Проєкт «Явне Медіа» оприлюднив результати дослідження інфопростору спільнот, вразливих до російських наративів
Протягом березня – серпня 2024 року редакція «Явне Медіа», яка була створена командою ГО «ПРОЖЕКТОР» в рамках проєкту «Платформи для протидії дезінформації та російським наративам для ключових спільнот», дослідила ключові спільноти на предмет вразливості до дезінформації та шкідливих наративів.
Це дослідження проводилось наживо та онлайн, і в підсумку містить аналіз результатів анкетування учасників і учасниць тематичних тренінгів, підсумки фокус-груп за участю представників спільнот, аналіз таргетованого за географією інтернет-опитування, коментарів та відгуків в мережі, а також враховує спостереження команди проєкту під час його реалізації. Тому результати цього дослідження слід вважати спробою виявити особливості як окремих соціальних груп, так і суспільства в цілому. Проте цей результат може відрізнятись від загальної картини, має ознайомчий характер і може бути використаний як додатковий чинник при розробці заходів для спільнот.
Команда проєкту «Явне Медіа» за результатами дослідження виділили сім соціальних груп, які продемонстрували відмінності від інших груп та суспільства в цілому. Це внутрішньо переміщені особи (ВПО), ЛҐБТІК+, люди, які живуть з наркозалежністю (ЛЖН), люди, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), особи з інвалідністю, національні меншини та релігійні спільноти, літні люди та пенсіонери.
За рештою категорій унікальних особливостей та рекомендацій встановити не вдалось, тому, на думку авторів дослідження, слід розповсюджувати рекомендації загального характеру. Причиною цього стали низька активність цих груп у дослідженні або їхня відсутність, відсутність виражених наявних особливостей груп, закритість представників спільнот, які можливо зазначили свою належність, як «Інша група» чи «Складно відповісти», а таких за підсумком виявилось 19,3% наживо та понад 20% в онлайні.
Загалом зведений результат містить аналіз даних 510 респондентів наживо та онлайн у віці від 16 до 69 років, з переважною більшістю з Одеської області.
З результати дослідження інформаційного простору кожної виділеної групи можна ознайомитись на сторінці звіту проєкту: