Уряд включив антидискримінаційну норму за ознаками СОҐІ до державного Порядку речового, медичного, психологічного та соціального забезпечення військовослужбовців

Маємо чудову новину, спільното, на треку безпеки та оборони. Уряд включив пряму антидискримінаційну норму за ознаками СОҐІ до державного Порядку речового, медичного, психологічного та соціального забезпечення військовослужбовців (!).

Про це у соцмережах сповіщає Святослав Шеремет.

Почитаймо, що це означає та які це матиме наслідки.

КЛЮЧОВА НОРМА. — Отже, в результаті конструктивної позиції зацікавлених органів влади, тривалої адвокаційної та експертної роботи Національний ЛГБТІ-консорціум та партнерських інституцій уряд постановив, що «ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ БУДЬ-ЯКА ДИСКРИМІНАЦІЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, зокрема … пряме або непряме обмеження прав військовослужбовців ЗАЛЕЖНО ВІД … статі, … стану здоров’я, … ГЕНДЕРНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ, СЕКСУАЛЬНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного … стану, … тощо».

ДЕ? — Цю норму викладено в засадничому пункті під номером 2 в документі з розлогою назвою — Порядок речового, медичного, психологічного та соціального забезпечення військовослужбовців з урахуванням потреб жінок і чоловіків. Цей порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року №1234, яка вже підписана прем’єром Шмигале́м, офіційно опублікована і набрала чинності 31 жовтня 2024 року.

ЩО САМЕ ЗАБОРОНЕНО? — На відміну від багатьох чисто декларативних антидискримінаційних норм, уряд цього разу зробив крок уперед і конкретизував обставини, у яких заборонено дискримінацію на підставах сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. Отже, ДИСКРИМІНАЦІЯ «ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ … під час прийняття на військову службу та її проходження (в тому числі ПІД ЧАС укладання контракту, ПРОСУВАННЯ ТА ПЕРЕМІЩЕННЯ ПО СЛУЖБІ, планування військової кар’єри, направлення на навчання, підвищення кваліфікації, підбору кандидатів до складу національного контингенту тощо)» (пункт 3 Порядку).

Це ще не все, бо уряд з подачі експертів подбав і про недискримінацію військовослужбовців на підставі сімейного стану: «забороняється БУДЬ-ЯКА дискримінація військовослужбовців … залежно від … СІМЕЙНОГО … СТАНУ» (пункт 2 Порядку).
А сімейний стан, нагадаємо, існує у таких варіаціях: (1) неодружений (неодружена) / поза партнерськими стосунками, (2) у шлюбі, (3) у сімейному партнерстві без офіційної реєстрації (це може бути так званий «цивільний шлюб» із людиною іншої статі або сімейне партнерство з людиною тієї ж статі), (4) вдівець/удова, (5) розлучений/розлучена.

Урядовим Порядком речового, медичного, психологічного та соціального забезпечення військовослужбовців установлено, що «керівники, КОМАНДИРИ (начальники) військових частин, організацій (установ, органів, підрозділів тощо) та навчальних закладів складових сил безпеки та сил оборони ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ ВЗАЄМОДІЮ ІЗ ЧЛЕНАМИ СІМЕЙ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ» (підпункт 8 пункту 12 Порядку).
У поєднанні з прямою нормою про недискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності та сімейного стану це означає, що військове командування та начальство має розглядати сімейних партнерів чи партнерок тієї ж статі на рівних основах з дружиною, чоловіком, сімейним партнером чи сімейною партнеркою іншої статі — без жодного дискримінаційного розрізнення.

Важливо, що Національний університет оборони України має здійснювати надалі особливу сертифікацію програм психологічної підтримки членів сімей військовослужбовців (у тому числі зниклих безвісти та тих, які перебувають в умовах ізоляції), за якими мають пройти ОБОВ’ЯЗКОВУ підготовку ті фахівці й фахівчині, що працюватимуть із членами сімей військовослужбовців, — це передбачено пунктом 16 урядового документа. Поза сумнівом, одним із наступних кроків стане адаптація цих програм до контексту як різностатевих, так і одностатевих сімейних партнерств.

Одним словом, +1 документ у скарбничку інклюзивних актів законодавства.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар