую до незнайомих людей звертатися на «ви» спочатку. А потім питати як до них звертатися коректніше. Або звертатися так, як людина говорить про себе у розмові».

Чи на часі говорити про права трансгендерних людей?

Едвард Різ впевнені, що вважати, що права трансгендерних людей не на часі тоді, як права інших людей — на часі, не правильно.

«Я — жива людина. ЛГБТК люди — живі. Вони прямо зараз живуть в Україні. Багато хто з нас воює, волонтерить, робить збори. Так само як цисгендерні українці та українки. Ми робимо теж саме. Ми — такі самі, як і всі».

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар