Результати проєкту “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів”

З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів”. Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.

За цей рік ми зафіксували багато кейсів, пов’язаних з порушенням прав транс*людей, пройшли компетентне навчання, а також знайшли параюрист_ок, готових долучитись до роботи. Обговорюючи результати проєкту, прийшли до такого висновку: успішність не вимірюється кількістю звернень, адже найбільше досягнення в тому, що люди почали звертатися по допомогу.

З якими викликами зіткнулись у 2024 році?


Ситуація в Україні продовжує створювати нові виклики для різних соціальних груп, зокрема для трансґендерних і небінарних осіб. Військовий стан, насильство за ознакою гендерної ідентичності, бідність, безробіття та інші проблеми суттєво погіршують стан прав цих груп. Водночас, діяльність рівних параюристів транс*спільноти має важливе значення у захисті прав і забезпеченні юридичних консультацій. Важливо, що протягом цього року люди більше звертались із запитами на психосоціальну підтримку, частіше говорили про пережитий досвід. Звісно, гуманітарна допомога також цікавить, але це нетривала інтервенція: набір швидко закінчиться. Тому ГО “Когорта” робила акцент саме на адвокації прав спільноти.

Наші успіхи

З січня 2024 року було зареєстровано 54 випадки порушень прав трансґендерних і небінарних людей. Більшість порушень стосуються:

  1. Нападів на ґрунті ненависті – 8 випадків, за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.
  2. Порушень прав у поліції – 6 випадків, зокрема, дискримінація та неналежне реагування на звернення.
  3. Порушень у медичних закладах – 9 випадків, зокрема відмови в наданні послуг у процесі трансгендерного переходу.
  4. Порушення прав у Державній прикордонній службі України – 4 випадки, включаючи дискримінацію на основі гендерної ідентичності.
  5. Порушення прав при зміні документів – 6 випадків, зокрема, відмови у зміні особистих даних та непідтвердження діагнозів.
  6. Порушення прав у ТЦК – 6 випадків, що включають дискримінацію та трансфобію.
  7. Порушення прав у інформаційному просторі- ЗМІ та соціальні мережі – 4 випадки, зокрема, аутинг і мова ворожнечі.

Завдяки підтримці параюристів, було складено заяви до відповідних органів, подано скарги та вирішено кілька складних ситуацій. Деякі кейси залишаються в процесі розслідування або потребують подальшої адвокації. Ми не залишаємо людей у біді, і навіть зараз, під час зимових свят, продовжуємо надавати підтримку; на жаль, дискримінація, відчуття безпорадності у випадках порушень прав та нехтування базовими правами відбувається безперервно. Тому ефективна співпраця з державними органами, системна адвокація на національному рівні на підстві зібраних випадків порушень прав, поглиблене навчання фахів_ців — це перспектива наступного року.

Час збирати каміння…


Цей проєкт підтвердив необхідність продовження роботи з адвокації прав трансґендерних людей в Україні. За перший рік реалізації проекту спостерігається позитивна динаміка звернень, зростає кількість людей, які відкрито звертаються за параюридичною допомогою. Ми почали фіксувати випадки порушень прав трансгендерних і небінарних людей в системі ReAct, адже раніше тільки одиничні кейси висвітлювались, доходили до логічного завершення.

Ми все ще знаходимось у хиткій, нестабільній ситуації. Але навіть ті люди, що проживали у віддалених населених пунктах, у регіонах, де представництв немає, змогли отримати відповіді на питання. Параюрист_ки стали тими людьми, які здатні підтримати, дати поштовх, пояснити, як правильно діяти. Крім того, ми надавали консультації професійних юристки та адвокатки, кризову психологічну підтримку, що доволі цінно.

Ціль ГО «Когорта» — формування транс*інклюзивного середовища в Україні, де кожна людина може реалізовувати свій потенціал, не стикаючись з дискримінацією та порушенням своїх прав.

Примітка: звіт було відправлено партнерам ГО “Когорта”.

Також скачати його можна тут: https://cohort.com.ua/wp-content/uploads/2024/12/analitichnij-zvit-parayuristi-go-kogorta-1.docx

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар