Трансгендерний камінг-аут. Як поводитись, якщо близька людина зробила камінг-аут як транс*персона

Як себе поводити, якщо близька людина зробила вам камінг-аут як трансгендерна персона?
Які питання можна задавати, а якими можна поранити?
Як впоратися з власними переживаннями з цього приводу?

На ці питання відповідаж ГО Інсайт у соцмережах.

🏳️‍⚧️ Слухайте уважніше та довіряйте досвіду 🏳️‍⚧️

Кожна трансгендерна людина робить безліч виборів, складних і не дуже в процесі усвідомлення власної ідентичності, у процесі переходу. Коли транс*людина ділиться з вами своєю історією, це подарунок. Це означає, що він або вона довіряє вам тією мірою, щоби ділитися своїм власним досвідом. І він може бути не таким, якого ви, можливо, очікуєте.
З повагою прийміть камін-аут близької вам людини, адже до нього була виконана величезна внутрішня робота з усвідомлення власної ідентичності й найменше хочеться доводити право на неї близьким людям.

Будьте терплячі з людиною, яка ставить під сумнів або досліджує свою гендерну ідентичність. Такій людині може знадобитися деякий час, щоби з’ясувати, що для неї правильно. Вона може, наприклад, використовувати одні ім’я або займенник, а потім прийняти рішення замінити їх на інші. Докладіть усіх зусиль, щоби виявити повагу і використовуйте коректні ім’я та займенник.

🏳️‍⚧️ Вчіться використовувати коректну мову 🏳️‍⚧️

Вам необов’язково знати всі терміни, пов’язані з трансгендерністю, щоби підтримати близьку людину. Вам просто необхідно поважати та використовувати ті, яким надає перевагу ваш друг або кохана людина.

У деяких людей є слова, які найкращим чином можуть описати їхню ідентичність. Хтось може відчувати, що загальний термін «транс*» описує їх найкраще. Хтось може використовувати інші слова щодо себе: транс*чоловік, транс*жінка, ФТМ, МТФ, небінарна персона, агендер тощо.

У транслюдей також можуть бути бажані займенники. Можливі варіанти із займенників можуть включати такі, як він/його, вона /її, вони/їх, воно/його й так далі.

Якщо ви хочете дізнатися, які займенники щодо себе використовує людина, краще просто про це запитати, ніж намагатися вгадувати. Якщо ви випадково використовуєте неправильний займенник, вибачтеся, а потім намагайтеся використовувати правильний.

🏳️‍⚧️ Уникайте недоречних компліментів і некоректних порад 🏳️‍⚧️

Хоча ви, можливо, маєте намір підтримати, коментарі подібні таким, можуть бути образливими або навіть шкідливими.

Не варто казати:
* Я б ніколи не дізнався, що ти трансгендер, ти такий мужній.
* Ти виглядаєш як справжня жінка.
* Вона така чудова, я б ніколи не здогадався, що вона трансгендер.
* Ти такий сміливий.
* Ви б виглядали набагато краще, якби носили більше або менше макіяжу, або обирали менш маскулінний фемінний одяг.

🏳️‍⚧️ Пошукайте інформацію самостійно 🏳️‍⚧️

Якщо ви хочете дізнатися більше про транс*ідентичності загалом, кращий спосіб це зробити — провести невелике дослідження. Так само як ваша робота не полягає в тому, щоби розповідати іншим, як це — бути цисгендерною людиною, або гетеросексуальною людиною, так і ваш друг або подруга може не захотіти багато разів розповідати іншим про їхній досвід.

Ніколи не є доречним ставити кому-небудь, включно з транс*людьми, особисті питання про їхнє тіло або сексуальність, крім тих випадків, коли це спеціально запропоновано зробити. Це не означає, що цікавитися або хотіти дізнатися більше неправильно.

Різні транслюди мають різну готовність говорити про свою тілесність з іншими людьми.

Поставтеся до цього з розумінням і не тисніть на людину, а просто дайте знати, що ви готові вислухати, не даючи оцінок і непрошених порад.

🏳️‍⚧️ Зверніться за підтримкою до обізнаних людей🏳️‍⚧️

Дізнавшись, що хтось із ваших знайомих або близьких є трансгендерною людиною, може виникнути багато почуттів, особливо, якщо це член сім’ї, наприклад, дитина або хтось із батьків. Це нормально — відчувати всі ці почуття і важливо, щоби ви знайшли підтримку, якої потребуєте, щоби розібратися в них і зрозуміти свій власний досвід. Член вашої родини, або друг чи подруга, можливо, не зможуть бути вам помічником у такій ситуації, адже вони витрачають у цьому процесі точно не менше ресурсів для переживання.

Багато родичів транс*людей, з якими я працював, знайшли підтримку й розуміння в психотерапії, або спілкуючись із групами підтримки для батьків ЛГБТ. Кабінет дружнього психотерапевта — гарне місце для початку. Наприклад, психологічна служба громадської організації «Інсайт» працює не тільки безпосередньо з трансгендерними людьми, а й надає можливість отримати сімейну консультацію.

🏳️‍⚧️ Активне союзництво 🏳️‍⚧️

Не обов’язково професійно займатися активізмом, щоби зробити внесок у підтримку прав трансгендерних людей. Бути союзником чи союзницею означає постійно помічати й кидати виклик трансфобії та невігластву, як у собі, так і у світі навколо вас. Ви можете сказати комусь, що жарт несмішний, спитати транс*друга або подругу, яка підтримка їм важлива, коли хтось використовує неправильне ім’я, або займенник, брати участь у подіях або мітингах на захист прав трансгендерних людей.

Трансфобні жарти або коментарі можуть надходити не тільки ззовні, а і зсередини ЛГБ-спільнот. Хтось може подумати, що оскільки він або вона є геєм або лесбійкою, то мають моральне право використовувати певні слова, або розповідати стигматизуючі анекдоти про трансгендерних людей. Важливо оскаржувати трансфобні зауваження або жарти незалежно від того, хто їх транслює.

🏳️‍⚧️ Не робіть припущень 🏳️‍⚧️

Гендерна ідентичність не є тим самим, що й сексуальна орієнтація. Сексуальна орієнтація це про те, хто нас приваблює. Гендерна ідентичність пов’язана з нашим особистим відчуттям себе чоловіком або жінкою, або кимось поза цими поняттями.

Трансгендерні люди можуть бути геями, лесбійками, бісексуалами або гетеросексуалами, так само як і в цисгендерної людини, тієї, у якої гендер збігається з призначеною при народженні статтю, може бути будь-яка сексуальна орієнтація. Так само й у транс* або небінарної людини.

🏳️‍⚧️ Поважайте конфіденційність 🏳️‍⚧️

Не треба запитувати людину про її старе ім’я і використовувати щодо нього формулювання «справжнє» ім’я. Справжнє ім’я це те, яке людина обрала для себе самостійно і яке відбиває її ідентичність.

Якщо вам відоме старе ім’я й людина більше його не використовує, не розголошуйте його без згоди. Також не діліться старими фотографіями людини без дозволу. Деякі трансгендерні люди відчувають себе комфортно, розкриваючи історію свого переходу, а деякі ні. Історія переходу це особиста інформація й тільки сама людина може поділитися нею з іншими. Не розкривайте цю інформацію, не спекулюйте та не розпускайте плітки про людину, яку ви знаєте, або вважаєте трансгендерною. Це не просто вторгнення в особисте життя, це також може мати негативні наслідки для такої людини у світі, який досі дуже нетерпимий до гендерної різноманітності.

Трансгендерна людина може втратити роботу, житло, друзів, або навіть життя, якщо інші люди дізнаються про її транс*статус.
🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️‍⚧️🏳️
Публікацію підготував Нікіта Карімов
Психолог, гештальт-терапевт психологічної служби ГО “Інсайт”

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією