У Девіс-центрі Гарвардського університету відбувся симпозіум, присвячений квір-тематиці в українському літературному контексті. Про це
Організатор і модератор події — письменник Олександр Авербух.
Симпозіум став частиною серії подій, присвячених квір-проблематиці у Східній Європі. У межах події обговорювали: огляд поточного стану досліджень, історію, архіви, мистецтво, культуру, політику, право, міграцію, активізм та окрему секцію, присвячену Україні.
Учасниками симпозіуму стали провідні літературознавці:
- Тамара Гундорова;
- Віталій Чернецький;
- Сандра Рассел;
- Дафна Рачок;
- Олександр Авербух.
Фокусом дискусій став квір-канон в українській літературі від часів Григорія Сковороди, Івана Котляревського, Тараса Шевченка до доробку Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Агатангела Кримського та сучасних авторів. Учасники розмірковували над тим, як крізь призму квір-теорії переосмислюються твори визначних українських митців. Обговорювали також те, яким чином квір-тематика XVIII, XIX і XX століть впливає на сучасний літературний процес, розглядаючи континуальність від Сковороди до сьогодення.
Окрему увагу приділили впливу нинішньої війни на український культурний і літературний процес та висвітлення квір-тематики. Чи сприяє воєнний стан вільнішому вираженню квірності чи, навпаки, відсуває її на маргінес? Як формується квір-канон в умовах бойових дій? Дискусія не оминула і колоніалізм у літературі, зокрема, яким чином він нині долається за допомогою перформативності та квірності.
Переглянути повний запис розмови: