Щорічно 11 жовтня у світі відзначається Міжнародний день камінг-ауту. Цей день покликаний поінформувати про життя людей ЛГБТ+: лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерних людей, небінарних людей тощо, та підтримати їх у бажанні зробити камінг-аут.
Поняття «камінг-аут» походить від англійських слів coming out та дослівно перекладається як «вихід». Цей термін вживається для позначення відкритого, добровільного визнання сексуальної орієнтації та/або гендерної ідентичності перед оточуючими та використовується по відношенню до людей ЛГБТ+.
Коли і як виник цей термін?
Національний день камінг-ауту вперше почали відзначати у США у 1988 році завдячуючи двом людям. Один з них — психолог, активіст у боротьбі за права геїв,
Друга людина, яка вважається співзасновницею Національного дня камінг-аута в США — правозахисниця, активістка, відкрита лесбійка Джин О’Лірі, засновниця Лесбійського феміністичного визволення та авторка книги Lesbian nuns: breaking silence. Померла у 2005-му від раку легень.
11 жовтня як дату для відзначення Дня камінг-аута обрали не випадково. Саме в цей день роком раніше, у 1987-му, у Вашингтоні відбувся Другий національний марш за права лесбійок та геїв — значуща подія, яка мала на меті привернути увагу до таких питань як скасування всіх законів, які визначають гомосексуальність як злочин, привернення уваги до життя людей зі СНІД та протидія дискримінації щодо них, юридичне визнання стосунків між одностатевими парами, та інше.
Пізніше до відзначення Дня камінг-ауту стали приєднуватися також й інші країни, тож згодом традиція набула міжнародного масштабу. Цього дня традиційно проводяться акції, марші та інші тематичні події. З появою інтернету для позначення постів, присвячених Міжнародному дню камінг-ауту, користувачі соцмереж по всьому світу використовують хештеги, серед яких: #ComingOutDay #LoveIsLove#Pride #LGBTQ+ #Acceptance #EqualityForAll #SupportLGBTQ
Що таке аутинг?
На противагу поняттю «камінг-аут» існує також і термін «аутинг». Це поширення інформації про сексуальну орієнтацію або гендерну ідентичність особи без її згоди на це. Аутинг може бути розцінений як порушення права на недоторканність та втручання у приватне життя.
Які світові знаменитості зробили камінг-аут?
Одним із перших серед публічних осіб світового рівня камінг-аут зробив співак Елтон Джон. Ще у 1976-му він відкрився світові як бісексуал, а у 1988-му — як відкритий гей. У грудні 2005 року уклав цивільне партнерство зі своїм партнером, кінорежисером та продюсером Девідом Фернішем. Вони одружилися в 2014-му, коли одностатеві шлюби були легалізовані у Англії.
Ще один відомий співак, Джордж Майкл, здійснив камінг-аут у 1998-му. В 2004 році про свою орієнтацію розповіла акторка Синтія Ніксон, широко відома як Міранда у серіалі Секс і місто. У 2021-му вона одружилася з активісткою Крістін Маріноні. В 2018-му стало відомо, що старша дитина Синтії Ніксон, яка з народження мала ім’я Сеф, здійснила трансгендерний перехід та називає себе Семюелем.
У 2013-му під час церемонії вручення премії Золотий Глобус про свою гомосексуальну орієнтацію заявила акторка Джоді Фостер — зараз вона перебуває у шлюбі з режисеркою і акторкою Александрою Хедісон.
Про свою приналежність до ЛГБТ+ також заявляли такі знаменитості, як пуерториканський співак Рікі Мартін, британський актор-комік Стівен Фрай, дизайнер-модельєр Том Форд, про здійснення трансгендерного переходу повідомив канадський актор Елліот Пейдж, американська співачка LP, британська акторка Тільда Суїнтон та багато інших.
Серед світових політиків камінг-аути здійснили також колишній бургомістр міста Берлін Клаус Воверайт, французький міністр європейських справ Клеман Бон, шведський ексміністр закордонних справ Тобіас Більстрем, італійська політикиня Еллі Шлейн, колишня мер Барселони Ада Колау, бразильський політик і кандидат на пост президента країни Едуардо Лейт, а у німецькому Бундестазі серед депутатів з’явилися трансгендерні люди.
Як багато публічних українців та українок зробили камінг-аут?
Першим в українському шоу-бізнесі заявив про свою гомосексуальну орієнтацію продюсер, ведучий та шоумен Костянтин Гнатенко — у 1997 році. У 2006-му про свою гомосексуальність публічно оголосив також і ведучий, тележурналіст Анатолій Єрема.
У 2021-му на сцені музичного фестивалю Atlas Weekend камінг-аут зробив співак MELOVIN: він по черзі поцілував жінку та чоловіка, та зізнався, що є бісексуальною людиною.
Учасник другого сезону шоу Холостячка, що вийшло на екрани у 2021-му, фрідайвер Андрій Хветкевич згодом після зйомок зробив камінг-аут як бісексуал, та пізніше одружився зі своїм обранцем, колумбійцем на ім’я Феліпе.
Травесті-діва Монро стала першою публічною особою в українському шоу-бізнесі, яка відкрито заявила про себе як про трансгендерну жінку. На початку 2000-х працювала як ведуча у столичних гей-клубах. Згодом вийшла на велику сцену і потрапила на телебачення.
У 2008−2014 роках на сцені популярного на той час телевізійного шоу Фабрика зірок почав виступати артист, відомий тоді під псевдонімом Борис Апрель. Згодом сценічне ім’я змінилося на Зіанджа, а сама артистка стала репрезентувати себе як трансгендерну жінку. Нині артистка представляється як Zi Faámelu: після початку повномасштабної війни в Україні вона виїхала за кордон.
Про свою приналежність до ЛГБТ+ також публічно заявили продюсер Голосу країни і Танців з зірками Володимир Завадюк, перукар Михайло Прус, актор кіно Олександр Піскунов, дочка музичної продюсерки Олени Мозгової Зоя тощо.
З початком війни в Україні у 2014-му камінг-аути стали робити також і військовослужбовці та військовослужбовиці. Одним з перших військових, який відкрито заявив про свою гомосексуальну орієнтацію, став Віктор Пилипенко, позивний Француз. Сьогодні він — співзасновник ГО Українські ЛГБТ+ військові за рівні права, яка об’єднує військовослужбовців та військовослужбовиць ЛГБТ+.