Проведення моніторингу під керівництвом спільноти програм профілактики ВІЛ-інфекції для транс*ґендерних людей в Україні: аналітичний звіт

У 2024 році ГО “Когорта” за підтримки Global Action for Trans Equality (GATE) — глобальної правозахисної організації, яку очолюють транс*ґендерні люди, та метою якої є просування ґендерної рівності для всіх, провела  моніторинг під керівництвом спільноти  програм профілактики ВІЛ-інфекції для транс*ґендерних людей в Україні.

Під час проведення дослідження були розраховані чотири вибірки.

  • Перша вибірка розрахована для опитування представників спільноти (51 особа).
  • Друга вибірка –для залучення в дослідження представників спільноти, за допомогою методу  таємного клієнта (6 осіб).
  • Третя вибірка розрахована для надавачів послуг (12 осіб).
  • Четверта вибірка розрахована для отримання якісних даних методом глибинних інтерв’ю (6 осіб).

Важливо те, що ми охопили 8 областей України + м. Київ. Таким чином була отримана широка картина дослідження, яка може стати не тільки основою для подальшого аналізу.

Дослідження підкреслює, що послуги ВІЛ-сервісних організацій для транс*ґендерних людей в Україні загалом доступні, і більшість транс*людей кажуть про переважну комфортність отримання послуг, але також визначені бар’єри які потребують уваги:

  • Більшість ВІЛ-сервісних організацій, які працюють в Україні, і географічно представляють весь її простір, орієнтовані на інші уразливі до ВІЛ групи. Це інколи унеможливлює доступ до послуг в цих організаціях саме для транс*ґендерних людей які не мали інших ризикованих практик (вживання ін’єкційних наркотиків, належність до ЧСЧ, сексуальні послуги за винагороду), що дозволило б їм отримувати потрібні їм послуги. Це призводить до ситуації, коли транс*ґендерні люди стикаються з вимушеною необхідністю декларування належності до однієї з цих категорій для отримання послуг.
  • Працівники , які надають, послуги з профілактики ВІЛ, часто не є освіченими щодо особливостей транс*ґендерних людей, тому є ризик переважно ненавмисного психологічного травмування клієнта.
  • Відмічено поодинокі випадки упередженого ставлення та дискримінації за ознакою транс*ґендерності.
  • Основні канали отримання інформації щодо послуг з профілактики ВІЛ для транс*ґендерних людей — це інтернет і соціальні мережі, однак, не всі транс*ґендерні люди активні в соціальних медіа, що обмежує їх доступ до інформації та послуг.
  • Деякі організації вимагають підтвердження ідентичності через соцмережі, що не завжди можливо, оскільки  транс*ґендерні люди можуть віддавати перевагу анонімності щодо їх ґендерної ідентичності в соціальних мережах.

Висновки дослідження підкреслюють важливість покращення інформаційної підтримки, адаптації процедур ідентифікації транс*ґендерної персони для забезпечення доступу до послуг без дискримінації та з урахуванням анонімності, а також розширення спектру послуг з індивідуальним підходом до кожного клієнта.

Це наголошує на необхідності розробки та провадження нових  програм  навчання персоналу ВІЛ сервісних НУО і державних закладів, які матимуть за мету підвищення рівня  толерантності та компетентності у відношенні до всіх пацієнтських груп, зокрема — групи транс*ґендерних людей . Інклюзивний доступ будь якої людини, незалежно від її особливостей та самовираження, до медичного обслуговування, зокрема до програм профілактики ВІЛ, є ознакою розвиненої європейської країни.

Ми також запрошуємо усіх охочих ознайомитись з результатами дослідження.

Аналітичний звіт: https://docs.google.com/document/d/1FjRXMTXZHI7skGV1Noah6v4DJKkH7X4M/edit

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією