Суд закрив кримінальне провадження у відношенні трансжінки, яка обвинувачилась у розповсюдженні порнографічних зображень

Адвокат Віталій Матвєєв успішно завершив стратегічний кейс проєкту «Human Rights Clinic»,  судовий розгляд якого тривав від початку правозахисної діяльності громадської організації «ПРОЖЕКТОР». Мова йде про кримінальне провадження проти трансґендерної жінки Марії Вініченко, яку обвинувачували у розповсюдженні фотографій порнографічного характеру.

12 травня 2023 року відбулося фінальне засідання суду у справі, що розглядалася у Малиновському районному суді міста Одеса. Суддя Олександр Гарський прийняв рішення про закриття провадження на підставі поданої прокурором постанови про відмову від підтримання обвинувачення, а саму Марію виправдав.

Протягом років розгляду ця справа набула унікального характеру та відображає актуальність для українського правозахисту і судочинства, адже порушує низку питань, які в умовах динамічної цифровізації суспільства стають вкрай важливими.

Справа з декількома «невстановленими»

Справу проти трансґендерної жінки Марії Вініченко правоохоронці відкрили у січні 2019 року та висунули звинувачення у розповсюдженні порнографічних світлин за статтею 301 КК України.

За версією слідства, 9 грудня 2014 року Марія Вініченко створила анкету на спеціалізованому сайті знайомств, після чого, маючи злочинний намір отримала два цифрові зображення з оголеним чоловічим статевим органом, які згодом завантажила на сайт. При цьому слідством не встановлені ані місце перебування обвинуваченої на той момент, ані час злочинних дій, ані джерела, звідки були отримані зображення, ані технічні засоби, за допомогою яких здійснювалось завантаження файлів та й взагалі будь-яку іншу причетність Марії до цього.

Тим не менш, відповідне кримінальне провадження проти трансжінки розслідувалось, і в найгіршому випадку могло завершитися для неї обмеженням волі на строк до трьох років.

Складова дискримінації

У пошуках правосуддя обвинувачена апелювала до адвокатів, але зіткнулася з суцільною дискримінацією.

«У мене була паніка, бо всі адвокати, до яких я зверталась, від мене відмовились через те, що я трансґендерна людина. Вони пояснювали, що не бажають псувати свою репутацію… Тобто взятися за захист трансґендерної людини – це значить зіпсувати свою репутацію?!» – задається питанням Марія.

Після тривалих пошуків трансжінці порекомендували адвоката Віталія Матвєєва, який на той час став одним із засновників ГО «ПРОЖЕКТОР», а пізніше очолив проєкт «Human Rughts Clinic».

У межах цього проєкту, крім психологічного та правового консультування, люди, які вразливі до дискримінації, мають можливість отримати також супровід адвоката у суді. Ситуація, пов’язана  з Марією, була дуже серйозною, тому її одразу включили до стратегічних кейсів проєкту.

Захисник Віталій Матвєєв згадує, що на момент звернення Марії, вона не знала про відкриту проти неї кримінальну справу, а вважала, що мова йде про адміністративну відповідальність за знайомство у соціальній мережі. Більш того, документи були передані вже на розгляд суду, тому адвокат просив у судовому засіданні повернути їх прокурору задля того, щоб слідчі органи більш детально опрацювали цю справу.

«Ми зіткнулися з тим, що у справі відсутні будь-які переконливі докази. Фактично, є лише декілька фотографій низької якості, роздруковані на принтері, начебто з Інтернету. На одній – оголений статевий орган», – констатує адвокат.

Тоді на стадії досудового розслідування адвокат заявив клопотання слідчому судді щодо перевірки автентичності фотографій та вимагав проведення фототехнічної експертизи у Києві. Клопотання було задоволено судом, проте слідчі органи не вжили жодних заходів щодо направлення справи на експертизу, а навпаки поспіхом передали до суду міста Одеса.

Перевірити дипфейк…

В ході судового процесу неодноразово підіймалися питання справжності знімків. Більш того, Марія неодноразово заявляла в суді, що не розуміє звідки слідчі взяли зображення зі статевим органом.  За її словами, світлини не відповідають реальності та ймовірно зображення чоловічого члену було «прикріплено» до них за допомогою програмного забезпечення типу Photoshop.

Марія з жахом згадує, як отримала обвинувачення від правоохоронних органів. В той час, коли вона виходила зі свого житла до лікарні, бо дуже хворіла, правоохоронці жорстко схопили її біля помешкання, скрутили руки та почали проводити обшук. Налякана трансжінка не могла зрозуміти, що сталося.

«Існують люди, які намагаються заробити на трансжінках. І я, можливо, потрапила до цієї категорії», – Марія припускає, що такими дипфейками її могли шантажувати або пропонувати закрити справу за хабар, як у чутках, які поширювалися у колі трансспільноти в той час.

Зі слів адвоката, експертиза мала встановити час, спосіб поширення зображення, пристрій та встановити особу, яка це зробила, але жодних заходів у цьому напрямку слідством не було здійснено.

«Мені приходить на думку, що фотографію кожного з нас можна взяти, за допомогою Photoshop чи мобільного додатку “оголити”, викласти в Інтернет – і завтра людину можуть притягнути так само, як це сталося з Марією», – резюмує адвокат.

Під час судових засідань прокуратура надала скриншоти, які зроблені слідчим під час огляду сторінок іноземного сайту знайомств. Однак, адвокат зауважив, що вони не засвідчені належним чином та неможливо з них встановити оригінальність сторінки у мережі Інтернет. Більш того, вивчаючи матеріали справи була звернута увага суду на те, що представники міграційної служби фактично «злили» персональні дані обвинуваченої слідчому в обхід судової процедури.

В режимі відеоконференції

Через повномасштабне російське вторгнення навесні 2022 року судовий розгляд справи проти Марії Вініченко було призупинено. Сама ж трансґендерна жінка була вимушена виїхати до Німеччини, де знайшла прихисток. До судової зали повернулися влітку 2022 року, коли стало можливе більш-менш безпечне проводити судові засідання, а разом з цим з’явилось питання щодо участі обвинуваченої без порушення процедур. Вихід було знайдено – її участь у режимі відеоконференції. Відтоді у назначений час Марія приєднувалась по відеозв’язку до кожного засідання. Таким чином проводився її допит та судові дебати.

Протягом року таких засідань іноді ставалися дивні випадки. Наприклад, коли здавалося, що розгляд кримінальної справи наближався до логічного завершення, прокуратура знаходила нові приводи затягнути процес. Була навіть одна обставина, коли прокурор висловив намір повернути Марію з Німеччини для проведення експертизи на наявність чоловічого статевого органу, щоб порівняти його із зображенням, що містилося в обвинуваченні.

Сьогодні коментуючи пройдені події, Марія, яка була виправдана, висловлює своє незадоволення тим, що не відчувала справедливості у правосудді, а замість цього спостерігала «бажання забити кармани» з боку системи.

«Прокуратура викликала свідків, які не могли однозначно підтвердити, чи дійсно бачили мене чи ні. Я стала об’єктом постійних звинувачень у діях, яких я не вчиняла. Були моменти, коли на мене сипалися погрози з різних сторін», – згадує ці роки вона.

Суд ухвалив: виправдана

За вікном травень 2023 року. Минуло понад чотири роки від початку історії. У судовому засіданні прокурор оголошує про відмову від підтримання публічного обвинувачення у відношенні до Марії Вініченко. Він просить суд закрити кримінальне провадження, оскільки дослідженні в ході судового процесу докази не доводять пред’явлене обвинувачення, а інших об’єктивних даних, які б могли довести незаконність дій трансжінки, зібрати неможливо.

«На сьогоднішній день сторона обвинувачення, зваживши всі обставини, які містяться в цьому кримінальному провадженні, я, як прокурор, особисто прийшов до переконання в тому, що слід винести постанову про відмову підтримання публічного обвинувачення», – заявив прокурор.

Такі обставини повністю виправдовують Марію, але судовий процес значно відбився на її долі. Вона пережила перехід від розміреного життя зі своїм чоловіком у затишному одеському будинку до конфронтації з погрозами, втрати роботи, розлучення та виїзду за кордон з наміром не повертатися. Проте, вона все ж має надію, що її випадок стане показовим для укріплення верховенства права і демократичних цінностей, а разом з цим розвитку правозахисту і судочинства у цивілізованому руслі.

Зазначимо, що супровід даної справи здійснювався в рамках проєкту «Human Rights Clinic», що реалізовується командою громадської організації «ПРОЖЕКТОР» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією