“У мого майбутнього чоловіка є чоловік”: киянка одружиться з військовим-геєм, щоб представляти його інтереси. Коментарі правозахисників щодо ситуації

Zmina Зібрали коментарі правозахисників щодо ситуації з Лєдою Космачевською, яка оголосила, що вийде заміж за військового-гея, аби представляти його інтереси у випадку, якщо він зазнає поранень чи загине.

Деякі активісти та ЛГБТ-союзники позицію жінки розуміють та підтримують, інші – вказують на те, що такі випадки не мають ставати типовою практикою, тому що проблему відсутності можливості реєстрації цивільних партнерств слід розвʼязувати інакше.

Комунікаційниця Лєда Космачевська оголосила, що вийде заміж за військового-гея, аби представляти його інтереси у випадку, якщо він зазнає поранень чи загине. У майбутнього чоловіка Лєди є партнер, з яким вони разом вже 15 років, однак оскільки в Україні досі немає можливості реєструвати цивільні партнерства ЛГБТ-людям, він не може представляти інтереси свого хлопця у суді або лікарні.

Про це вона написала на своїй фейсбук-сторінці.

Заява Лєди Космачевської викликала дискусію в соцмережах та загалом у медійному просторі. Деякі активісти та ЛГБТ-союзники позицію жінки розуміють та підтримують, інші – вказують на те, що такі випадки не мають ставати типовою практикою, тому що проблему відсутності можливості реєстрації цивільних партнерств слід розвʼязувати інакше.

“Наскільки ця практика нормальна чи ненормальна мають вирішувати ті люди, які вирішили вступити в шлюб. Такі випадки не нові, вони існували й раніше, наприклад, якщо хтось не міг отримати громадянство. Коли ми говоримо про воєнний стан, про війну, то тут йдеться про життя людей, яким вони ризикують заради країни, у якій нема цього базового права для них”, – зазначила у коментарі для ZMINA менеджерка з комунікацій “Точка опори ЮА” Тетяна Касьян.

За її словами, Володимир Зеленський доручив Кабміну розробити законопроєкт, однак, якби він доручив це парламенту або висунув би таку законодавчу ініціативу сам, процес би прискорився і це спростило б розвʼязання цієї проблеми.

“Нам доведеться чути такі історії та писати такі пости. І коли нам закидають, що ми висвітленням цієї проблеми розводимо зраду, то ми хочемо запитати: а коли, як не зараз? А якщо деякі люди не доживуть до перемоги, і помруть з такою ж відсутністю прав? Це треба говорити сьогодні, коли люди йдуть воювати і живуть у містах, які обстрілюють росіяни”, – додала Касьян.

Водночас координатор з політики та законодавства Національного ЛГБТІ-консорціуму #LGBTI_PRO Святослав Шеремет вважає, що фіктивні шлюби такого штибу – велике моральне зло.

“Фіктивні шлюби тоді хороші, коли про їхню фіктивність ніхто не знає. А так – це схоже на хайп. Але дякуємо за те, що тема гостро актуалізована. Тут маємо знати ключове: держава вже вирішила, що реєстрованим партнерствам – бути. Уряд для цього навіть прописав термін: грудень наступного року”, – зауважив він.

Шеремет також додав, що проти України є кілька позовів до ЄСПЛ від українських одностатевих пар, які оскаржують повний правовий вакуум, у якому вони існують. Відтак, за словами активіста, ЄСПЛ міг би якнайшвидше прийняти відповідні рішення, щоби підштовхнути український уряд до правильних рішень ззовні.

“Ми точно знаємо, що суспільна згода з перспективою легальних одностатевих партнерств в Україні значно перевищує суспільну незгоду. Ба більше, професійні спільноти та бізнес також топлять за партнерства. Бо судам тоді буде менше роботи у справах про спадкування, нотаріату – більше замовлень на правочини з укладання партнерств, а бізнес зможе нарешті охопити рекламою весь спектр сімей, а не лише різностатеві, як воно є зараз”, – пояснив активіст.

Він підсумував, що закон про цивільні партнерства у проєкті вже написаний, бо громадськість і науковці випередили державу. Але активісти готові працювати спільно над форматом правового інституту цивільних партнерств, який до нас вже значно наблизився.

Нагадаємо, що Мін’юст мав зобов’язати розробити та подати до парламенту законопроєкт про цивільні партнерства, зокрема й для ЛГБТ-людей, ще до 2020 року, однак посадовці не зробили цього.

Примітно, що петиція про легалізацію одностатевих шлюбів в Україні набрала 25 тисяч голосів ще в липні. Тоді голова ГО “Українські військові ЛГБТ за рівні права” та об’єднання ЛГБТ-військових Віктор Пилипенко закликав усіх небайдужих підписати петицію про легалізацію одностатевих шлюбів, а Верховну Раду та президента України зробити все, щоб відповідні закони були ухвалені.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією