Напередодні Міжнародного дня проти гомо-, -бі та трансфобії (IDAHOT), ІЛГА-Європа презентувала свій щорічний Райдужний індекс і Райдужну мапу, які оцінюють рівень політико-правового захисту прав ЛГБТК в усіх країнах Європи, сповіщує у соцмережах Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”.
Відразу треба зауважити, що ці показники не демонструють рівень суспільного прийняття ЛГБТК людей та їхнього фактичного становища, а тільки державну політику в цій сфері — що, однак, суттєво впливає та те, як почувають себе ЛГБТК спільноти конкретних країн.
За 2023 рік суттєвих змін не відбулося. Тенденції розвитку ситуації суперечливі та відображають розкол нашої частини світу на два табори: ліберально-демократичний, що включає в себе переважну більшість країн політичної Європи — зокрема, й нашу державу, — і консервативно-автократичний, який включає Росію, Білорусь, Азербайджан, Туреччину та поки що Вірменію. Тоді як деякі країни вільної Європи суттєво покращили свої показники (наприклад, за рахунок легалізації одностатевих шлюбів, як в Естонії та Греції), на сході ситуація, загалом, погіршується.
Україна практично не змінила свій поточний Райдужний індекс (19%) з минулого року (20%) — незначні варіації цього показника пояснюються, здебільшого, тим, що кожного року ІЛГА-Європа трохи змінює методику його оцінки, додаючи нові критерії. Як і в минулому році, за рівнем політико-правового захисту ЛГБТК спільноти Україна мало відрізняється від своїх сусідів з Євросоюзу та навіть досі обганяє Польщу (18%). Становище ЛГБТК в росії, як ми всі знаємо, за минулий рік катастрофічно погіршилося, і тепер наш ворог наздогнав Азербайджан в антирейтингу дискримінації ЛГБТК людей в Європі — 2%.
Як і в попередні роки, з великим відривом лідирує Мальта — 88%; однак, минулого року її почала швидко наздоганяти Ісландія — 83%. Далі йдуть Бельгія (78%), Данія та Іспанія (76%).
Посилання на Райдужний індекс і Райдужну мапу 2023 від ІЛГА-Європа –