«В Україні з дитинства виховується нетолерантність до людей, які інші»
Під час Маршів рівності у Великій Британії поліція захисних коридорів не створює: на геїв і лесбійок ніхто не нападає.
Напередодні у Львові побили трансгендерну жінку Хелен, яка служить у ЗСУ й приїхала до Львова на похорон матері. За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження (за ч.2 статті 161 ККУ — порушення рівноправності громадян). За словами Хелен, напад було скоєно саме на ґрунті ненависті, адже нападник нецензурно виражався щодо її зовнішності та орієнтації… А ось у британськуому Ліверпулі нещодавно відбувся традиційний Марш рівності ЛГБТ-спільноти (ЛГБТ — лесбійки, геї, бісексуали, трансгендери). Поліція не створювала жодних безпекових коридорів. Люди вийшли заявити про свої права, і жодних сутичок не відбулося.
Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з донеччанкою Марією, яка була учасницею Маршу рівності у Ліверпулі. За фахом — психотерапевтка, у Ліверпулі півтора року.
— Є чимало країн, у яких люди з ЛГБТ-спільноти можуть одружуватися чи утворювати цивільні партнерства, — каже Марія. — Український закон про соціальні партнерства написаний. Протягом останнього часу його багато разів розглядали у Верховній Раді, але ухвалення затягується. Так само, як і закону про шлюб для одностатевих пар.
Мене турбує відсутність рівності в українському суспільстві. Тисячі ЛГБТ-військових за українською Конституцією одне одному ніхто.
Усі права, які надає шлюб, наприклад, гетеросексуальним людям, забрані в Україні у ЛГБТ-людей, зокрема у військових, активістів і волонтерів. Не мають права на спадщину одне одного, на рішення, що робити з тілом після смерті.
Побиття трансгендерної жінки у Львові, інші подібні ситуації, — це злочини на ґрунті ненависті й дискримінації, через відсутність толерантності та терпимості.
— Із якими проявами нетерпимості зазвичай стикаються люди з ЛГБТ-спільноти?
— Когось булили у школі. Когось могли не взяти на роботу чи звільнити з роботи. Поліція часто проявляє нетерпимість… В Україні чомусь вважають, що можуть критикувати людей на вулиці за їхнім зовнішнім виглядом, навіть коли їх не знають…
— Розкажіть про «прайд», який відбувся у Ліверпулі. З якою метою його організували, чи багато було людей?
— На марш вийшли тисячі людей. Мета — за рівність! У Ліверпулі не бояться виходити на вулицю, не бояться, що їх можуть побити. В Англії близько десяти років визнають шлюби між людьми будь-якого ґендеру та сексуальної орієнтації, але це не означає, що всі права досягнуто. Тому і виходять на Марші рівності. Наприклад, щоб нагадати про тих, хто загинув, хто боровся за свої права… ЛГБТ — величезна спільнота, яка пам’ятає своїх героїв. Я виходитиму на «прайди» усе своє життя.
Цього року до Ліверпуля приїжджала делегація з Київ-«прайду». Оскільки «прайд» в Україні під час війни не може проходити, то Київ-«прайд» та «Харків”-прайд проходять по усьому світу. Минулого літа це була Варшава. Цього літа — Ліверпуль.
— Як перехожі реагували у Ліверпулі на учасників Маршу рівності?
— Усі плескали, підтримували. Приєднувалися. А в Україні «прайди» завжди проходили із залученням великої кількості поліції, яка була, по суті, коридором, що захищає Марш. У Ліверпулі у ризику, що виникнуть сутички на ґрунті ненависті, немає. За півтора року, що тут живу, жодного разу не чула про побиття представника ЛГБТ.
— Ви як психотерапевтка можете пояснити, звідки береться ненависть до людей з іншою орієнтацією?
— Ця ненависть виховується, зокрема, деякими медіа, які поширюють з екранів телевізорів різні фейки… Якщо батьки відкрито «хейтять» ЛГБТ-людей, це може повпливати на дитину та її сприйняття. І це стосується не лише ЛГБТ. У нас з дитинства виховується нетолерантність до людей, які інші… Наприклад, до ромів, темношкірих, до усіх, хто виглядає не так, як ми, хто поводиться не так, як ми.
— Нападник, який побив жінку-трансгендерку у Львові, сказав: зробив це, бо та виглядає неприродно…
— Такі люди, як цей нападник, мають сидіти у в’язниці. Мене бісить, коли такі напади аргументують тим, що «ми тут воюємо не для того, щоб мужик у жіночих туфлях ходив». І суспільство дозволяє чинити фізичне насилля, і для нього неважливо — воював чи не воював…
— Як у Ліверпулі живе ЛГБТ-спільнота?
— У Ліверпулі ЛГБТ-спільнота живе відкритим життям. Що це означає? Що без страху можеш одягатися у веселкові речі. Хоч з величезним прапором ходити. І не боятися за свою безпеку. Там не страшно бути собою. Ви скажіть це будь-якій ЛГБТ-людині з України — на вас подивляться величезними очима… В Англії є гей-бари, гей-клуби, гей-вулиці, гей-квартали. І коли звідти виходиш, не потрібно переодягатися. А біля дверей не чекатимуть ті, хто тебе поб’є.
В Україні часто звучить така фраза, що наше суспільство до цього не готове. Наше суспільство не готове до того, щоб заборонити нерівність, наше суспільство не готове до того, щоб заборонити фізичне насилля на ґрунті ненависті?..
Звичайно, у Британії теж є гомофоби, як і у будь-якій країні. Але ці гомофоби «гомофобляться» у «тряпочку». Бо знають, що гомофобія — це злочин на законодавчому рівні. І я знаю: якщо зараз вийду на вулицю, і хтось мені щось скаже щодо мого вигляду, одягу, обличчя чи моєї орієнтації, я викличу поліцію на цю людину. А якщо ця людина спробує підняти на мене руку, я знаю, що мене захистять. А ця людина сяде до в’язниці. А в Україні постійно відбуваються такі напади, булінг і хейт у соціальних мережах. І ніхто нічого з цим не робить. В Україні люди не бояться булити й хейтити інших. Не бояться бити інших людей, бо переконані, що їм за це нічого не буде… Будь-яка людина, з будь-яким кольором шкіри й орієнтацією, має право на безпеку.